28η αγ.: "Πάρτι" της Ρόμα με Φιορεντίνα

Με πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Σαλάχ που σημείωσε δύο γκολ και έφτιαξε άλλο ένα, η Ρόμα σημείωσε την έβδομη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Φιορεντίνα με 4-1 και έμεινε μόνη στην τρίτη θέση που τη φέρνει πιο κοντά στο Champions League.

Η Ρόμα έψαχνε τη νίκη που θα την έφερνε μόνη τρίτη στη βαθμολογία της Serie A και ένα βήμα πιο κοντά στο Champions League και τα κατάφερε επικρατώντας της Φιορεντίνα με 4-1.

Οι Ρωμαίοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Σαλάχ που σημείωσε δύο γκολ. Το σκορ για τους παίκτες του Σπαλέτι άνοιξε στο 22' ο Ελ Σαραουΐ, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σαλάχ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με σουτ εκτός περιοχής. Η... πολιορκία των γηπεδούχων συνεχίστηκε, ο Περότι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 27' και στο 38' διαμόρφωσε με κοντινό πλασέ το 3-0.

Η Φιορεντίνα κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ίλιτσιτς, αλλά δεν σταμάτησε το... πάρτι της Ρόμα που "έγραψε" το τελικό 4-1 στο 58' με σκόρερ και πάλι τον Σαλάχ. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης που στο δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, η είσοδος του Τότι, ο οποίος αντικατέστησε τον Ελ Σαραουΐ στο 76' και γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο που είχε να τον δει από τις 30 Ιανουαρίου.

Ρόμα: Στσέσνι, Φλορέντσι, Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ναϊνγκολάν, Σαλάχ (86' Τζέκο), Περότι (61' Βενκέρ), Ελ Σαραουί (76' Τότι)

Φιορεντίνα: Ταταρουσάνου, Ρονκάγλια, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Αστόρι, Μάρκος Αλόνσο, Βεσίνο (34' Μπάντελ), Τίνο Κόστα, Μπερναρντέσκι, Ίλιτσιτς (67' Ματίας Φερνάντες), Μπόρχα Βαλέρο (29' Τέγιο), Κάλινιτς.