Μίλαν - Ίντερ 1-0 (VIDEO)

Το ασύλληπτο γκολ του Φιλίπ Μεξές στο 62ο λεπτό χάρισε στην Μίλαν τη νίκη επί της Ίντερ με 1-0 στη φιλική αναμέτρηση του "Σενζέν Στάντιουμ" της Κίνας για το International Champions Cup.

Η ενδεκάδα της Μίλαν ήταν σαφώς πολύ πιο έμπειρη από εκείνη της Ίντερ και αυτό αποδείχθηκε βάσει εικόνας του πρώτου ημιχρόνου, δεδομένου ότι οι Κεϊσούκε Χόντα και Εμπάιγ Νιάνγκ δημιουργούσαν πολλά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα (κατά βάση από αριστερά).

Ο Νιάνγκ ηττήθηκε σε τετ α τετ με τον Χουάν Πάμπλο Καρίσο στο 13ο λεπτό, ο προωθημένος Άλεξ δεν έπιασε καλά μία κεφαλιά έπειτα από φάουλ στο 22ο και ο Αλεσάντρο Μάτρι δεν τροφοδότησε σωστά τον Νιάνγκ στο 38ο, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς έριξε στη μάχη τους Λουίζ Αντριάνο και Κάρλος Μπάκα, οι οποίοι πραγματοποίησαν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τη φανέλα των "ροσονέρι", ωστόσο ένας "παλιός", ο Φιλίπ Μεξές, έμελλε να τους κλέψει τη δόξα με το τρομερό γκολ που σημείωσε στο 62ο λεπτό.

Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν λιγοστές ευκαιρίες στο τελευταίο ημίωρο, ενώ στο φινάλε τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι κίτρινες δεν έλειψαν (ο Αντόνιο Νοτσερίνο αποβλήθηκε στο 88ο λεπτό για φάουλ στον Ζεφρί Κοντογκμπιά).

Μίλαν: Ντιέγκο Λόπεθ (46' Αμπιάτι), Καλάμπρια (46' Αντονέλι), Άλεξ (46' Μεξές), Έλι (46' Σαπάτα), Ντε Σίλιο (77' Παλέτα), Ντε Γιονγκ (46' Μοντολίβο), Πόλι (46' Μάουρι), Μπερτολάτσι (46' Noτσερίνο), Χόντα (46' Μποναβεντούρα), Μάτρι (60' Λουίζ Αντριάνο), Νιάνγκ (60' Μπάκα).

Ίντερ: Καρίσο (76' Μπέρνι), Σαντόν (59' Ντ'Αμπρόζιο, 76' Ρανόκια), Αντρεόλι, Πόπα (76' Ζουάν Ζεζούς), Ναγκατόμο (76' Γκουαρίν), Νουκουρί (76' Κόβατσιτς), Ταϊντέρ (59' Μπρόζοβιτς), Μπαλντίνι (59' Ικάρντι), Ντελγκάδο (59' Ερνάνες), Ντιμάρκο (59' Κοντογκμπιά), Λόνγκο (76' Παλάσιο).

H γκολάρα του Μεξές

Τα HL του φιλικού

Το live του αγώνα

14:39
Καλησπέρα σας. Από εδώ θα έχετε live ενημέρωση για τη σπουδαία φιλική αναμέτρηση μεταξύ της Ίντερ και της Μίλαν.
14:40
Tο ματς διεξάγεται στην Κίνα στο πλαίσιο του International Champions Cup.
14:49

Μίλαν:
Ντιέγκο Λόπεθ, Καλάμπρια, Άλεξ, Έλι, Ντε Σίλιο, Ντε Γιονγκ, Πόλι, Μπερτολάτσι, Χόντα, Μάτρι, Νιάνγκ.

