Γιουβέντους - Μίλαν 1-0

Η Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τη Μίλαν στο Τορίνο, χάρη στο γκολ του Πάουλο Ντιμπάλα που τη φέρνει πάνω από τους "ροσονέρι" στη βαθμολογία.

Ντιμπάλα-Γιουβέντους

Το γκολ του Πάουλο Ντιμπάλα αποδείχθηκε αρκετό στη Γιουβέντους, η οποία επικράτησε με 1-0 της Μίλαν στο Τορίνο και την προσπέρασε για πρώτη φορά στη βαθμολογία, βάζοντας "πλώρη" για τις θέσεις του Champions League.

Ο Αργεντινός χρησιμοποιήθηκε στην κορυφή της επίθεσης μαζί με τον Μάριο Μάντζουκιτς, με τον Άλβαρο Μοράτα να μένει στον πάγκο από πλευράς γηπεδούχων, όπως και ο Σάμι Κεντίρα που αισθάνθηκε ενοχλήσεις λίγες ώρες πριν από τον αγώνα.

Στον αντίποδα, ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς χρησιμοποίησε το σχήμα που είχε διαφανεί από τις προηγούμενες ημέρες, με τους Αλέσιο Τσέρτσι και Εμπάιγ Νιανγκ να πλαισιώνουν τον Κάρλος Μπάκα στην επίθεση.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, κάτι που ευνόησε ανέλπιστα τους "ροσονέρι". Αν και χωρίς αξιοποίηση της ταχύτητας της εμπροσθοφυλακής της, η Μίλαν είχε ορισμένες καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ και έδειξε να στέκεται καλύτερα στο χορτάρι.

Τα προβλήματα για τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι άρχισαν από το 1ο ημίχρονο, όταν τραυματίστηκε ο Πατρίς Εβρά στον αστράγαλο και έδωσε τη θέση του στον Άλεξ Σάντρο. Στην ανάπαυλα, ο πρώην τεχνικός της Μίλαν επανέφερε την ομάδα του σε σύστημα με τρία στόπερ, αποσύροντας την έκπληξη της ενδεκάδας, τον Ερνάνι, και βάζοντας στη θέση του τον Λεονάρντο Μπονούτσι.

Μία κεφαλιά του Γιουράι Κούτσκα και μία απάντηση του Σάντρο στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους προϊδέασαν για ένα γεμάτο ημίχρονο. Ο ρυθμός δεν συνεχίστηκε έτσι, ωστόσο η "γηραιά κυρία" είχε πάρει τον έλεγχο. Στο 66ο λεπτό, μάλιστα, ο Ντιμπάλα τροφοδοτήθηκε από τον εξαιρετικό Σάντρο και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Μιχάιλοβιτς έριξε στη μάχη τον Λουίζ Αντριάνο, αλλά ο Βραζιλιάνος φορ δεν προσέφερε κάτι παραπάνω. Μοναδική καλή στιγμή μετά από το γκολ ήταν ένα γυριστό του Κούτσκα και από εκεί και πέρα οι "μπιανκονέρι" δοκίμαζαν συνεχώς τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα της Μίλαν, Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

Στην "παρθενική" συμμετοχή του σε ντέρμπι, ο 16χρονος άσος έδειξε καλή εικόνα, αλλά ήταν μόνος του. Η Γιουβέντους διατήρησε το αήττητο για έκτο σερί παιχνίδι κόντρα στη Μίλαν και πλέον βλέπει τις ελπίδες της για τίτλο να αυξάνονται.

Γιουβέντους (4-3-1-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊντερ, Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Εβρά (29' Σάντρο), Στουράρο, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Ερνάνες (46' Μπονούτσι), Μάτζουκιτς, Ντιμπάλα (81' Μοράτα)

Μίλαν (4-3-3): Ντοναρούμα, Αμπάτε, Άλεξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Κούτσκα (74' Αντριάνο), Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Τσέρτσι, Μπάκα, Νιανγκ (84' Χόντα)

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015

19:00 Μπολόνια - Ρόμα 2-2

(14' Μαζίνα, 87' πέν. Ντέστρο - 52' πέν. Πιάνιτς, 72' πέν. Τζέκο)

