Ρόμα - Λάτσιο 2-0

Η Ρόμα πήρε το ντέρμπι της Ρώμης, επικρατώντας με 2-0 της Λάτσιο χάρη στα γκολ των Έντιν Τζέκο (10') και Ζερβίνιο (62') και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από την ήττα στο "Τζουζέπε Μεάτσα" από την Ίντερ, επικρατώντας με 2-0 της Λάτσιο στο ντέρμπι της Ρώμης. Στο 9', ο Έντιν Τζέκο ανατράπηκε από τον Σαντιάγκο Χεντιλέτι, με τον Πάολο Ταλιαβέντο να δείχνει την άσπρη βούλα. Το ριπλέι δεν τον δικαιώνει, καθώς η ανατροπή του Βόσνιου επιθετικού έγινε εκτός περιοχής. Ο 29χρονος άσος ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Οι "λατσιάλι" πίεσαν για την ισοφάριση και έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 26'.

Ο Φελίπε Άντερσον κινήθηκε εξαιρετικά έξω από την μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα τρομερό σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Στσέζνι. Την ίδια κατάληξη είχε κι η προσπάθεια του Ναϊνγκολάν στο 40ο λεπτό. Ο Βέλγος μέσος της Ρόμα δοκίμασε το διαγώνιο -συρτό- σουτ, αλλά η μπάλα "σταμάτησε" στο δεξί δοκάρι του Μαρκέτι.

Οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας μία καλή ευκαρία στο 46', όταν το ψηλοκρεμαστό σουτ του Παρόλο κατέληξε λίγο πάνω από την εστία του Στσέζνι. Οι -τυπικά- γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έκλεισαν τους χώρους και προσπάθησαν να "χτυπήσουν" μέσω αντεπιθέσεων. Σε μία από αυτές ο Ζερβίνιο βγήκε απέναντι στον Μαρκέτι και με εξαιρετικό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η Λάτσιο πίεσε για τη μείωση του σκορ, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Στσέζνι δήλωσε "παρών" κι έσωσε τους "τζιαλορόσι". Τελευταία σημαντική στιγμή για τους "λατσιάλι" στο 90', όταν ο Κλόζε προ κενής εστίας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Δείτε τα γκολ:

Ρόμα (4-2-3-1): Στσέσνι, Τοροσίδης, Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Ναϊνγκολάν, Βενκέρ (73' Κεϊτά), Ιάγο Φαλκέ, Σαλάχ (58' Φλορέντσι), Ζερβίνιο (81' Ιτούρμπε), Τζέκο.

Λάτσιο (4-3-3): Μαρκέτι, Μπάστα, Μαουρίσιο, Χεντιλέτι, Ράντου (67΄Μπαλντέ Κεϊτά), Λούλιτς, Μπίγλια, Παρόλο, Καντρέβα (82' Μάτρι), Φελίπε Άντερσον, Τζόρτζεβιτς (62΄Κλόζε).

