3η αγ.: Σκόνταψε η Ίντερ, προελαύνει η Ρόμα, καθοριστικός ο Καρνέζης (VIDEOS)

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Παλέρμο και Ίντερ στο "Ρέντσο Μπαρμπέρα" σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Serie A. Νωρίτερα, η Ρόμα επικράτησε 2-0 της Κάλιαρι στο "Ολίμπικο", ενώ η Νάπολι ηττήθηκε 1-0 από την Ουντινέζε στο "Φρίουλι".

Δεύτερη απώλεια σε τρεις αγωνιστικές για την Ίντερ, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Παλέρμο στην Σικελία ( 1-1), με συνέπεια να παραμείνει στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Το ματς άρχισε με ένα τραγικό λάθος του Νεμάνια Βίντιτς που δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τον Φράνκο Βάσκες, ο οποίος έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, ενώ το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία του Φρέντι Γκουαρίν (32') και το γκολ της ισοφάρισης από τον Ματέο Κόβατσιτς στο 42' με πλασέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες έχασαν από δύο ευκαιρίες (η Παλέρμο στο 46', όταν ο Ζουάν Ζεζούς άγγιξε το αυτογκόλ και στο 73' με τον Βάσκες, η Ίντερ στο 59' και το 78' με τον Γκουαρίν), προτού ο Στέφανο Σορεντίνο κάνει την απόκρουση του αγώνα στην κεφαλιά του Ντάνι Οσβάλντο.

Παλέρμο (3-5-2): Σορεντίνο, Ατζέλκοβιτς, Τέρτσι, Φεντάλ, Μοργκανέλα, Λαζαάρ (74' Νταπρελά), Μπολτσόνι (66' Μπελότι), Ριγκόνι, Μπαρέτο, Βάσκες (83' Κούεσον), Ντιμπαλά.

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Βίντιτς, Ζεζούς (65' Ερνάνες), Μέντελ, Κόβατσιτς (79' Παλάσιο), Ντ' Αμπρόζιο (56' Ντοντό), Γκουαρίν, Ναγκατόμο, Ικάρντι, Οσβάλντο.

Με τον Κώστα Μανωλά να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο, η Ρόμα καθάρισε από το πρώτο τέταρτο το ματς του "Ολίμπικο" με την Κάλιαρι ( 2-0) και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Μέσα σε 13 λεπτά οι Ματία Ντέστρο και Αλεσάντρο Φλορέντζι έδωσαν προβάδισμα δύο γκολ στους "τζιαλορόσι", οι οποίοι σε τέσσερις τελικές στο πρώτο μέρος έβαλαν δύο γκολ. Η επιστροφή του Ζντένεκ Ζέμαν στην ιταλική πρωτεύουσα θα μπορούσε να είχε θετικό πρόσημο αν οι Λούκα Τσεπιτέλι (24'), Βίκτορ Ιμπάρμπο (42') και Σαμουέλε Λόνγκο (79') ήταν πιο εύστοχοι.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μανωλάς, Γιανγκά-Εμπιουά, Κόουλ, Κεϊτά, Ντε Ρόσι (81' Εμάνουελσον), Ναϊνγκολάν, Φλορέντζι (71' Λιάγιτς), Ντέστρο (68' Πιάνιτς), Ζερβίνιο.

Κάλιαρι (4-3-3): Κράνιο, Πιζάνο (50' Μπαλτζάνο), Τσεπιτέλι, Ροσετίνι, Αβελάρ, Έκνταλ (59' Ντεσένα), Κόντι, Ζοάο Πέδρο, Φαρίας (59' Λόνγκο), Σάου, Ιμπάρμπο.

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε η αναμέτρηση του "Φρίουλι", ωστόσο αυτό ουδόλως απασχόλησε την Ουντινέζε που επικράτησε 1-0 της Νάπολι με γκολ του Ντανίλο στο 71ο λεπτό.

Η ομάδα του Αντρέα Στραματσιόνι γλίτωσε την παραβίαση της εστίας της στο 36ο λεπτό, όταν ο Βάλτερ Γκάργκανο σημάδεψε το δοκάρι του Ορέστη Καρνέζη, ενώ λίγες στιγμές νωρίτερα ο Μίτσου είχε απειλήσει με σουτ.

Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η διπλή απόκρουση του διεθνή τερματοφύλακα στις προσπάθειες των Γκονσάλο Ιγκουαΐν και Χοσέ Καγεχόν (στο 64'), προτού ο Ντανίλο σημειώσει το πρώτο του γκολ στη Serie A μετά τον Οκτώβριο του 2013.

Ουντινέζε (4-3-3): Καρνέζης, Βίντμερ, Ορτό, Ντανίλο, Πίρις, Μπαντού, Άλαν, Γκιγέρμε, Κονέ, Φερνάντες (70' Τερεό), Ντι Νατάλε (82' Μουριέλ).

Νάπολι (4-2-3-1): Καμπράλ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μπρίτος, Γκάργκανο, Λόπες, Σούνιγκα (64' Καγεχόν), Μίτσου (72' Μέρτενς), Ινσίνιε (75' Ντε Γκουζμάν), Ιγκουαΐν.

# Οι Βαγγέλης Μόρας, Παναγιώτης Ταχτσίδης και Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος αγωνίστηκαν βασικοί στην αναμέτρηση της Βερόνα με την Τορίνο. Ο τελευταίος αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό από το μοναδικό σκόρερ του αγώνα (Άρτουρ Ιονίτσα)

# Οι Βασίλης Τοροσίδης και Χοσέ Χολέμπας παρακολούθησαν από τον πάγκο τη νίκη της Ρόμα επί της Κάλιαρι