38η αγ.: Ισοπαλία για Γιουβέντους, νίκη για... Τόνι

Ο Λούκα Τόνι σκόραρε κι έφτασε τα 22 γκολ, ο Χουάν Γκόμες βρήκε κι αυτός δίχτυα στις καθυστερήσεις και η σεζόν στη Serie A έκλεισε με... ανάμικτα συναισθήματα για τη Γιουβέντους, μετά από το 2-2 στη Βερόνα για την τελευταία αγωνιστική. Καλό φινάλε για Μίλαν.

Foto LaPresse - Daniele Badolato
30/05/2015 Verona ( Italia)
Sport Calcio
Hellas Verona - Juventus
Campionato di Calcio Serie A TIM 2014 2015 - Stadio "Bentegodi"
Nella foto: Roberto Maximiliano Pereyra esulta per il gol del 0-1

Photo LaPresse - Daniele Badolato
30 May 2015 Verona ( Italy)
Sport Soccer
Italian Football Championship League A TIM 2014 2015 - "Bentegodi" Stadium
In the pic: Roberto Maximiliano Pereyra celebrates 0-1 goal
Foto LaPresse - Daniele Badolato 30/05/2015 Verona ( Italia) Sport Calcio Hellas Verona - Juventus Campionato di Calcio Serie A TIM 2014 2015 - Stadio "Bentegodi" Nella foto: Roberto Maximiliano Pereyra esulta per il gol del 0-1 Photo LaPresse - Daniele Badolato 30 May 2015 Verona ( Italy) Sport Soccer Hellas Verona - Juventus Italian Football Championship League A TIM 2014 2015 - "Bentegodi" Stadium In the pic: Roberto Maximiliano Pereyra celebrates 0-1 goal LAPRESSE

Η Βερόνα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 2-2 τη Γιουβέντους στην πρόβα τζενεράλε του τελικού του Champions League και ολοκλήρωσε τη σεζόν στη Serie A, μία εβδομάδα πριν από τη μεγάλη δοκιμασία των "μπιανκονέρι" στο Βερολίνο απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Η αναμέτρηση δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, ωστόσο εμπεριείχε τεράστιο ενδιαφέρον, αφού τίθονταν αντιμέτωποι οι δύο πρώτοι σκόρερ της κατηγορίας. Ο Λούκα Τόνι, λίγες ημέρες μετά από τη συμπλήρωση 38 ετών ζωής, είχε το ισχνό προβάδισμα με 21 τέρματα έναντι 20 του Κάρλος Τέβες, ο οποίο επανεμφανίστηκε στη βασική ενδεκάδα μετά από 3 παιχνίδια πρωταθλήματος. Σε αντίθεση με την αναμέτρηση κόντρα στη Νάπολι, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι χρησιμοποίησε τη βασική ενδεκάδα με μόλις 3 αλλαγές, τους Σιμόνε Παντοΐν, Ρομπέρτο Περέιρα και Φερνάντο Γιορέντε. Στο 1ο ημίχρονο η διάθεση των παικτών του ήταν μικρή και ήταν ενδεικτικές γι' αυτό οι συνεχείς λάθος πάσες του Αντρέα Πίρλο. Παρ' όλα αυτά, υπήρξαν κάποιες καλές στιγμές και το γκολ του Περέιρα με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ από μακρινή απόσταση, το 21ο της "γηραιάς κυρίας" εκτός περιοχής, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα από τα 5 μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, όμως, ο Τόνι σκόραρε στην αντεπίθεση και έβαλε το "στίγμα" του σε ακόμα ένα παιχνίδι, οδεύοντας προς τον τίτλο του γηραιότερου σκόρερ στην κατηγορία, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Νταρίο Χούμπνερ από το 2001-2002. Η Γιουβέντους απάντησε με ορισμένες ευκαιρίες και σε μία εξ αυτών, ο Φερνάντο Γιορέντε σκόραρε από κοντά. Η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα (90λεπτο), του Παναγιώτη Ταχτσίδη (85 λεπτά) και του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου (εκτός αποστολής) δεν κατάφερε να αντιδράσει, αλλά ζήτησε δύο πέναλτι που δεν έπεισαν τον διαιτητή. Αντιθέτως, πέναλτι καταλογίστηκε υπέρ των φιλοξενουμένων και ο εκτελεστής Τέβες είχε την ευκαιρία να πλησιάσει τον Τόνι, αλλά ο Ραφαέλ απέκρουσε και αφιέρωσε την επέμβασή του στον συμπαίκτη του με τον πανηγυρισμό σήμα κατατεθέν του... τρελού. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, μάλιστα, το φινάλε έγινε ακόμα πιο όμορφο για τους γηπεδούχους, αφού σε γέμισμα από δεξιά, ο Χουάν Γκόμες έπιασε την κεφαλιά, νίκησε τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν και ισοφάρισε σε 2-2.