12η αγ.: Ανεβαίνει η Γιουβέντους, παρέμεινε στην κορυφή η Ίντερ

Το LIVE του αγώνα

15:57
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Serie A, ανάμεσα σε Ρόμα και Λάτσιο.
15:59
Βασικοί οι Μανωλάς και Τοροσίδης για τους γηπεδούχους. Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
15:59
Ρόμα: Στσέσνι, Τοροσίδης, Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Ναϊνγκολάν, Βενκέρ, Ιάγο Φαλκέ, Σαλάχ, Ζερβίνιο, Τζέκο.
Λάτσιο: Μαρκέτι, Μπάστα, Μαουρίσιο, Χεντιλέτι, Ράντου, Λούλιτς, Μπίγλια, Παρόλο, Καντρέβα, Φελίπε Άντερσον, Τζόρτζεβιτς
16:06
Δεν υπάρχει κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι στιγμής.
16:09
9' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Ρόμα! Ο Χεντιλέτι ανέτρεψε τον Τζέκο, αλλά όπως αποδείχνει το ριπλέι, ήταν εκτός περιοχής.
16:10
9' Κίτρινη κάρτα στον Χεντιλέτι.
16:11
10' ΓΚΟΛ! 1-0 η Ρόμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζέκο!
16:12
11' Ευκαιρία για τη Λάτσιο! Ο Καντρέβα έκανε το σουτ στην κίνηση, μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Στσέζνι!
16:18
Πιέζουν οι "λατσιάλι" για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά δεν έχουν βρει κενούς χώρους.
16:21
To 1-0 της Ρόμα:
16:22
Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί του "υπαρχηγού" της Ρόμα, Ντανιέλε Ντε Ρόσι, στο γκολ του Τζέκο.
16:22
Φάουλ σε καλή θέση για τη Ρόμα, στα όρια της μεγάλης περιοχής.
16:23
22' Ο Ντιν εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα "χτύπησε" στο τείχος. Στη συνέχεια της φάσης η κεφαλιά του Γάλλου αμυντικού πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
16:27
26' ΔΟΚΑΡΙ για τη Λάτσιο! Εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Φελίπε Άντερσον, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, "τραντάζοντας" το οριζόντιο δοκάρι του Στσέζνι!
16:29
28' Κίτρινη κάρτα στον Μπίγλια.
16:34
32' Καλή στιγμή για τη Λάτσιο! Ο Ράντου έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά ο Ρίντιγκερ έστειλε την μπάλα κόρνερ προτού ο Τζόρτζεβιτς απειλήσει την εστία του Στσέζνι!
16:39
37' Τεράστια ευκαιρία για τη Ρόμα! Ο Ζερβινιό μπήκε μέσα στην περιοχή, γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Τζέκο δεν κατάφερε, από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
16:41
40' ΔΟΚΑΡΙ για τη Ρόμα! Ο Ναϊνγκολάν έκανε το διαγώνιο -συρτό- σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Μαρκέτι!
16:46
Tο δοκάρι του Ναϊνγκολάν:
16:47
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
16:48
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Ρόμα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έντιν Τζέκο στο 10ο λεπτό. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι έκαστος με τους Φελίπε Άντερσον (26') και Ναϊνγκολάν (40').
17:02
Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
17:03
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
17:05
46' Καλή στιγμή για τη Λάτσιο! Ο Παρόλο έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Στσέζνι.
17:09
Ένταση μεταξύ του Τοροσίδη και του Λούλιτς. Με τη παρέμβαση του Ταλιαβέντο ηρέμησαν τα πνεύματα.
17:13
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα τελευταία λεπτά.
17:14
Διακοπή του αγώνα λόγω τραυματισμού του Σαλάχ.
17:15
Θα γίνει αναγκαστική αλλαγή ο Αιγύπτιος άσος.
17:16
58' Αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Φλορέντσι στη θέση του Σαλάχ.
17:18
Το σκληρό μαρκάρισμα του Λούλιτς στον Σαλάχ.
17:20
61' Ο Ζερβίνιο βγήκε στην αντεπίθεση, έστρωσε στον Τζέκο, αλλά το σουτ του Βόσνιου ήταν απελπιστικά άστοχο.
17:20
62' Αλλαγή για τη Λάτσιο. Ο Τζόρτζεβιτς εκτός, ο Κλόζε εντός.
17:21
62' ΓΚΟΛ για τη Ρόμα! Ο Ζερβίνιο μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των"τζιαλορόσι"!
17:22
Ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.
17:23
65' Κίτρινη κάρτα στον Ράντου.
17:24
To 2-0 της Ρόμα:
17:27
Η Ρόμα διαχειρίζεται εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα και προσπαθεί μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει την εστία του Μαρκέτι.
17:28
70' Κίτρινη κάρτα στον Ντιν.
17:28
Φάουλ σε καλή θέση για τη Λάτσιο.
17:29
71' Ο Καντρέβα ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ.
17:31
73' Αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Βενκέρ εκτός, ο Κεϊτά εντός.
17:36
78' Σουτ του Ναϊνγκολάν, πάνω από την εστία Μαρκέτι.
17:38
80' Καλή στιγμή για τη Ρόμα! Ο Φαλκέ προσπάθησε να κάνει το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Κεϊτά, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μαρκέτι.
17:39
81' Αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Ιτούρμπε στη θέση του Ζερβίνιο.
17:39
82' Αλλαγή για τη Λάτσιο. Ο Καντρέβα εκτός, ο Μάτρι εντός.
17:46
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Μανωλά που είναι απροσπέλαστος.
17:48
90' Τεράστια ευκαιρία για τη Λάτσιο! Ο Κεϊτά Μπαλντέ έκανε το γύρισμα και ο Κλόζε προ κενής εστίας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
17:52
94' Kίτρινη κάρτα στον Φελίπε Άντερσον.
17:54
96' Τέλος του αγώνα. Η Ρόμα παίρνει το ντέρμπι της Ρώμης, επικρατώντας με 2-0 της Λάτσιο.