Γιουβέντους - Νάπολι 1-0

Το γκολ του Σιμόνε Τζάτζα στο 88' έδωσε τη νίκη στη Γιουβέντους επί της Νάπολι στο ντέρμπι τίτλου της Serie A.

Τζάτζα-Γιουβέντους

Η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 της Νάπολι στο ντέρμπι τίτλου και έφτασε τις 15 σερί νίκες στη Serie A χάρη στο γκολ στο 88' από την αλλαγή Σιμόνε Τζάτζα. Οι "μπιανκονέρι" προσπέρασαν τους "παρτενοπέι" στον βαθμολογικό πίνακα και για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν το τέλος μιας αγωνιστικής θα τη βρει στην κορυφή.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι κάλυψε την απουσία του Τζιόρτζιο Κιελίνι με τον Στέφαν Λίχτσταϊνερ και διατήρησε την τριπλέτα στην άμυνα, ενώ ο Μααουρίτζιο Σάρι παρέταξε τη συνήθη ενδεκάδα του με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν "αιχμή του δόρατος" με 24 γκολ σε 24 αγώνες.

Πογκμπά-Νάπολι-Γιουβέντους

Το παιχνίδι περιλάμβανε περισσότερο τακτική από θέαμα και ευκαιρίες. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με συνέπεια η αρχική φάση του αγώνα να σημειωθεί μόλις στο 19ο λεπτό, με φάουλ του Πολ Πογκμπά.

Η επόμενη μεγάλη στιγμή του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Λεονάρντο Μπονούτσι να σώζει... βέβαιο γκολ του Ιγκουαΐν με τάκλιν πριν η μπάλα φτάσει στον πιο φορμαρισμένο επιθετικό του κόσμου.

Νάπολι-Γιουβέντους

Παρότι τα σουτ ήταν 9-2 στο τέλος του 1ου μέρους, το κοινό του "Γιουβέντους Στέιντιουμ" δεν ευχαριστήθηκε... ντέρμπι, αφού οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές.

Στο 2ο μέρος ο ρυθμός έγινε πολύ καλύτερος και μόλις στο 51' ο Πατρίς Εβρά είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ από το ύψος του πέναλτι.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Αλέγκρι αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή, αφού ο Μπονούτσι τραυματίστηκε. Στη θέση του πέρασε ο Ντανιέλε Ρουγκάνι, στο πρώτο μεγάλο παιχνίδι του με τη φανέλα της "γηραιάς κυρίας".

Πογκμπά-Γιουβέντους-Νάπολι

Λίγα λεπτά αργότερα, πέρασε στον αγώνα και ο Τζάτζα, αφού ο Άλβαρο Μοράτα δεν βοηθούσε στην επίθεση της Γιουβέντους.

Στο 62' καταγράφηκε η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα. Ο Πογκμπά έστρωσε στον Πάουλο Ντιμπάλα, ωστόσο ο 2ος σκόρερ της Serie A απέτυχε να κρατήσει χαμηλά την μπάλα και σούταρε άουτ.

Μετά από ένα 20λεπτό δίχως μεγάλες ευκαιρίες, με τη Νάπολι να έχει την κατοχή και να κλείνει τη Γιουβέντους στο γήπεδό της, οι Άλεξ Σάντρο και Ντρις Μέρτενς πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο.

Μοράτα-Καγεχόν-Νάπολι-Γιουβέντους

Μία προηγούμενη αλλαγή, όμως, έκανε τη διαφορά, αφού στο 88ο λεπτό ο Τζάτζα έπιασε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Αλμπιόλ και ξεγέλασε τον Πέπε Ρέινα, με συνέπεια να καταλήξει στα δίχτυα.

Η Γιουβέντους νίκησε ξανά, διεύρυνε το ρεκόρ συλλόγου για συνεχόμενες επιτυχίες και διατηρήθηκε στο κυνήγι του ρεκόρ Serie A που διατηρεί η Ίντερ με 17 από το 2006-2007. Η Νάπολι σταμάτησε το δικό της ρεκόρ συλλόγου στις οκτώ νίκες και μετά από πολύ καιρό χάνει την πρωτιά.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι (52' Ρουγκάνι), Κουαδράδο, Κεντίρα, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Εβρά, Ντιμπάλα (86' Σάντρο), Μοράτα (58' Τζάτζα)

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλάν (90' Γκαμπιαντίνι), Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγεχόν, Ιγκουαΐν, Ινσίνιε (77' Μέρτενς)

# Ο Σάββας Γκέντσογλου έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Αντώνης Πετρόπουλος έμεινε εκτός αποστολής την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 της Μπάρι με την Αβελίνο.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2016

21:45 Λάτσιο - Βερόνα 5-2

(45' Μάτρι, 50' Μάουρι, 69' 'Αντερσον, 82' Κεϊτά, 90' πεν. Καντρέβα - 72' Γκρέκο, 79' Τόνι)

Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2016

21:45 Κάρπι - Ρόμα 1-3

(61' Λαζάνια - 56' Ντιν, 84' Τζέκο, 85' Σαλάχ)

Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

16:00 Έμπολι - Φροζινόνε 1-2

(59' Μακαρόνε - 17', 73' πέν. Ντ. Τσιοφάνι)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Τζαμπέλι (), Τονέλι, Αριάουντο, Ρούι, Ζιελίνσκι, Παρέδες, Μπίχελ (), Σαπονάρα, Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε

Φροζινόνε (4-3-3): Λεάλι, Ρόζι, Ρούσο, Μπλανκάρντ, Πάβλοβιτς, Σαμάρκο, Γκόρι, Φράρα, Τόνεβ (70' Αγιέτι), Ντ. Τσιοφάνι (79' Λόνγκο), Ντιονίζι (89' Παγκανίνι)

Κιέβο (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Φρε (56' Σάρντο), Σπόλι, Σέζαρ, Γκόμπι, Πίντζι, Ραντοβάνοβιτς, Ριγκόνι, Μπίρσα (69' Κόστα), Ινγκλέζε, Φλόρο Φλόρες (36' Εμποκού)

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Βερσάλικο, Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μισιρόλι, Μανιανέλι, Ντάνκαν, Μπεράρντι (80' Πολιτάνο), Φαλτσινέλι (72' Τρότα), Σανσόνε (80' Ντεφρέλ)