Λάτσιο - Ρόμα 1-2 (VIDEO)

Το παρθενικό γκολ του Μαπού Γιανγκά-Εμπιουά στη Serie A ήταν ιδιαίτερα σημαντικό, αφού χάρισε στην Ρόμα τη νίκη επί της Λάτσιο με 2-1 και κατ' επέκταση τη 2η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League. Οι "αετοί", αντίθετα, κινδυνεύουν να χάσουν και το τελευταίο εισιτήριο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μία καλή στιγμή (στο 3ο λεπτό με σουτ του Αντόνιο Καντρέβα από πλάγια θέση) και μία κλασική ευκαιρία (στο 5ο με κεφαλιά-ψαράκι του Μίροσλαβ Κλόζε) επεφύλασσε το ξεκίνημα της αναμέτρησης του "Ολίμπικο".

Οι οπαδοί της Λάτσιο ξεσηκώθηκαν και δημιούργησαν καυτή ατμόσφαιρα, όμως οι "τζιαλορόσι" δεν άργησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση και να βελτιώσουν την αμυντική τους λειτουργία, εξουδετερώνοντας πολλές προσπάθειες των γηπεδούχων από τις πτέρυγες.

Το μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου επεφύλασσε φάουλ, κίτρινες (τρεις σε παίκτες των "αετών", μία στον Φραντσέσκο Τότι), ένταση και, βέβαια, συχνές διακοπές που είχαν ως αποτέλεσμα το κάκιστο θέαμα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με ένα αξιόλογο μονοκόμματο σουτ του Ντούσαν Μπάστα, ενώ η Λάτσιο συνέχισε να διατηρεί την πρωτοβουλία χωρίς να απειλεί και η Ρόμα να αγωνίζεται για να μην χάσει.

Η είσοδος των Βίκτορ Ιμπάρμπο και Μίραλεμ Πιάνιτς, πάντως, τόνωσε τους "τζιαλορόσι" στο δημιουργικό κομμάτι, με συνέπεια να καταγραφούν μερικές επικίνδυνες αντεπιθέσεις και δύο κλασικές ευκαιρίες (με Αλεσάντρο Φλορέντζι στο 69' και Ιμπάρμπο στο 70'), προτού ο Χουάν Ιτούρμπε ανοίξει το σκορ με κοντινή προβολή στο 73'.

Το μομέντουμ ανήκε στην Ρόμα, αλλά η Λάτσιο ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη σπουδαία επίσκεψή της, με κεφαλιά του νεοεισελθόντα Φίλιπ Τζόρτζεβιτς, έπειτα από σέντρα του Φελίπε Άντερσον και γύρισμα του Κλόζε με το κεφάλι (στο 81').

Το "Ολίμπικο" πήρε φωτιά και οι οπαδοί των "αετών" έσπρωξαν τους παίκτες της ομάδας τους προς την πολυπόθητη νίκη, εντούτοις η Ρόμα έμελλε να φύγει νικήτρια χάρη σε κεφαλιά του Μαπού Γιανγκά-Εμπιουά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς στο 85ο λεπτό.

Λάτσιο (4-2-3-1): Μαρκέτι, Μπάστα, Ντε Φράι, Τζεντιλέτι, Λούλιτς (55' Καβάντα), Παρόλο, Μπίγλια (78' Κατάλντι), Καντρέβα, Μάουρι (76' Τζόρτζεβιτς), Φελίπε Άντερσον, Κλόζε.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μανωλάς, Γιανγκά-Εμπιουά, Χολέμπας, Κεϊτά (68' Πιάνιτς), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Φλορέντζι, Τότι (61' Ιμπάρμπο), Ιτούρμπε (85' Ντουμπιά).

