30ή αγ.: Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις η Ρόμα

Με γκολ του νεοεισελθόντα Αλεσάντρο Φλορέντζι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ρόμα επικράτησε 2-1 της Τορίνο στο "Ολίμπικο" και έκανε το πιο καθοριστικό βήμα για τη 2η θέση.

Οι "τζιαλορόσι" έχουν εξαιρετική παράδοση κόντρα στην Τορίνο (σ.σ. αποτελεί το μεγαλύτερο θύμα της στην Serie A με 56 νίκες) και ο φορμαρισμένος Ματία Ντέστρο φρόντισε να το επιβεβαιώσει όταν στο 41ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, απάντησαν λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου χάρη σε ένα εκπληκτικό εν κινήσει πλασέ του Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος έφτασε τα 9 εκτός έδρας γκολ και ηγείται στη σχετική λίστα του πρωταθλήματος.

Το μοιρασμένο ματς έμελλε να κριθεί από τα... κέφια ενός νεοεισελθόντα. Ο Αλεσάντρο Φλορέντζι πέρασε στο 83ο λεπτό και στο 91ο σκόραρε με κοντινό πλασέ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Οι δύο Έλληνες διεθνείς, ο Βασίλης Τοροσίδης της Ρόμα και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης της Τορίνο, έμειναν στον πάγκο.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον, Καστάν, Τολόι, Ρομανιόλι (70' Λιάγιτς), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν (83' Φλορέντζι), Πιάνιτς, Ντέστρο, Τότι (70' Μπάστος), Ζερβίνιο.

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μορέτι, Μπόβο, Γκλικ, Νταρμιάν, Κούρτιτς, Μακσίμοβιτς, Βίβες, Ελ Καντουρί, Τσέρτσι, Ιμόμπιλε.

# Η Ρόμα σημείωσε για πρώτη φορά νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις (στο "Ολίμπικο) μετά από τον Σεπτέμβριο του 2010 και το 1-0 επί της Ίντερ με σκόρερ τον Βούτσινιτς.