17η αγ.: Ο Καρνέζης δεν ήταν αρκετός (VIDEO)

Ο κορυφαίος από πλευράς Ουντινέζε, Ορέστης Καρνέζης έκανε ό,τι μπορούσε όμως η ομάδα του ηττήθηκε εντός έδρας από την Ρόμα με 1-0, σε ένα ματς όπου το "ελληνικό χρώμα" ήταν έντονο. Με γκολ-φάντασμα άνοιξαν το σκορ οι Ρωμαίοι.

"Ελληνικό χρώμα" είχε το ντέρμπι μεταξύ Ουντινέζε και Ρόμα στο Φρίουλι, καθώς τέσσερις Έλληνες ξεκίνησαν στο ματς. Από την μια πλευρά οι Καρνέζης και Κονέ, ενώ από την άλλη οι Μανωλάς και Χολέμπας, με τον Τοροσίδη να μένει στον πάγκο.

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε την Ουντινέζε με το γνωστό 3-5-2, με τον Ρούντι Γκαρσία να επιλέγει το 4-3-3. Μόλις στο 17ο λεπτό σημειώθηκε η φάση που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση.

Σε γέμισμα μέσα στην περιοχή, ο Αστόρι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να μην φαίνεται ξεκάθαρα αν έχει περάσει την γραμμή.

Ο διαιτητής αφού πρώτα το σκέφτηκε, στη συνέχεια κατοχύρωσε το γκολ στους Ρωμαίους, οι οποίοι πήραν κεφάλι στον αγώνα, ενώ στη συνέχεια ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή, χωρίς να επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να φανούν απειλητικοί.

Ο Κονέ από πλευράς Ουντινέζε κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να φτιάξει παιχνίδι, όμως το καλό αμυντικό δίδυμο της Ρόμα (Μανωλάς-Αστόρι) απομάκρυνε τον κάθε κίνδυνο. Στο 66ο λεπτό αυξήθηκε ακόμη περισσότερο η "ελληνική παροικία" εντός γηπέδου, με τον Βασίλη Τοροσίδη να περνάει στο παιχνίδι στη θέση του Μαϊκόν.

Ο Ορέστης Καρνέζης όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών, πραγματοποιώντας μια αρκετά καλή εμφάνιση που όμως δεν στάθηκε αρκετή για να πάρει κάτι από το ματς η ομάδα του.

Στο 85ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ένα μαρκάρισμα του Εμανουέλσον πάνω στον Κονέ μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι, ενώ όπως φαίνεται κι από τα ριπλέι έχει δίκιο.

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Ντανίλο, Ντομίτζι, Πίρις, Βίντμερ, Γκαμπριέλ (69' Πασκουάλε), Κονέ, Γκιλιέρμε (81' Φερνάντες), Αλάν, Ντι Νατάλε (69' Θερό), Γκέιζο

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον (66' Τοροσίδης), Μανωλάς, Αστόρι, Χολέμπας, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Στρόοτμαν, Λιάιτς (83' Εμανουέλσον), Τότι (66' Φλορένζι), Ιτούρμπε