Ρόμα - Γιουβέντους 1-1 (VIDEOS)

Η Γιουβέντους προηγήθηκε με φάουλ του Κάρλος Τέβες, αλλά η Ρόμα των 10 παικτών λόγω αποβολής του Βασίλη Τοροσίδη αντέδρασε και με γκολ του Σεϊντού Κεϊτά έσωσε την παρτίδα (1-1). Οι πρωταθλητές Ιταλίας, πάντως, διατηρήθηκαν στο +9 από τους "τζιαλορόσι" κι έκαναν ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ελληνική κατά τα 3/4 ήταν η άμυνα της Ρόμα, αφού ο Χοσέ Χολέμπας πήρε θέση στο αριστερό άκρο, ο φορμαρισμένος Βασίλης Τοροσίδης στο δεξί και ο Κώστας Μανωλάς δίπλα από τον Μαπού Γιανγκά-Εμπιουά, ενώ ο Σεϊντού Κεϊτά προτιμήθηκε από τον Ράτζα Ναϊνγκολάν.

Στον αντίποδα, η απουσία του ηγέτη Αντρέα Πίρλο αύξησε τις αρμοδιότητες του Κλαούντιο Μαρκίζιο και οι Κάρλος Τέβες-Άλβαρο Μοράτα πήραν σαφείς οδηγίες από τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, αναφορικά με τον τρόπο που θα εξαπέλυαν τις απειλές τους.

Η Γιουβέντους δεν είχε κανέναν απολύτως λόγο για να επιτεθεί κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ρόμα να καταγράψει συντριπτική κατοχή στο πρώτο ημίχρονο (64%, 260-128 οι πάσες), αλλά να μην απειλήσει ούτε μία φορά (μόλις μία τελική).

Μερικές αντεπιθέσεις των πρωταθλητών Ιταλίας ήταν φαρμακερές (στο 22' μετά από γύρισμα του Ρομπέρτο Περέιρα, ο Μανωλάς λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ και στο 42' ο Τέβες δεν βρήκε το στόχο), ενώ στο στρατόπεδο των γηπεδούχων, ο Ρουντί Γκαρσιά μάταια προσπαθούσε να δει χαΐρι με τις εναλλαγές θέσεων ανάμεσα σε Ζερβίνιο κι Άντεμ Λιάγιτς.

Οι πολλές κίτρινες σημάδεψαν ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Μία εξ αυτών, πάντως, ήταν άδικη (ο Αρτούρο Βιδάλ βούτηξε λίγο έξω από την περιοχή, κερδίζοντας φάουλ σε καλό σημείο στο 62') και είχε αποδέκτη τον Τοροσίδη, ο οποίος αποβλήθηκε.

Εκτελεστής του συγκεκριμένου φάουλ ήταν ο Τέβες, η πορεία της μπάλας είχε κατεύθυνση τα δίχτυα του Μόργκαν ντε Σάνκτις και η Γιουβέντους έβαλε τις βάσεις για τη νίκη που θα κλείδωνε τον τίτλο στο Τορίνο.

Ο Ρουντί Γκαρσιά απέσυρε Φραντσέσκο Τότι και Ντανιέλε ντε Ρόσι, με συνέπεια να ακουστούν έντονες αποδοκιμασίες, όμως στο 72ο λεπτό ο Μανωλάς απείλησε με κεφαλιά και στο 78ο, ένας εκ των παικτών που είχαν περάσει ως αλλαγή, ο Αλεσάντρο Φλορέντζι, εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Κεϊτά ισοφάρισε με νέα κεφαλιά.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Ρόμα πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφερε ουκ ολίγες φορές την μπάλα στην περιοχή του Τζιανλουίτζι Μπουφόν. Το κοινό που είχε αφυπνιστεί της έδωσε ώθηση, εντούτοις το 1-1 παρέμεινε και η Γιουβέντους διατηρήθηκε στο +9 που τη φέρνει πολύ κοντά στο πρωτάθλημα.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μανωλάς, Γιανγκά-Εμπιουά, Χολέμπας, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι (73' Ναϊνγκολάν), Κεϊτά, Ζερβίνιο, Τότι (71' Iτούρμπε), Λιάγιτς (65' Φλορέντζι).

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λίχτσταϊνερ (90' Παντοΐν), Βιδάλ, Μαρκίζιο, Περέιρα, Εβρά, Τέβες, Μοράτα (83' Κομάν).