# Το τελευταίο γκολ του Χουάν Ιτούρμπε στη Serie A είχε σημειωθεί τον περασμένο Οκτώβριο, ενώ του Μαπού Γιανγκά-Εμπιουά... απόψε (25/5)

# Με εξαίρεση ένα σοβαρό λάθος του Βασίλη Τοροσίδη στο 5ο λεπτό, οι τρεις Έλληνες πήραν πολύ καλό βαθμό

Μήνυμα Τότι στους οπαδούς της Λάτσιο: "Τι θα σκαρφιστείτε τώρα;" (VIDEO)

Το live του ντέρμπι

18:20
Καλωσήρθατε στο live του Derby della Capitale μεταξύ της Λάτσιο και της Ρόμα για την 37η αγωνιστική της Serie A.
18:21

Λάτσιο: Μαρκέτι, Μπάστα, Ντε Φράι, Τζεντιλέτι, Λούλιτς, Παρόλο, Μπίγλια, Καντρέβα, Μάουρι, Φελίπε Άντερσον, Κλόζε.

Ρόμα: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μανωλάς, Γιανγκά-Εμπιουά, Χολέμπας, Κεϊτά, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Φλορέντζι, Τότι, Ιτούρμπε.
18:23
H μονομαχία του "Ολίμπικο" θα κρίνει πολλά, ίσως και τα πάντα, στη μάχη για τη 2η θέση της Serie A.
18:24
Η Ρόμα χρειάζεται τη νίκη για να εξασφαλίσει τη 2η θέση, ενώ η Λάτσιο για να την προσπεράσει στο +2, μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του ιταλικού πρωταθλήματος.
18:25
Η βαθμολογία της Serie A
18:28
Σε περίπτωση που η Λάτσιο δεν καταφέρει να νικήσει, θα κάνει τα πάντα για την ισοπαλία, προκειμένου να διασφαλίσει την 3η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League.
18:29
Αν η ομάδα του Στέφανο Πιόλι γνωρίσει την ήττα και, παράλληλα, χάσει από την Νάπολι την τελευταία αγωνιστική, τότε το τελευταίο εισιτήριο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης θα καταλήξει στα χέρια των "παρτενοπέι".
18:31
Η Λάτσιο θα παραταχθεί χωρίς τους Στέφαν Ράντου, Λόρικ Τσάνα, Έντερσον και Μπράιαν Περέα, ενώ αντίθετα, ο Λούκας Μπίγλια ξεπέρασε σε χρόνο ρεκόρ τον τραυματισμό του στο γόνατο και πήρε φανέλα βασικού.
18:33
Ο Στέφανο Πιόλι ποντάρει ξανά στον επανακάμψαντα Στέφαν ντε Φράι για την αμυντική του γραμμή και, κατά τα φαινόμενα, θα προτιμήσει διάταξη 4-2-3-1 λόγω επιθετικών βλέψεων.
18:38
O Ρουντί Γκαρσιά, από την πλευρά του, θα στερηθεί των υπηρεσιών του Ζερβίνιο, του Λεάντρο Κάσταν και του Κέβιν Στρόoυτμαν, ενώ αντίθετα ο Αλεσάντρο Φλορέντζι εξέτισε την ποινή του και ο Μάικον ξεπέρασε το πρόβλημα στο γόνατο.
18:40
Επιπλέον, ο Σεϊντού Κεϊτά προτιμήθηκε από τον Μίραλεμ Πιάνιτς σε ένα αρχικό σχήμα που περιλαμβάνει και τους τρεις Έλληνες (Βασίλης Τοροσίδης, Κώστας Μανωλάς, Χοσέ Χολέμπας).
18:55
Η μία πλευρά...
18:55
... και η άλλη
18:59
Τρομερό coreo από τους οπαδούς της Λάτσιο. Τα χαρτόνια σχηματίζουν το έμβλημα της ομάδας.
19:00
Μία γεύση από το coreo
19:01
