3η αγ.: Ούτε τώρα η Νάπολι, με Μάτρι η Λάτσιο

Η Νάπολι εξακολουθεί να αγνοεί τη χαρά της νίκης έπειτα από το πέρας των πρώτων τριών αγωνιστικών της Serie A, καθώς την Κυριακή αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Έμπολι στο "Κάρλο Καστελάνι". Με Αλεσάντρο Μάτρι η Λάτσιο (2-0 την Ουντινέζε).

Ο Μαουρίτζιο Σάρι έκανε την έκπληξη, αφού τοποθέτησε τον Μανόλο Γκαμπιαντίνι στο πλευρό του Γκονσάλο Ιγκουαΐν, ενώ αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν σε διάταξη 4-3-1-2.

Η Έμπολι άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με κατά μέτωπο επίθεση και πλασέ του Ρικάρντο Σαπονάρα, η Νάπολι απάντησε άμεσα με εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Λορέντζο Ινσίνιε και στο 18' ο Μανουέλ Πουτσιαρέλι ξανάδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, έπειτα από ασίστ του Σαπονάρα.

Οι "παρτενοπέι" έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσα με τον Άλαν στο 50' (προηγήθηκε ωραίο "τρίγωνο" με Γκαμπιαντίνι και Μάρεκ Χάμσικ), ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο δεν επεφύλασσε τις συγκινήσεις του πρώτου εξαιτίας των πολλών φάουλ

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Τζαμπέλι (80' Λαουρίνι), Τονέλι, Μπάρμπα, Μάριο Ρούι, Ζιελίνσκι (72' Παρέδες), Ελ Χατζί, Κρότσε, Σαπονάρα, Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε (68' Λίβαγια).

Νάπολι (4-3-1-2): Ρέινα, Μάτζο, Αλμπιόλ, Κίρικες, Χισάι, Άλαν, Βαλντιφιόρι (59' Ζορζίνιο), Χάμσικ, Ινσίνιε (72' Καγεχόν), Γκαμπιαντίνι (65' Μέρτενς), Ιγκουαΐν.

Η νίκη ήρθε από τον πάγκο

Με πρωταγωνιστή τον προερχόμενο από τον πάγκο Αλεσάντρο Μάτρι, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ στο ντεμπούτο του, η Λάτσιο επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε στο "Ολίμπικο" της Ρώμης και πανηγύρισε την πρώτη της εφετινή νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Στέφανο Πιόλι προτίμησε τον Μπαλντέ Κεϊτά αντί του Μάτρι, αλλά στο 56' έκανε κίνηση-ματ και ο υψηλόσωμος επιθετικός τον δικαίωσε με δύο γκολ μέσα σε εννέα λεπτά. (64'-73'), χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους.

Να σημειωθεί ότι η Ουντινέζε κατέγραψε τρεις καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Λάτσιο αποδείχθηκε πιο ουσιαστική και δίκαια πήρε την πρώτη της νίκη στην εφετινή Serie A.

Λάτσιο (4-2-3-1): Μαρκέτι, Μπάστα, Ράντου, Μαουρίτσιο, Χουντ, Μάουρι (83' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), Καντρέβα (56' Μάτρι), Λούλιτς (56' Φελίπε Άντερσον), Παρόλο, Κατάλντι, Κεϊτά.

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Ορτό, Ντανίλο, Πίρις, Εντένιλσον, Κονέ (78' Αγκίρε), Ιτούρα, Φερνάντες (56' Αγκιεμάνγκ-Μπάντου), Αντνάν, Τερεό (71' Ντι Νατάλε), Σαπάτα.

# Ο Μασιμιλιάνο Μοράλες έχασε πέναλτι στο 86ο λεπτό (απέκρουσε ο Αντρέα Κονσίλι) και μαζί την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην Αταλάντα

# Ο Βαγγέλης Μόρας αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα της Βερόνα με την Τορίνο και ο Ορέστης Καρνέζης στο ματς της Ουντινέζε με την Λάτσιο, ενώ ο Παναγιώτης Κονέ αντικαταστάθηκε στο 78'

# Ο Αλεσάντρο Μάτρι βρήκε δίχτυα στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά από τον Ιανουάριο και το ματς της Τζένοα με την Αταλάντα