16:00 Αταλάντα - Σαμπντόρια 1-2

(16' Στεντάρντο - 68' Μουριέλ, 81' Οκάκα)

21:16
Η ημερομηνία και η ώρα στο συγκεκριμένο εισιτήριο είναι λανθασμένες, εσείς όμως έχετε κλικάρει σωστά. Καλωσήρθατε στο live του ντέρμπι μεταξύ της Ρόμα και της Γιουβέντους.
21:20
H αποστολή των πρωταθλητών Ιταλίας αφίχθη στο "Ολίμπικο" με στόχο τη νίκη που θα τους φέρει στο +12 από τους "τζιαλορόσι".
21:22
Οι παίκτες της Γιουβέντους επιθεωρούν τον αγωνιστικό χώρο. Ανάμεσά τους δεν βρίσκεται ο τραυματίας Αντρέα Πίρλο.
21:31

Ρόμα: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μανωλάς, Γιανγκά-Εμπιουά, Χολέμπας, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Κεϊτά, Ζερβίνιο, Τότι, Λιάγιτς.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λίχσταϊνερ, Βιδάλ, Μαρκίζιο, Περέιρα, Εβρά, Τέβες, Μοράτα.
21:44
Η σέντρα θα γίνει με 15λεπτη καθυστέρηση εξαιτίας της απόφασης της Ένωσης Ποδοσφαιριστών της Ιταλίας που επιθυμεί να στηρίξει την Πάρμα, η οποία βρίσκεται στο χείλος της οικονομικής καταστροφής.
21:48
Στατιστικό: Η Ρόμα προέρχεται από πέντε συνεχόμενες εντός έδρας ισοπαλίες και η Γιουβέντους από 15 ματς πρωταθλήματος χωρίς ήττα.
21:49
Ο Μόργκαν ντε Σάνκτις επιστρέφει κάτω από τα γκολπόστ (σ.σ. ο Λούκας Σκορούπσκι είχε αγωνιστεί κόντρα στην Φέγενορντ), ενώ ο Σεϊντού Κεϊτά προτιμήθηκε από τον Ράτζα Ναϊνγκολάν.
21:53
Στον αντίποδα, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έδωσε φανέλα βασικού στον Αρτούρο Βιδάλ παρά το γεγονός ότι δεν βρίσκεται στο 100%, ενώ αντίθετα άφησε στον πάγκο τον Πολ Πογκμπά.
21:57
Περίπου 60.000 θεατές βρίσκονται στις εξέδρες του "Ολίμπικο".
21:58
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι οπαδοί των "τζιαλορόσι".
22:01
Η Γιουβέντους στη σέντρα.
22:02
Το ματς αρχίζει.
22:03
Ξεκίνημα με σκληρό μαρκάρισμα του Ντε Ρόσι στον Βιδάλ. Ο άσος της Ρόμα γλιτώνει την κάρτα.
22:04
Απόντος του Πίρλο, ο Μαρκίζιο αναλαμβάνει τα στημένα της Γιουβέντους.
22:06
Ο Βασίλης Τοροσίδης προέρχεται από τρεις ασίστ στα ματς με την Φέγενορντ (τα δύο στο Ρότερνταμ την περασμένη Πέμπτη).
22:07
6ο λεπτό: O Moράτα κερδίζει κόρνερ.
22:08
Ο διαιτητής Ορσάτο συζητά με τον Μανωλά για ένα μαρκάρισμα.
22:08
Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ, αλλά η μπάλα και πάλι στην κατοχή των φιλοξενούμενων.
22:09
7ο λεπτό: Γυριστό σουτ του Βιδάλ, η μπάλα αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντε Σάνκτις.
22:11
Η Ρόμα αδυνατεί να κρατήσει για αρκετή ώρα την μπάλα.
22:12
Ο Χολέμπας σταματά την επέλαση του Λίχτσταϊνερ.
22:13
Ο Μανωλάς χειροκροτείται για ένα "άδειασμα" στον Μοράτα.
22:13
Μέχρι στιγμής, δεν έχουν αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες οι τρεις Έλληνες της άμυνας των "τζιαλορόσι".
22:17
O Λιάγιτς έχει πάει αριστερά και ο Ζερβίνιο δεξιά.
22:18
Πολλά περιμένει η Ρόμα από τις επελάσεις του Τοροσίδη.
22:18
Έντονες παρατηρήσεις του Ορσάτο στον Τότι.
22:19
