35η αγ.: Η Ρόμα "πλήγωσε" τη Νάπολι στο 88'

Η Ρόμα πήρε ένα σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να βγει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν, αφού ισοφάρισε τη Νάπολι στο 88ο λεπτό. Επί της ουσίας οι "τζιαλορόσι"... δούλεψαν και για τη μισητή Λάτσιο, καθώς αν η τελευταία νικήσει την Κυριακή την Ουντινέζε, θα αυξήσει τη διαφορά στους 3 βαθμούς.

Ο Μαρκίνιο έγινε αποδέκτης μιας ωραίας σέντρας του Ρόσι και άνοιξε το σκορ στο 41', με την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, οι "παρτενοπέι" ισοφάρισαν με κεφαλιά του Ζουνίγκα. Στο 67ο λεπτό ο ευρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι Καβάνι ανέτρεψε τα δεδομένα με ωραία προσπάθεια, παρότι η ομάδα του είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, ωστόσο η Ρόμα είπε την τελευταία λέξη στο 88' με βολέ του Σιμπλίσιο.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της Σικελίας μεταξύ της Παλέρμο και της Κατάνια. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια πήραν το προβάδισμα στο 25ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Λεγκροτάλιε, έπειτα από ασίστ του Μπαριέντος, ενώ στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και έσωσαν την παρτίδα στο 47' με σουτ του Μίκολι στην κλειστή γωνία του Καρίσο.

Τέλος, βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Κάλιαρι και Κιέβο, σε ένα ματς χωρίς γκολ και με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ως εκ τούτου, οι γηπεδούχοι -θεωρητικά- εξακολουθούν να κινδυνεύουν με υποβιβασμό.