3η αγ.: Γλίτωσε τα χειρότερα η Γιουβέντους, "καθάρισε" εύκολα η Ρόμα

Χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντιμπαλά στο 82' η Γιουβέντους πήρε το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη "δαιμονισμένη" Κιέβο εντός έδρας. Η Ρόμα πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Serie A, περνώντας εύκολα με 2-0 από την έδρα της Φροζινόνε. Νίκη και για Φιορεντίνα κόντρα στη Τζένοα.

Η... φορτσάτη Κιέβο των δύο νικών σε ισάριθμους αγώνες στη Serie Α λίγο έλειψε να φύγει με τρίποντο κι από το γήπεδο της παραπαίουσας Γιουβέντους. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον παλιό μας γνώριμο, Περπαρίμ Χετεμάι, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν. Η Γιουβέντους ήταν ανήμπορη να αντιδράσει, με τους παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να τα βρίσκουν... σκούρα απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Κιέβο.

Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να πετύχει γκολ η "Γηραιά Κυρία" ήταν με κάποια στημένη φάση, κι έτσι κι έγινε. Στο 83' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Πάουλο Ντιμπαλά που ανέλαβε την εκτέλεση έγραψε το 1-1 το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε. Με αυτό τον τρόπο η Γιουβέντους πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα ξεκολλώντας από τον πάτο της βαθμολογίας, ενώ η Κιέβο παρέμεινε στην κορυφή!

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κάσερες, Σάντρο, Στουράρο (65' Κουαδράδο), Μαρκίζιο (46' Πογκπά), Ερνάνες, Περέιρα, Μοράτα (73' Μάντζουκιτς), Ντιμπαλά

Κιέβο (4-3-1-2): Μπιτζάρι, Φρέι, Γκαμπερίνι (58' Νταϊνέλι), Σέζαρ, Γκόμπι, Ριγκόνι, Κάστρο, Χετεμάι, Μπίρσα (73' Πέπε), Μεγκιορίνι (66' Πίντσι), Παλόσκι

Με το μυαλό στο ματς της Τετάρτης κόντρα στη Γάνδη για το Champions League ήταν η Ρόμα στην αναμέτρηση με την Φροζινόνε για την 3η αγωνιστική της Serie A. Παρ' όλα αυτά οι Ρωμαίοι κατάφεραν να πάρουν μια επαγγελματική νίκη με 2-0 και να πιάσουν -αν και προσωρινά- κορυφή.

Το σκορ άνοιξε στο 44ο λεπτό ο Φαλκέ με κοντινή προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η αδύναμη Φροζινόνε το πάλεψε, έκανε κάποιες ευκαιρίες για γκολ, όμως όποτε χρειάστηκε ο Σέζνι ήταν εκεί. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ιτούρμπε έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Φροζινόνε (4-4-2): Λεάλι, Ρόσι, Ντιακιτέ, Μπλανκάρντ, Πάβλοβιτς, Σοντιμό (89' Λονγκό), Γκούτσερ (20' Σαμάρκο), Τσίμπσα, Τόνεφ, Ντιονίσι (77' Βέρντε), Σιοφάνι

Ρόμα (4-2-3-1): Σέζνι, Φλορένζι, Ρούντιγκερ, Μανωλάς, Ντιν, Κεϊτά, Ντε Ρόσι, Τότι (81' Ιτούρμπε), Ζερβίνιο, Φαλκέ (70' Σαλάχ), Τζέκο (57' Ναϊνγκολάν)