9η αγ.: Βοήθεια από... Μόρα σε Ίντερ

Η Ίντερ άφησε πίσω της τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα και με καλή εμφάνιση και... αυτογκόλ του Βαγγέλη Μόρα, έφτασε στη νίκη 4-2 επί της Βερόνα για την 9η αγωνιστική της Serie A και την προσπέρασε στον πίνακα της βαθμολογίας.

Ο Έλληνας στόπερ, εκ των κορυφαίων παικτών των "νεοφώτιστων" μέχρι στιγμής, είχε την ατυχία να βρεθεί στη μέση σε σουτ του Ζόναταν και η μπάλα αφού χτύπησε πάνω του, νίκησε τον Ραφαέλ μόλις στο 10ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ροδρίγο Παλάσιο βρήκε κι αυτός τον δρόμο προς τα δίχτυα, δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις για την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι, που έψαχνε τη νίκη για 3 ματς πρωταθλήματος.

Ο Ραφαέλ Μαρτίνιο μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 32', αλλά σχεδόν άμεσα ο Εστεμπάν Καμπιάσο επανέφερε τη διαφορά στα δύο τέρματα. Οι "νερατζούρι" είχαν τον έλεγχο του αγώνα, περιόρισαν το συγκρότημα του Αντρέα Μαντορλίνι και βρήκαν και νέο γκολ με τον Ρολάντο. Το παιχνίδι είχε κριθεί όταν ο Ρόμουλο με μακρινό σουτ μείωσε σε 4-2. Δευτερόλεπτα μετά από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, αποβλήθηκε ο Μόρας με τον Ισάκ Μπελφοντίλ λόγω ενός καυγά που φέρονται να είχαν, με τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό να διαμαρτύρεται έντονα γι' αυτήν την απόφαση.

Ίντερ (3-5-1-1): Καρίσο, Ρολάντο, Ρανόκια, Ζεζούς, Ζόναταν, Γκουαρίν, Καμπιάσο (63' Κουζμάνοβιτς), Άλβαρες, Κόβατσιτς (79' Ταϊντέρ), Ναγκατόμο, Παλάσιο (65' Μπελφοντίλ)

Βερόνα (4-3-3): Ραφαέλ, Κατσιατόρε (83' Γκόμες), Μόρας, Μαϊέτα, Αγκοστίνι (73' Κάτσια), Ρόμουλο, Ντονάτι (55' Ντοναντέλ), Ζορζίνιο, Ιτούρμπε, Τόνι, Μαρτίνιο

# Στον επί χρόνια συμπαίκτη του στην Ίντερ και νυν τιμ μάνατζερ της ομάδας, Ιβάν Κόρντομπα, ο οποίος υπέστη περιτονίτιδα, αφιέρωσε το τέρμα του ο Εστεμπάν Καμπιάσο.

# Ο Σάββας Γκέντσογλου αντικατέστησε στο ημίχρονο έναν νευρικό Άντζελο Παλόμπο στη νίκη της Σαμπντόρια επί της Αταλάντα.