21:26
Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ντέρμπι της Ιταλίας μεταξύ της Γιουβέντους και της Μίλαν
21:27
Οι δύο μεγαλύτεροι εκπρόσωποι του κάλτσιο διασταυρώνουν τα ξίφη τους από μία διαφορετική θέση σε σχέση με αυτήν που είχαν συνηθίσει. Αμφότεροι πίσω στη βαθμολογία, αμφότεροι απόλυτο αουτσάιντερ για τον τίτλο
21:29
Γιουβέντους (4-3-1-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊντερ, Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Εβρά, Στουράρο, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Ερνάνες, Μάτζουκιτς, Ντιμπάλα
21:29
Μίλαν (4-3-3): Ντοναρούμα, Αμπάτε, Άλεξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Κούτσκα, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Τσέρτσι, Μπάκα, Νιανγκ
21:30
Ο Κεντίρα τέθηκε νοκ άουτ προ ωρών, ενώ ο Αλέγκρι δεν χρησιμοποιεί στην ενδεκάδα ούτε τον Μοράτα που φαινόταν βέβαιος στην προαναγγελία του αγώνα. Επιλέγει δίδυμο Μάτζουκιτς - Ντιμπάλα και πίσω τους τον Ερνάνες σε μία σπάνια εμφάνιση βασικού.
21:31
Ο Μιχάιλοβιτς δεν έχει στη διάθεσή του τον Μπερτολάτσι, ενώ ο Τσέρτσι και ο Νιανγκ παραμένουν στα άκρα της επίθεσης. Πρώτο ντέρμπι στην καριέρα του 16χρονου τερματοφύλακα Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα
21:43
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικόχώρο, με τους οπαδούς της curva sud να επιδεικνύουν το κορεό τους
21:44
Η "Μασσαλιώτιδα" παίζει από τα μεγάφωνα προς τιμήν των θυμάτων του Παρισιού
21:48
Σέντρα στο ντέρμπι
22:02
3ο λεπτό: Ευκαιρία για τη Γιουβέντους. Φάουλ του Ντιμπάλα στο τείχος, ριμπάουντ και φαλτσαριστό σουτ του Ερνάνες, ψηλά άουτ
22:03
Οι άμυνες των δύο αντιπάλων "διαβάζουν" τις τελικές επιλογές, με συνέπεια να μην υπάρχουν τελικές προσπάθειες
22:04
17ο λεπτό: Συνεργασία Μπάκα - Νιάνγκ, ο Γάλλος σουτάρει πέφτοντας, άουτ
22:14
27ο λεπτό: Απίθανη ευκαιρία για Μίλαν. Σέντρα από αριστερά, ο Μπάκα ανενόχλητος έξω από τη μικρή περιοχή... διώχνει την μπάλα
22:15
28ο λεπτό: Αλλαγή για Γιουβέντους. Ο Εβρά αποχωρεί τραυματίας, στη θέση του ο Σάντρο
22:28
41ο λεπτο: Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουβέντους. Εκτέλεση φάουλ του Ερνάνες, κόντρα στο τείχος και εκπληκτική επέμβαση του Ντοναρούμα
22:58
53ο λεπτό: Άμεση απάντηση για τη Γιουβέντους, με τον Άλεξ Σάντρο να κάνει προσπάθεια από αριστερά, αλλά το σουτ με το δεξί πέρασε άουτ
23:03
Περίπου 40.800 οι θεατές (2.000 της Μίλαν), με εισπράξεις πάνω από 2.000.000 ευρώ
23:05
61ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Πογκμπά, ο Ντοναρούμα προσπαθεί να μπλοκάρει, αλλά η μπάλα του φεύγει και καταλήγει κόρνερ
23:09
66ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Γιουβέντους! Ο Σάντρο βρίσκει τον Ντιμπάλα στην "καρδιά" της περιοχής της Μίλαν και ο Αργεντινός με κοντινό γυριστό ανοίγει το σκορ
23:12
67ο λεπτό: Ο Ντιμπάλα ψάχνει νέο γκολ άμεσα, αποφεύγει δύο αντιπάλους, σουτάρει εκτός περιοχής, διώχνει ο Ντοναρούμα
23:12
69ο λεπτό: Σέντρα από αριστερά, προβολή του Στουράρο, η μπάλα στο πλάι της εστίας
23:14
71ο λεπτό: Σέντρα του Τσέρτσι από δεξιά, ο Κούτσκα πιάνει το γυριστό από το πέναλτι, λίγο άουτ
23:17
73ο λεπτό: Αλλαγή για τη Μίλαν, με τον Αντριάνο στη θέση του Κούτσκα
23:22
79ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Μπαρτζάλι, πολύ άουτ
23:24
81ο λεπτό: Αλλαγή για τη Γιουβέντους, με τον Ντιμπάλα να δίνει τη θέση του στον Μοράτα
23:28
84ο λεπτό: Αλλαγή για τη Μίλαν, ο Χόντα στη θέση του Νιανγκ
23:36
90+2ο λεπτό: Γέμισμα του Σάντρο από αριστερά, ο Μάτζουκιτς πιάνει πολύ άσχημα το σουτ και σπαταλάει μεγάλη ευκαιρία
23:36
90+3ο λεπτό: Σουτ του Τσέρτσι από δεξιά, διώχνει ο Μπουφόν
23:37
Τέλος αγώνα. Η Γιουβέντους επικρατεί ξανά της Μίλαν και την προσπερνάει στη βαθμολογία για πρώτη φορά φέτος