20ή αγ.: Η Λάτσιο "σκότωσε" τον Ιντζάγκι (VIDEOS)

Το "πείραμα" του Φίλιπο Ιντζάγκι συνεχίζει να αποτυγχάνει, με τη Μίλαν να παρακολουθεί άπραγη την ανατροπή της Λάτσιο στο "Ολίμπικο", να ηττάται με 3-1 για την 20ή αγωνιστική της Serie A και να απομακρύνεται κι άλλο από τα ευρωπαϊκά "εισιτήρια".

Οι γηπεδούχοι έπαθαν... Μίλαν στα πρώτα λεπτά και το τραγικό λάθος της άμυνάς τους έφερε τον Ζερεμί Μενέζ σε θέση βολής για το 1-0 στο 4'. Αυτή ήταν και η μοναδική απειλητική στιγμή των "ροσονέρι" σε όλο το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να συνέρχονται άμεσα και να "πολιορκούν" την εστία του Ντιέγκο Λόπεθ. Οι κατά συρροή ευκαιρίες δεν έβρισκαν στόχο και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά (και αδίκως) στο σκορ.

Η κατάσταση αυτή δεν μπορούσε να συνεχιστεί παραπάνω. Η κωμική άμυνα των "ροσονέρι" έκανε την εμφάνισή της από τα πρώτα λεπτά του 2ο μέρους και οι Μάρκο Παρόλο και Μίροσλαβ Κλόζε πρόλαβαν να φέρουν τα πάνω κάτω μέχρι το 51ο λεπτό. Ο Φίλιπο Ιντζάγκι έριξε στο παιχνίδι τους Αλέσιο Τσέρτσι και Τζιαμπάολο Πατσίνι, ωστόσο απέτυχαν εκ νέου να δημιουργήσουν έστω και μία ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και το βρήκαν στο 81' με τον Παρόλο, σε μία φάση που τραυματίστηκε σοβαρά ο νεοεισελθών Φίλιπ Τζόρτζεβιτς. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Φιλίπ Μεξές να επιτίθεται στον Στέφανο Μάουρι και να αποβάλλεται εν μέσω σύρραξης, με τη Μίλαν να χάνει με 3-1 και πιθανότατα να ψάχνει για νέο προπονητή.

Λάτσιο (4-3-3): Μαρκέτι, Μπάστα, Ντε Φράι (69' Μαουρίσιο), Τσάνα, Ράντου, Κατάλντι, Μπίγλια, Παρόλο, Καντρέβα, Κλόζε (74' Τζόρτζεβιτς, 83' Κεϊτά), Μάουρι

Μίλαν (4-3-3): Λόπεθ, Αμπάτε, Άλεξ, Μεξές, Αρμέρο, Πόλι (83' Μουντάρι), Μοντολίβο, Φαν Χίνκελ (55' Πατσίνι), Μποναβεντούρα (52' Τσέρτσι), Μενέζ, Ελ Σαραουί

# Ο Μάριος Οικονόμου σκόραρε στην αναμέτρηση της Μπολόνια με την Βίρτους Εντέλα, οδηγώντας στην ανατροπή και την εκτός έδρας νίκη με 2-1.