Ίντερ: Καρίσο, Σαντόν, Αντρεόλι, Πόπα, Ναγκατόμο, Νουκουρί, Ταϊντέρ, Μπαλντίνι, Ντελγκάδο, Ντιμάρκο, Λόνγκο.
14:56
Οι παίκτες της Μίλαν προθερμαίνονται
15:01
Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι έχει διαφοροποιήσει κατά τα 10/11 το αρχικό σχήμα του φιλικού με την Μπάγερν, αφού μόνο ο νεαρός Φεντερίκο Ντιμάρκο πήρε φανέλα βασικού και σήμερα.
15:02
Στον αντίποδα, ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς χρησιμοποιεί τους Αντρέα Πόλι, Κεϊσούκε Χόντα και Αλεσάντρο Μάτρι αντί των Αντόνιο Νοτσερίνο, Τζιάκομο Μποναβεντούρα και Σούσο, οι οποίοι είχαν αγωνιστεί στο φιλικό με την Λιόν.
15:02
Σέντρα στο φιλικό.
15:04
Περίπου 60.000 θεατές βρίσκονται στις εξέδρες του "Σενζέν Στάντιουμ"
15:07
Καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά, η μπάλα πηγαίνει πάνω-κάτω.
15:11
9ο λεπτό: Διακοπή λόγω τραυματισμού του Πόλι (έπεσε άτσαλα στο έδαφος).
15:12
Μία πανοραμική άποψη του γηπέδου από τα δημοσιογραφικά
15:13
11ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ με πάσα, ο Χόντα σεντράρει και ο προωθημένος Έλι στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια με κεφαλιά.
15:14
H κινεζική... παροικία της Μίλαν
15:14
13ο λεπτό: Κοντινή πάσα του Χόντα, ο Καρίσο βγαίνει νικητής σε τετ α τετ με τον Νιάνγκ. Σπουδαία ευκαιρία αυτή για τους "ροσονέρι".
15:15
Ανώτερη η Μίλαν στο πρώτο τέταρτο, απειλεί κυρίως από την αριστερή πτέρυγα.
15:16
Ο αγωνιστικός χώρος, πάντως, βρίσκεται σε πολύ κακή κατάσταση.
15:17
Πάρτε μία γεύση από το... χωράφι
15:18
Χόντα και Νιάνγκ είναι ιδιαίτερα δραστήριοι μέχρι στιγμής.
15:21
Οφσάιντ: 2-0
15:23
21ο λεπτό: Λάθος του Μπερτολάτσι, σουτ του Ντελγκάδο, η μπάλα άουτ.
15:24
22ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Ντε Γιονγκ από αριστερά, ο Άλεξ παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
15:27
Τελικές: 3-1
15:30
Στα τελευταία πέντε λεπτά η Ίντερ έχει επιβάλλει το ρυθμό της.
15:37
32ο λεπτό: H Mίλαν στην κόντρα, ο Χόντα προωθεί στον Νιάνγκ, ο οποίος σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.
15:38
Όλα τα κόρνερ και πολλά φάουλ της Μίλαν έχουν εκτελεστεί με κοντινή πάσα.
15:40
36ο λεπτό: Δυναμικό φάουλ του Ντε Γιονγκ στον Ταϊντέρ. Ο διαιτητής του χαρίζεται.
15:41
36ο λεπτό: Aντεπίθεση τεσσάρων παικτών της Ίντερ έναντι τριών της Μίλαν, ο Ντελγκάδο όμως πατάει την μπάλα και οι αμυντικοί απομακρύνουν.
15:42
Η Ίντερ βγαίνει γρήγορα στην κόντρα, αλλά τα χαλάει στην τελική πάσα.
15:43
38ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για την Μίλαν! Ο Μάτρι έχει όλο το χρόνο για να γυρίσει σωστά προς τον ολομόναχο Νιάνγκ, όμως η μπαλιά του δεν είναι καλή και ο Σαντόν ανακόπτει σε κόρνερ.
15:48
43ο λεπτό: Kίτρινη στον Μάτρι επειδή αγνόησε ένα σφύριγμα του διαιτητή και συνέχισε τη φάση.
15:49
45ο λεπτό: Ο Λόνγκο παραβιάζει την εστία του Ντιέγκο Λόπεθ από θέση οφσάιντ και ορθώς δεν χρίζεται σκόρερ.
15:50
Ημίχρονo: Μίλαν - Ίντερ 0-0
16:06
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
16:09
46ο λεπτό: O Νοτσερίνο αντί του Μπερτολάτσι, ο Αμπιάτι αντί του Ντιέγκο Λόπεθ, ο Μεξές αντί του Άλεξ, ο Σαπάτα αντί του Έλι, ο Μοντολίβο αντί του Ντε Γιονγκ, ο Αντονέλι αντί του Καλάμπρια, ο Μποναβεντούρα αντί του Χόντα και ο Μάουρι αντί του Πόλι.
16:19
58o λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Νιάνγκ, ο Σαπάτα παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
16:21
59ο λεπτό: O Nτ'Αμπρόζιο αντί του Σαντόν, ο Ερνάνες αντί του Ντελγκάδο, ο Ικάρντι αντί του Μπαλντίνι, ο Κοντογκμπιά αντί του Ντιμάρκο και ο Μπρόζοβιτς αντί του Ταϊντέρ.
16:23
60ό λεπτό: O Λουίζ Αντριάνο και ο Μπάκα πραγματοποιούν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τη φανέλα της Μίλαν, αντικαθιστώντας Μάτρι και Νιάνγκ αντίστοιχα.
16:23
ΓΚΟΛ! Μίλαν - Ίντερ 1-0 (62ο λεπτό): Κόρνερ του Μποναβεντούρα από αριστερά, η μπάλα παίρνει πολύ ύψος, αλλά αυτό δεν εμποδίζει τον Μεξές να πιάσει ένα ασύλληπτο βολ-πλανέ στην κίνηση και να ανοίξει το σκορ. Ενδεχομένως το γκολ της χρονιάς!
16:28
Η γκολάρα του Μεξές
16:35
74o λεπτό: Σουτ του Μποναβεντούρα, ο Καρίσο μπλοκάρει.
16:37
Να σημειωθεί ότι αμέσως μετά το γκολ, η Μίλαν απείλησε με τον Μπάκα, ενώ λίγο αργότερα η Ίντερ κατέγραψε μία αξιόλογη αντεπίθεση με τον Μπρόζοβιτς.
16:37
Διακοπή για να δροσιστούν και πάλι οι παίκτες.
16:46
76o λεπτό: Ο Μπέρνι αντί του Καρίσο, ο Κόβατσιτς αντί του Νουκουρί, ο Ζεζούς αντί του Ναγκατόμο, ο Ρανόκια αντί του Ντ'Αμπρόζιο, ο Γκουαρίν αντί του Πόπα και ο Παλάσιο αντί του Λόνγκο.
16:46
77ο λεπτό: O Παλέτα στη θέση του Ντε Σίλιο.
16:50
84ο λεπτό: Kίτρινη στον Παλέτα.
16:51
88ο λεπτό: Κόκκινη στον Νοτσερίνο για σκληρό φάουλ στον Κοντογκμπιά.
16:52
Πολλά σκληρά μαρκαρίσματα στα τελευταία λεπτά.
16:54
93ο λεπτό: Σέντρα του Μπρόζοβιτς, ο Ικάρντι βρίσκει την μπάλα με το γόνατο και στέλνει την μπάλα άουτ.