Βερόνα (4-3-3): Ραφαέλ, Σάλα, Μάρκες, Μόρας, Αγκοστίνι, Γκρέκο (59' Ομπαντί), Ταχτσίδης (85' Σαβιόλα), Χάλφρεντσον, Γιάνκοβιτς (74' Βαλότι), Τόνι, Γκόμες

Γιουβέντους (4-3-1-2): Μπουφόν, Εβρά, Παντοΐν, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Εβρά (59' Λίχσταϊνερ), Μαρκίζιο (46' Στουράρο), Πίρλο, Πογκμπά, Περέιρα (78' Πέπε), Γιορέντε, Τέβες

Db Bergamo 30/05/2015 - campionato di calcio serie A / Atalanta-Milan / foto Daniele Buffa/Image Sport
nella foto: esultanza gol Giacomo Bonaventura
Db Bergamo 30/05/2015 - campionato di calcio serie A / Atalanta-Milan / foto Daniele Buffa/Image Sport nella foto: esultanza gol Giacomo Bonaventura WWW.IMAGEPHOTOAGENCY.IT

Εν μέσω σεναρίων για αλλαγές σε ιδιοκτησιακό και προπονητικό καθεστώς, η Μίλαν ολοκλήρωσε τη χρονιά με θετική γεύση, αφού επικράτησε 3-1 στο Μπέργκαμο της Αταλάντα. Οι "ροσονέρι" άφησαν κατά μέρους το ζήτημα του Κάρλο Αντσελότι και τις επιστροφής στο προσκήνιο των Ταϊλανδών επενδυτών για να καταπιαστούν με το αγωνιστικό, μετά από μία σπουδαία εμφάνιση και νίκη επί της Τορίνο. Οι γηπεδούχοι δεν τους έκαναν τη χάρη και αρχικά είχαν δοκάρι με τον Ερνάν Ντένις και στο 21ο λεπτό προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ντανιέλε Μπαζέλι, ωστόσο η βραδιά ανήκε στους φιλοξενουμένους.

Στο 36ο λεπτό, η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι κέρδισε πέναλτι και ο εκτελεστής τους ελλείψει Ζερεμί Μενέζ, ο Τζιαμπάολο Πατσίνι, ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, η Μίλαν ζήτησε ξανά πέναλτι, είχε δοκάρι και σκόραρε με τον Τζιάκομο Μποναβεντούρα, όλα στην ίδια φάση. Ο Ιταλός μέσος δεν πανηγύρισε το γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του, ωστόσο το προβάδισμα ήταν σημαντικό για τους φιλοξενούμενους, που μπορεί να μην βρέθηκαν σε καλή μέρα, ωστόσο δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Το 2ο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες και ο χαμηλός ρυθμός έφερε το παιχνίδι μέχρι του 80' για το επόμενο γκολ. Σκόρερ ξανά ο Μποναβεντούρα που έφτασε τα 7 στη σεζόν, όσα στην πιο παραγωγική της καριέρας του, το 2012-2013. Το 3-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που φέρνει τη Μίλαν ισόβαθμη με την Ίντερ στην 8η θέση.

Αταλάντα (4-3-3): Σπορτιέλο, Τζαπακόστα (79' Ντ' Αλεσάντρο), Μπεναλουάν, Μαζιέλο, Ντελ Γκρόσο (27' Κερουμπίμ), Γκράσι, Τσιγκαρίνι, Μπαζέλι (66' Σκαλόνι), Μοράλες, Ντένις, Γκόμες

Μίλαν (4-3-3): Αμπιάτι, Ντε Σίλιο, Μεξές, Παλέτα, Μποκέτι, Φαν Χίνκελ, Ντε Γιονγκ, Μποναβεντούρα, Χόντα, Πατσίνι, Ελ Σαραουί (68' Πόλι)

# Ο Βαγγέλης Μόρας αγωνίστηκε για 150η φορά στη Serie A.

# Πριν από το Βερόνα - Γιουβέντους, μάλιστα, έβγαλε φωτογραφίες με φίλους της Βερόνα με μπλουζάκια #saveMoras, αφιερωμένα στον αδερφό του, Δημήτρη.

# Ο Μάριος Οικονόμου αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας νίκης της Μπολόνια με 1-0 επί της Αβελίνο, στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ ανόδου της Serie B.