29η αγ.: Έγραψε ιστορία ο Μπουφόν, συνεχίζει το σερί η Γιουβέντους

Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν έγραψε ιστορία στη νίκη της Γιουβέντους επί της Σασουόλο με 1-0, καθώς κατέρριψε το ρεκόρ ανέπαφης εστίας του Τζοφ και βρίσκεται στην κορυφή της σχετικής λίστας των "μπιανκονέρι".

Η Γιουβέντους έφερε από το ξεκίνημα το παιχνίδι στα μέτρα της. Με όπλο την πολύ καλή αμυντική λειτουργία της δεν άφησε περιθώρια στη Σασουόλο να την απειλήσει στο πρώτο ημίχρονο, σε αντίθεση με τους Κουαδράδο και Ντιμπάλα που αποτελούσαν διαρκή πηγή κινδύνου. Στο 36' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον συνήθη ύποπτο πλέον Ντιμπάλα. O Αργεντινός με ένα εκπληκτικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή νίκησε τον Κονσίλι και "έγραψε" το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα φώτα φυσικά στράφηκαν στον Τζιανλουίτζι Μπουφόν, ο οποίος ήταν έτοιμος να καταρρίψει το ρεκόρ του θρυλικού γκολκίπερ της Γιουβέντους, Ντίνο Τζοφ. Και τα κατάφερε. Ο 38χρονος Ιταλός κράτησε απαραβίαστη την εστία του μέχρι το 68ο λεπτό και αυτόματα πέρασε στην πρώτη θέση της ιστορίας της ομάδας για τα περισσότερα λεπτά χωρίς γκολ. Πλέον, κυνηγά τον Σεμπαστιάνο Ρόσι, ο οποίος βρίσκεται στην πρώτη θέση της αντίστοιχης λίστας στην Serie A και θα καταφέρει να τον περάσει αν δεν δεχθεί γκολ στα τρία πρώτα λεπτά του αγώνα με την Τορίνο την επόμενη εβδομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους χαλάρωσε, ωστόσο με τον Μπουφόν στην εστία της δεν άφησε πολλά περιθώρια στους αντιπάλους της και έφτασε στη νίκη.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Κεντίρα (72' Πογκμπά), Μαρκίζιο, Ασαμόα, Κουαδράδο, Αλέξ Σάντρο, Ντιμπάλα (80' Μοράτα), Μάντζουκιτς (89' Λίχτσταϊνερ)

Σασουόλο: Κονσίλι, Βρσάλικο, Αντέι, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μπιοντίνι (69' Πελεγκρίνι), Μανιανέλι, Ντάνκαν, Πολιτάνο (89' Ατζαμπόνγκ), Σανσόνε, Φαλτσινέλι (77' Τρότα)