Νωρίτερα, δύο φίλοι της Ρόμα μαχαιρώθηκαν από οπαδούς της Λάτσιο κοντά στον ποταμό Τίβερη. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, η ζωή τους δεν διατρέχει κίνδυνο.
19:01
Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ.
19:02
Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα του Derby della Capitale.
19:02
Ένα μεγάλο πανό με το δικό τους μήνυμα έχουν αναρτήσει και οι φίλοι των "τζιαλορόσι".
19:03
Στη σέντρα η Ρόμα. Το ματς αρχίζει.
19:04
"Κανένα coreo για την αξιοπρέπειά μας. Ενας πραγματικός πρόεδρος δεν προσβάλει τους ανθρώπους του", ανέφερε το πανό των οπαδών της Ρόμα, που είχε αποδέκτη τον Τζέιμς Παλότα.
19:06
Ιδού και το πανό
19:06
3ο λεπτό: Σουτ του Καντρέβα από πλάγια θέση, ο Ντε Σάνκτις αποκρούει. Πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι.
19:08
5ο λεπτό: Λάθος απομάκρυνση του Τοροσίδη, σέντρα του Καντρέβα από αριστερά, ο Κλόζε παίρνει την κεφαλιά ψαράκι και χάνει τεράστια ευκαιρία για το γκολ! Η μπάλα περνά εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Ρόμα.
19:10
Φανταστική η ατμόσφαιρα στο "Ολίμπικο".
19:10
Φάουλ για την Ρόμα από δεξιά, η μπάλα απομακρύνεται.
19:13
10ο λεπτό: Γυριστό συρτό σουτ του Παρόλο, ο Ντε Σάνκτις πέφτει και μπλοκάρει.
19:14
Η Ρόμα δυσκολεύεται να εξουδετερώσει τις μακρινές μπαλιές προς τα καρέ της.
19:18
Ισορροπία μετά το δυναμικό ξεκίνημα της Λάτσιο.
19:20
18ο λεπτό: Ένταση στον αγωνιστικό χώρο.
19:21
Ο Ναϊνγκολάν ζητά κίτρινη για φάουλ του Κλόζε στον Τότι και προκαλείται ένα μικρό χάος.
19:22
Συνέχεια στο ματς μετά από τη σύντομη διακοπή.
19:23
20ό λεπτό: Ο Χολέμπας ανακόπτεται με οφσάιντ. Λάθος απόφαση.
19:25
22ο λεπτό: Κίτρινη στον Λούλιτς για σκληρό φάουλ στον Ιτούρμπε.
19:25
Το φάουλ του Κλόζε στον Τότι...
19:25
... που προκάλεσε την ένταση λίγο νωρίτερα
19:28
O Χολέμπας έχει αρχίσει καλά, ο Μανωλάς αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στο ξεκίνημα, αλλά σταδιακά βελτιώνεται, ενώ ο Τοροσίδης δεν έχει φανεί μέχρι στιγμής.
19:31
Το σκληρό φάουλ του Λούλιτς στον Ιτούρμπε
19:34
32ο λεπτό: Kίτρινη στον Τζεντιλέτι.
19:36
"Για εμάς η δεύτερη θέση αποτελεί ελάχιστη απαίτηση. Για εσάς είναι παγκόσμιος θρίαμβος", αναφέρει το πανό των οπαδών της Ρόμα.
19:37
"Θα κερδίσετε το Σκουντέτο", ήταν η -διά στόματος- απάντηση των αντιπάλων.
19:38
35ο λεπτό: Kίτρινη στον Μπίγλια.
19:40
Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, το ματς δεν έχει καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Τουναντίον, περιλαμβάνει πολλά φάουλ, κίτρινες και κατ' επέκταση συχνές διακοπές.
19:41
Η Λάτσιο έχει σταθερά την κατοχή, αλλά αδυνατεί να διασπάσει την άμυνα της Ρόμα, η οποία συνήλθε μετά από το σφυροκόπημα των πρώτων λεπτών.