31η αγ.: Η Γιουβέντους το ντέρμπι κορυφής με Λάτσιο (VIDEO)

Η πρωτοπόρος Γιιουβέντους υπέταξε στο Τορίνο τη δεύτερη Λάτσιο με 2-0 για την 31η αγωνιστική της Serie A και η μαθηματική κατάκτηση του σκουντέτο ήρθε ακόμα πιο κοντά για τους "μπιανκονέρι".

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν, παρότι οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τη μεσοβδόμαδη μάχη με τη Μονακό στο ίδιο γήπεδο για τα προημιτελικά του Champions League. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν... χαρίστηκε στον Αντρέα Πίρλο, τον οποίο παρέταξε από την αρχή στο 3-5-2 της Γιουβέντους που κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά του 4-3-3 του Στεφάνο Πιόλι. Στο 17', μάλιστα, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Κάρλος Τέβες, ο οποίος έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και σκόραρε για 18η φορά στο πρωτάθλημα. Στο 28ο λεπτό, ένας... ανέλπιστος ήρωας, ο Λεονάρντο Μπονούτσι, έκανε σόλο σε μία αντεπίθεση και με όμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Ιταλός κεντρικός αμυντικός είχε σώσει βέβαιο γκολ από τον Μίροσλαβ Κλόζε, με τη Λάτσιο να μην πτοείται και να δίνει τα πάντα για τη νίκη. Ο Αντόνιο Καντρέβα πέρασε στο ημίχρονο του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να γίνονται πιο επιθετικοί, στην προσπάθεια να μην χαλάσει το σερί 8 νικών, στα οποία είχαν δεχθεί μόλις 2 τέρματα. Η βροχή εμπόδισε ορισμένες προσπάθειες και ευνόησε άλλες, όπως αυτήν του Λούκας Μπίγλια από μακρινή απόσταση που έσωσε ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν. Τόσο ο αρχηγός της "γηραιάς κυρίας" όσο και ο Φεντερίκο Μαρκέτι χρειάστηκαν μέχρι τέλους, μετά και από την είσοδο του Άλβαρο Μοράτα, αλλά το 2-0 παρέμεινε, όπως και η... συνήθεια της Γιουβέντους να μην ηττάται στα τελευταία 21 παιχνίδια πρωταθλήματος με τη Λάτσιο.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Παντοΐν, Μαρκίζιο, Πίρλο (72' Περέιρα), Βιδάλ (84' Στουράρο), Εβρά, Τέβες, Μάτρι (58' Μοράτα)

Λάτσιο (4-3-3): Μαρκέτι, Μπάστα, Τσάνα, Μαουρίσιο, Μπράαφχαϊντ (46' Καντρέβα), Κατάλντι, Μπίγλια, Λούλιτς, Άντερσον, Κλόζε (90+2' Λεντέσμα), Μάουρι (66' Κεϊτά)

# Ο Μάριος Οικονόμου ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Μπολόνια με τη Σπέτσια στη μάχη του προβιβασμού από τη Serie B.