17ο λεπτό: Σέντρα του Τοροσίδη, η μπάλα σταματά στο χέρι του Εβρά, ο διαιτητής δεν καταλογίζει φάουλ.
22:20
Σύγχυση στα καρέ της Ρόμα, ο Μοράτα ανακόπτεται και η μπάλα απομακρύνεται.
22:20
19ο λεπτό: Kίτρινη στον Τοροσίδη. Σωστή η απόφαση.
22:21
Ο "Τόρο" θα απουσιάσει από το επόμενο ματς της Ρόμα με αντίπαλο την Κιέβο στην Βερόνα.
22:23
22o λεπτό: Γύρισμα του Περέιρα προς τον Μοράτα, ο Μανωλάς παρεμβαίνει και παραλίγο να βάλει αυτογκόλ! Η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.
22:24
Ανεκμετάλλευτο για την Γιουβέντους και το τρίτο κόρνερ που κέρδισε.
22:25
Επιθετική, αλλά προβλέψιμη η Ρόμα στο πρώτο μισό του ημιχρόνου. Η Γιουβέντους, από την πλευρά της, είναι προσεκτική και περιμένει μία καλή αντεπίθεση για να απειλήσει όπως πριν από λίγο με το γύρισμα του Περέιρα.
22:26
Δυνατή σέντρα του Χολέμπας, η μπάλα περνά απ' όλους. Ο Τότι, πάντως, επικροτεί την προσπάθεια του Έλληνα μπακ.
22:28
Ένα λάθος του Γιανγκά-Εμπιουά σε προώθησή του είχε ως αποτέλεσμα να προκληθεί ένας μικρός πανικός στα καρέ της Ρόμα.
22:29
Εναέρια μονομαχία μεταξύ τεσσάρων παικτών
22:30
Ο Μανωλάς προλαβαίνει τον Μοράτα και η αντεπίθεση της Γιουβέντους δεν αναπτύσσεται ποτέ.
22:31
29ο λεπτό: Σέντρα του Χολέμπας, ο Κεϊτά δεν μπορεί να απειλήσει.
22:31
Ο Εβρά προσπαθεί να αποφύγει τον Πιάνιτς
22:33
Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν με μια μπαλιά να βγουν στην κόντρα είτε με τον Τέβες είτε με τον Μοράτα. Οι "τζιαλορόσι" αμύνονται σωστά μέχρι τώρα.
22:33
32ο λεπτό: Kίτρινη στον Ντε Ρόσι για φάουλ στον Μοράτα. Σωστή η απόφαση.
22:34
33ο λεπτό: O Moράτα σουτάρει εκτός ισορροπίας, είναι πολύ άστοχος και αποδοκιμάζεται.
22:36
Θετικότατη παρουσία από τον Κεϊτά μέχρι στιγμής.
22:37
Ο Γιανγκά-Εμπιουά, αντίθετα, δεν παρέχει ιδιαίτερη ασφάλεια. Εν προκειμένω, γύρισε με μεγάλη δόση ρίσκου στον Ντε Σάνκτις, ενώ καραδοκούσε ο Τέβες.
22:38
37ο λεπτό: O Βιδάλ βρίσκει σκόπιμα την μπάλα με το χέρι. Θα έπρεπε να δεχθεί κίτρινη κάρτα.
22:40
Ο Ζερβίνιο και πάλι αριστερά.
22:42
Μπόλικη δουλειά ο Χολέμπας στο πρώτο ημίχρονο. Συνεχόμενες προωθήσεις και σέντρες συνθέτουν το ντεκόρ.
22:42
41ο λεπτό: Κίτρινη στον Εβρά για φάουλ στον Τοροσίδη. Ακόμα μία σωστή απόφαση.
22:43
42ο λεπτό: Σουτ του Χολέμπας, εξ επαφής πάνω στον Λίχτσταϊνερ.
22:44
42ο λεπτό: Μετά από γρήγορη αντεπίθεση και μπαλιά του Περέιρα, ο Τέβες κάνει το σουτ, η μπάλα βρίσκει και λίγο στον Μανωλά, προτού καταλήξει σε κόρνερ. Αξιόλογη φάση αυτή για την Γιούβε.
22:45
Η Ρόμα έχει διπλάσια κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η Γιουβέντους είναι κίνδυνος-θάνατος στην κόντρα.
22:47
Ημίχρονο: Ρόμα-Γιουβέντους 0-0
22:48
Λίχτσταϊνερ και Κεϊτά χορεύουν... μπλουζ
22:50
Στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στο "Ολίμπικο" σημειώθηκαν μόλις πέντε γκολ. Οι αναμετρήσεις έγιναν... τεσσεράμισι, αλλά απομένουν 45 λεπτά. Μείνετε συντονισμένοι.
23:02
Παίκτες και διαιτητές επιστρέφουν για το δεύτερο ημίχρονο.