Ίντερ - Γιουβέντους 0-0

Στη λευκή ισοπαλία (0-0) έμεινε το Derby d' Italia μεταξύ της Ίντερ και της Μίλαν στο Τζουζέπε Μεάτσα για την 8η αγωνιστική της Serie A. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες.

Ίντερ και Γιουβέντους αλληλοεξουδετερώθηκαν στο Τζουζέπε Μεάτσα και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι σκληρές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου έκαναν την εμφάνισή τους. Ο διαιτητής μάλιστα δεν "χάριζε κάστανα" βγάζοντας τέσσερις κίτρινες κάρτες στο πρώτο τέταρτο. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος και η μπάλα ανεβοκατέβαινε, ωστόσο έλειπαν οι "κλασσικές" ευκαιρίες. Στο 25' η Ίντερ διαμαρτυρήθηκε δίκαια για χέρι του Μπονούτσι σε κεφαλιά του Πέρισιστς εντός περιοχής, όμως ο διαιτητής δεν είδε κάτι. Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους, ενώ στο 31' είχαν δοκάρι σε σέντρα σουτ του Μπρόζοβιτς.

Η Γιουβέντους προσπάθησε να βρει το γκολ με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Κουαδράδο στο 47' έφτασε μια "ανάσα" από το 1-0, όμως ο Χαντάνοβιτς τον νίκησε. Η "Γηραιά Κυρία" ήταν ανώτερη στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε τα δοκάρια του αγώνα στο 69' με το κοντινό πλασέ του Κεντίρα.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο μέχρι το φινάλε, προσπαθώντας κυρίως να περιορίσουν την ορμή των παικτών της Γιουβέντους. Τελικά το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, ωστόσο η ισοπαλία αφήνει και τις δύο ομάδες απογοητευμένες.

Ίντερ (4-4-2):Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μιράντα, Μουρίγιο, Χουάν, Μεντέλ (90+2' Παλάσιο), Μέλο (64' Γκουαρίν), Γιόβετιτς (90+2' Κοντόγκμπια), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Ικάρντι

Γιουβέντους (3-5-2):Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κουαδράδο, Κεντίρα, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Εβρά, Τζάτζα (78' Ντιμπαλά), Μοράτα (71' Μάντζουκιτς)

# Εκπληκτικό το κορεό από τους φίλους της Ίντερ κατά την είσοδο των ομάδων. Ανέγραφε "Συνεχίστε να ονειρεύεστε..."

# Το... τσουλούφι του Πάουλο Ντιμπαλά έκλεψε την παράσταση.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015

19:00 Ρόμα - Έμπολι 3-1

(56' Πιάνιτς, 59' Ντε Ρόσι, 69' Σαλάχ - 75' Μπίχελ)

21:45 Τορίνο - Μίλαν 1-1

(73' Μπαζέλι - 63' Μπάκα)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

13:30 Μπολόνια - Παλέρμο 0-1

(23' Βάσκες)

16:00 Αταλάντα - Κάρπι 3-0

(7' Πινίγια, 43' Γκόμες, 63' πέν. Τσιγκαρίνι)

16:00 Φροζινόνε - Σαμπντόρια 2-0

(53' Παγκανίνι, 55' Ντιονίζι)

16:00 Τζένοα - Κιέβο 3-2

(13' Παβολέτι, 17' Γκακπέ, 90+3' Ταχτσίδης - 1' Παλόσκι, 77' Πελισιέρ)

16:00 Βερόνα - Ουντινέζε 1-1

(41' πέν. Πατσίνι - 84' Τερό)

16:00 Ν άπολι - Φιορεντίνα 2-1

(46' Ινσίνιε, 75' Ιγκουαΐν - 73' Κάλινιτς)

16:00 Σασουόλο - Λάτσιο 2-1

(7' πέν. Μπεράρντι, 60' Μισιρόλι - 67' Άντερσον)

21:45 Ίντερ - Γιουβέντους 0-0

21:18
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μεγάλου ιταλικού ντέρμπι μεταξύ της Ίντερ και της Γιουβέντους.
21:21
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
21:23
Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μιράντα, Μουρίγιο, Χουάν, Μεντέλ, Μέλο, Γιόβετιτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Ικάρντι

Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κουαδράδο, Κεντίρα, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Εβρά, Ζαζά, Μοράτα
21:24
Sold Out στο Σαν Σίρο. 80.000 οπαδοί έχουν ήδη πάρει θέση στις κερκίδες.
21:27
Τα 250 παιχνίδια σε πάγκους της Serie A συμπληρώνει σήμερα ο τεχνικός της Γιουβέντους, Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι.
21:32
Ένα ντέρμπι, πολλές αναμνήσεις...
21:32
21:45
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
21:46
Πανέμορφο κορεό από τους φίλους της Ίντερ.
21:48
Σέντρα στο ματς!
21:51
3' Κόρνερ για την Ίντερ.
21:51
Περνάει απ' όλους η μπάλα, διώχνει η Γιουβέντους.
21:52
4' Δυνατό σουτ του Κουαδράδο, διώχνει σε κόρνερ το Χαντάνοβιτς.
21:53
Απομακρύνει εύκολα η άμυνα της Ίντερ.
21:54
7' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίζιο.
21:55
8' Κίτρινη κάρτα στον Φελίπε Μέλο.
21:57
9' Σουτ του Σιμόνε Τζάτζα, ψηλά η μπάλα.
21:59
11' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ίντερ.
21:59
Κίτρινη κάρτα στον Κεντίρα.
22:00
13' Πάει απευθείας ο Γιόβετιτς. Η μπάλα άουτ.
22:04
16' Κίτρινη κάρτα στον Τζάτζα.
22:09
21' Παιχνίδι κέντρου βλέπουμε μέχρι στιγμής. Σκληρές οι μάχες.
22:13
25' Κεφαλιά του Πέρισιτς, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Μπονούτσι μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής δεν δίνει κάτι.
22:13
Η Ίντερ είναι καλύτερη στα τελευταία λεπτά.
22:17
29' ΔΟΚΑΡΙ για την Ίντερ από τη σέντρα σουτ του Μπρόζοβιτς.
22:19
31' Κόρνερ για τη Γιουβέντους που αρχίζει να ανεβάζει ρυθμούς.
22:19
Απομακρύνει η άμυνα της Ίντερ.
22:24
Πολύ καλός ο ρυθμός στο ματς. Πάνω κάτω παίζεται η μπάλα.
22:28
Και ο Ντελ Πιέρο παρακολουθεί το ματς...
22:32
44' Επικίνδυνη φάση στα καρέ της Ίντερ. Ο Τζάτζα μπήκε στην περιοχή, όμως πριν σουτάρει κόπηκε από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων.
22:32
Κόρνερ για την Γιουβέντους.
22:34
Τίποτα ιδιαίτερο. Περνάει η φάση.
22:34
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου! 0-0 στο Τζουζέπε Μεάτσα.
22:50
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
22:52
47' Σουτ του Κουαδράδο. Διώχνει σε κόρνερ ο Χαντάνοβιτς.
22:52
Εκτελεί ο Μαρκίζιο, όμως διώχνει η άμυνα της Ίντερ.
22:55
51' Σουτ του Μαρκίζιο, πολλά μέτρα άουτ η μπάλα.
22:58
53' Νέο κόρνερ υπέρ των φιλοξενούμενων.
23:03
59' Δυνατό σουτ του Γιόβετιτς, όμως αποκρούει ο Μπουφόν!
23:04
60' Σουτ του Πογκμπά εκτός περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Χαντάνοβιτς.
23:09
64' Αλλαγή για την Ίντερ. Εκτός ο Φελίπε Μέλο και στη θέση του ο Φρέντι Γκουαρίν.
23:14
69' ΔΟΚΑΡΙ για την Γιουβέντους! Ο Κεντίρα απο κοντά δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
23:15
71' Αλλαγή για την Γιουβέντους. Ο Μάντζουκιτς στη θέση του Μοράτα.
23:18
73' Φάουλ για τη Γιουβέντους σε καλό σημείο για σέντρα.
23:18
Εκτελεί ο Κουδράδο, όμως διώχνει σε κόρνερ ο Μιράντα.
23:19
Κεφαλιά του Πογκμπά στα χέρια του Χαντάνοβιτς.
23:23
78' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Εκτός ο Τζάτζα, στη θέση του Ντιμπαλά.
23:28
82' Αυξάνει την πίεσή της η Γιουβέντους.
23:29
84' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την Ίντερ.
23:30
Εκτελεί απευθείας ο Γιόβετιτς, όμως η μπάλα κοντράρει στα σώματα και απομακρύνεται.
23:30
Έτοιμος και ο Περέιρα να μπει στο ματς.
23:31
86' Νέο φάουλ σε καλή θέση για τους γηπεδούχους.
23:31
Κίτρινη κάρτα στον Κιελίνι που διαμαρτύρεται.
23:32
Απευθείας εκτέλεση του Πέρισιτς, η μπάλα άουτ.
23:33
88' Ευκαιρία για τη Γιούβε με τον Μάντζουκιτς, όμως είναι κακό το πλασέ του.
23:34
Τρομερή ενέργεια του Κουαδράδο. Τελικά η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
23:34
Διώχνει με το κεφάλι ο Μιράντα.
23:34
Ανάποδο ψαλίδι (!) από τον Κιελίνι, η μπάλα άουτ.
23:36
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:37
90+2' Διπλή αλλαγή για την Ίντερ. Μέσα οι Παλάσιο και Κοντόγκμπια. Έξω οι Μεδέλ και Γιόβετιτς.
23:38
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης!
23:39
Στη λευκή ισοπαλία (0-0) έμεινε το Derby d' Italia μεταξύ της Ίντερ και της Μίλαν στο Τζουζέπε Μεάτσα για την 8η αγωνιστική της Serie A. Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι.