33η αγ.: Πέρασε και από το "Φρίουλι" η Γιουβέντους (VIDEO)

Η Ουντινέζε προερχόταν από τρεις συνεχόμενες νίκες στο "Φρίουλι", αλλά το μεγάλο κίνητρο της Γιουβέντους έβαλε τέλος στο σερί (2-0) και επανέφερε τη διαφορά στο +8 από την Ρόμα.

Οι "φριουλάνι" δεν είχαν δεχθεί γκολ στις τέσσερις από τις έξι τελευταίες αναμετρήσεις πρωταθλήματος, ωστόσο η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν είναι οποιοσδήποτε αντίπαλος.

Ως εκ τούτου, με τη συμπλήρωση 16 λεπτών, ο Σεμπάστιαν Τζιοβίνκο πίστεψε στο αριστερό του πόδι και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 26ο ο Φερνάντο Γιορέντε εκμεταλλεύθηκε τη σύγχυση στα αντίπαλα καρέ για να διπλασιάσει το προβάδισμα των "μπιανκονέρι" και να φτάσει τα 14 γκολ.

Έχοντας καθαρίσει από το πρώτο μέρος, η Γιουβέντους κράτησε μπάλα για να παγώσει το ρυθμό και στο 69ο λεπτό λίγο έλειψε να διευρύνει το προβάδισμά της, όταν ο Τζιοβίνκο απέφυγε τον Ντούσαν Μπάστα, αλλά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Σιμόνε Σκουφέτ.

Στα τελευταία λεπτά η Ουντινέζε απείλησε για το γκολ της τιμής, ωστόσο δεν κατάφερε να το πετύχει ούτε με τον Μαουρίτσιο Ντομίτσι (στο 88ο λεπτό, απέκρουσε ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν) ούτε με τον Λουίς Μουριέλ (στο 92ο λεπτό, η μπάλα βρήκε το δοκάρι).

Ουντινέζε (3-5-2): Σκουφέτ, Μπάστα, Σίλβα, Ντομίτσι, Ντανίλο, Ορτό, Περέιρα, Γεμπντά (70' Μουριέλ), Ντι Νατάλε (78' Λόπες), Φερνάντες, Άλαν.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (75' Ίσλα), Ασαμόα, Κιελίνι, Ογκμπόνα, Κάσερες, Πογκμπά, Μαρκίζιο, Τζιοβίνκο (82' Βούτσινιτς), Γιορέντε (85' Οσβάλντο), Πίρλο.