7η αγ.: Η ουραγός Σασουόλο μπλόκαρε την Γιουβέντους, καθάρισε νωρίς η Ρόμα (VIDEOS)

Λίγες ημέρες πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, η Γιουβέντους υπέστη την πρώτη της απώλεια στο πρωτάθλημα και, μάλιστα, από την ουραγό Σασουόλο (1-1). Η Ρόμα, αντίθετα, χρειάστηκε 33 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Κιέβο με 3-0 και να επανέλθει στις επιτυχίες μετά από την ήττα στο ντέρμπι με την Γιουβέντους.

Ο Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο δεν απαρνήθηκε το 3-4-3 ούτε κόντρα στην Γιουβέντους και δικαιώθηκε, αφού η Σασουόλο απέσπασε βαθμό ( 1-1), στην αναμέτρηση του "Σιτά ντελ Τρικολόρε".

Στο πρώτο ημίχρονο η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League επιχείρησε έξι τελικές προς την εστία έναντι μόλις μιας των γηπεδούχων, η οποία όμως κατέληξε στα δίχτυα του Τζιανλουίτζι Μπουφόν (σκόρερ ο Σιμόνε Τζάτζα στο 13' μετά από καραμπόλες στα αντίπαλα καρέ).

Η Γιουβέντους, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον πολύτιμο Αρτούρο Βιδάλ, απάντησε άμεσα με πλασέ του Πολ Πογκμπά από το ύψος της μεγάλης περιοχής κι έχασε ευκαιρίες για το γκολ της νίκης, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Να σημειωθεί ότι ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-3-3 και με την είσοδο του Κλαούντιο Μαρκίζιο στο 60ό λεπτό προτίμησε το 4-3-1-2.

Σασουόλο (3-4-3): Κονσίγλι, Τερανόβα, Καναβάρο (10' Αντέι), Ατσέρμπι, Βρσάλικο, Μαγκνανέλι, Μισιρόλι (79' Ταϊντέρ), Λόνγκι, Μπεράρντι, Τζάτζα, Σανσόνε (70' Μπιοντίνι).

Γιουβέντους (4-3-3): Μπουφόν, Ογκμπόνα, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λίχτσταϊνερ, Περέιρα, Πογκμπά, Εβρά (60' Μαρκίζιο), Πίρλο (84' Ζιοβίνκο), Τέβες, Γιορέντε (66' Κομάν).

Με τον Κώστα Μανωλά να απουσιάζει λόγω τιμωρίας, τους Χοσέ Χολέμπας, Βασίλη Τοροσίδη να μην παίρνουν χρόνο συμμετοχής και τον Ζερβίνιο να μένει στον πάγκο για να ξεκουραστεί, η Ρόμα επικράτησε 3-0 της Κιέβο στο "Ολίμπικο".

Η ομάδα της Βερόνα είχε βάλει μόλις τέσσερα γκολ στις τελευταίες 12 επισκέψεις της στην Ρώμη, αλλά δεν κατάφερε να βελτιώσει το ποσοστό τους. Αντ' αυτού, ο Ματία Ντέστρο σκόραρε για τρίτο σερί ματς που άρχισε βασικός, δίνοντας το προβάδισμα στους "τζιαλορόσι" μόλις στο 4ο λεπτό.

Ο Άνταμ Λιάγιτς διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων με ιδανικό τελείωμα, ύστερα από τρομερή μακρινή μπαλιά του Φραντσέσκο Τότι (στο 25'), κι ο αειθαλής αρχηγός της Ρόμα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 33'.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον, Γιανγκά-Εμπιουά, Αστόρι, Κόουλ, Πιάνιτς (68' Παρέδες), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν (89' Ουτσάν), Λιάγιτς, Ντέστρο, Τότι (61' Φλορέντζι).

Κιέβο (3-4-3): Μπάρντι, Φραΐ, Νταϊνέλι, Ζουκάνοβιτς, Ραντοβάνοβιτς, Κόφιε, Σάρντο (71' Σέζαρ), Μπιράγκι (81' Φράγκα), Χετεμάι, Παλόστσι, Λόπες (65' Μετζιορίνι).

# Η Ρόμα κατέγραψε ποσοστό κατοχής 72%, το οποίο είναι το μεγαλύτερό της σε αγώνα πρωταθλήματος από τον Φεβρουάριο του 2012

# Στα 13 ματς σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Γιουβέντους (δεύτερο μεγαλύτερο στην ιστορία της Serie A)