29η αγ.: "Καθάρισε" για την Μίλαν ο Ιμπραΐμοβιτς

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, η Μίλαν πήρε το ντέρμπι με την Ρόμα (2-1) και διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας από την Γιουβέντους.

Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους "ροσονέρι", αφού μόλις στο 10ο λεπτό ο Τιάγκο Σίλβα αποχώρησε τραυματίας. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους "τζιαλορόσι" προηγούμενους, καθώς μετά από σουτ του Ντε Ρόσι στο 44', ο Οσβάλντο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπιάτι. Τρία λεπτά νωρίτερα, ο Ελ Σααραουί είχε σημαδέψει το δοκάρι του Στεκέλενμπουργκ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Επτά λεπτά μετά τη σέντρα, ο Ντε Ρόσι έκανε "χέρι" εντός περιοχής, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Ιμπραΐμοβιτς ισοφάρισε από την άσπρη βούλα. Στη συνέχεια η Μίλαν πίεσε για το δεύτερο γκολ και εν τέλει το πέτυχε στο 83ο λεπτό. Ο Ιμπραΐμοβιτς έγινε αποδέκτης μιας μακρινής μπαλιάς, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Στεκέλενμπουργκ και εκμεταλλευόμενος το ύψος του νίκησε στον αέρα τον Κάερ και με κεφαλιά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Παλέρμο και η Ουντινέζε είναι οι ομάδες που -βάση συγκομιδής βαθμών- διαθέτουν τις καλύτερες έδρες της Serie A. Το Σάββατο διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο "Ρέντσο Μπαρμπέρα", χωρίς να βγάλουν νικητή.

Ο σύλλογος της Σικελίας άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Μίκολι (έπειτα από ασίστ του Μπαρέτο), οι "φριουλάνι" όμως, ισοφάρισαν στο 84' με τον Τόριε, ο οποίος έγινε αποδέκτης μιας σέντρας του Περέιρα που έκλεψε την μπάλα από τον Μαντοβάνι.

Ενδιαφέρουν...

Η Μίλαν είχε μόλις 262 εύστοχες πάσες στον αγώνα με την Ρόμα, τις λιγότερες της σεζόν.

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς επιχείρησε 9 σουτ κόντρα στην Ρόμα. Ουδείς παίκτης δεν έχει επιχειρήσει περισσότερα σε ένα ματς.

Η Μίλαν έχει νικήσει σε μόλις 3 από τις τελευταίες 12 αναμετρήσεις με την Ρόμα, όλες με ένα γκολ διαφορά.

Η Ρόμα έχει σκοράρει και στις 7 τελευταίες της επισκέψεις στο "Σαν Σίρο".

Μετά από 4 σερί νίκες και μέσο όρο 16 γκολ κατά της Παλέρμο, η Ουντινέζε υποχρέωθηκε σε απώλεια από την ομάδα της Σικελίας.