31η αγ.: Με τη γνωστή συνταγή στο +6 η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους, με σκόρερ τον Μάριο Μάντζουκιτς, επιβλήθηκε με 1-0 της Έμπολι στο "Juventus Stadium" κι άνοιξε τη διαφορά από τη δεύτερη Νάπολι, που παίζει την Κυριακή (03/04) στο "Φρίουλι" με την Ουντινέζε, στους 6 βαθμούς.

Σε απόσταση ασφαλείας από τη δεύτερη Νάπολι διατηρήθηκε η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε με το... αγαπημένο της 1-0 της Έμπόλι στο "Juventus Stadium" για την 31η αγωνιστική της Serie A. Οι "μπιανκονέρι" είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και έφθασαν μία "ανάσα" από το γκολ στο 23', όμως το σουτ που επιχείρησε ο Αλβάρο Μοράτα "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι του Λούκας Σκορούπσκι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση, αλλά η ανασταλτική λειτουργία της "Γιούβε" δούλεψε σ' ακόμη μία αναμέτρηση εξαιρετικά και δεν άφησε περιθώρια... αισιοδοξίας.

Τελικά, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο Μάριο Μάντζουκιτς άνοιξε το σκορ για τη "Μεγάλη Κυρία" εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική μπαλιά του Πολ Πογκμπά. Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε. Οι "μπιανκονέρι" συνέχιζαν να πιέζουν και γι' άλλα γκολ με τον ιδιαίτερα δραστήριο Αλβάρο Μοράτα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η 11η σερί νίκη εντός έδρας για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, η οποία διατηρεί ανέπαφη την εστίας της στα τελευταία 6 ματς του πρωταθλήματος στο Τορίνο.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Ρουγκάνι, Κιελίνι (54' Κουαδράδο), Μαρκίζιο, Περέιρα (81' Ασαμόα), Πογκμπά, Λιχστσάινερ, Εβρά, Μοράτα, Μάντζουκιτς (66' Τζάτζα).

Έμπολι (4-3-3): Σκορούπσκι, Μπιτάντε, Τονέλι, Κόστα, Μάριο Ρούι, Παρέδες, Ζιελίνσκι, Μπίχελ (54' Κρόκε), Σαπονάρα (60' Πίου), Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε (75' Κρούνιτς).