37η αγ.: Πρωταθλήτρια η Γιουβέντους

Το πρώτο της πρωτάθλημα από το 2003 πανηγυρίζει η Γιουβέντους, καθώς επικράτησε 2-0 της Κάλιαρι στο "Νερέο Ρόκο", την ώρα που η Μίλαν έχανε 4-2 από την Ίντερ στο "Derby della Madonnina".

Οι "μπιανκονέρι" άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, αφού ο ευρισκόμενος σε οριακή θέση Βούτσινιτς ήταν ψύχραιμος στο τετ α τετ με τον Αγκάτσι. Όπως είναι φυσικό η ψυχολογία τους ανέβηκε στα ύψη, με συνέπεια να κυριαρχήσουν στο χώρο του κέντρου.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 74ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Κάσερες και παρέμβαση του Κανίνι, η μπάλα αναπαύθηκε στο βάθος της εστίας των -τυπικά- γηπεδούχων.

Τον πρώτο λόγο για την έξοδο στα προκριματικά του Champions League έχει, πλέον, η Ουντινέζε μετά τη νίκη επί της Τζένοα. Οι "φριουλάνι" απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη μέσα σε ένα δίλεπτο, καθώς στο 28' ο Κούτσκα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 30' ο Ντι Νατάλε άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Παλάσιο αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες και -ουσιαστικά- ο αγώνας κρίθηκε από το πρώτο μέρος. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ένας πρώην παίκτης της Τζένοα, ο Φλόρο Φλόρες, με κοντινή προβολή στο 66ο λεπτό.

Ζωντανή στη διεκδίκηση της 3ης θέσης έμεινε η Λάτσιο που επικράτησε 2-0 της Αταλάντα στο "Ατλέτι Ατζούρι". Το σκορ άνοιξε στο 35ο λεπτό μετά από ωραίο συνδυασμό τον Κονκό, Μάουρι και σουτ του Κόζακ. Στο 81ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Στεντάρντο (για διαμαρτυρίες) και στο 90' η σεμνή τελετή έλαβε τέλος όταν ο Κάνα έκανε το 2-0 με ωραία προσπάθεια.

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με δύο αποβολές, η Μπολόνια νίκησε 2-0 τη Νάπολι, θέτοντάς την -ουσιαστικά- νοκ άουτ από τη μάχη για την 3η θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18' με κοντινό σουτ του Ντιαμάντι, αλλά οι "παρτενοπέι" άγγιξαν την ισοφάριση όταν ο Τσερουμπίν έστειλε άθελά του την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του και αμέσως μετά έπραξε αναλόγως ο Καβάνι. Τελικά, ο Ρουμπίν έκανε άνω-κάτω τη φιλοξενούμενη άμυνα στο 64' κι έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά, τα νεύρα έκαναν την εμφάνισή τους, αφού οι Μορλέο-Τζεμαϊλί συνεπλάκησαν και αποβλήθηκαν.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Ριγκόνι που έκανε χατ τρικ, η Νοβάρα επικράτησε 3-0 της Τσεζένα. Ο Ιταλός άσος σκόραρε στο 28' και το 68' από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 86' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κοντινή προσπάθεια, έπειτα από σουτ του Μοργκανέλα στο δοκάρι.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Πάρμα έφτασε τις έξι σερί νίκες, αφού ούτε η Σιένα μπόρεσε να προβάλει σθεναρή αντίσταση. Οι "παρμέντσι" πήραν το προβάδισμα στο 67ο λεπτό με εκπληκτικό, ψηλοκρεμαστό σουτ του Ζιοβίνκο και εξασφάλισαν το τρίποντο στο 90' με σουτ του Φλοκάρι.

Το πιο χορταστικό και συνάμα ανατρεπτικό ματς της ημέρας έγινε στο "Ρέντσο Μπαρμπέρα", όπου Παλέρμο και Κιέβο αναδείχθηκαν ισόπαλοι 4-4. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ με τον Μίκολι, η ομάδα της Βερόνα όμως, ανέτρεψε τα δεδομένα με τα γκολ των Πελισιέ (στο 27' και το 72'), Ουρίμπε (στο 30') και Λουσιάνο (στο 46'). Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα πανηγύριζαν μία σπουδαία νίκη, αλλά οι Μίκολι και Σιλβέστρ χάρισαν το βαθμό στην Παλέρμο.