18η αγ.: Η Λάτσιο το ντέρμπι, ο Κακά τα γκολ

Με γκολ του Μίροσλαβ Κλόζε στο 81ο λεπτό, η Λάτσιο επικράτησε 1-0 της Ίντερ στην επιστροφή του Άντι Ρέια. Ο Κακά σκόραρε δύο φορές επί της Αταλάντα, ξεπέρασε τα 100 γκολ με τη φανέλα της Μίλαν και οδήγησε την ομάδα του σε μία όχι και τόσο εύκολη νίκη παρά το τελικό 3-0. Μείωσε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση η Νάπολι.

Η επιστροφή του Άντι Ρέια έφερε γούρι στην Λάτσιο, η οποία επικράτησε 1-0 της Ίντερ στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής, με γκολ του Μίροσλαβ Κλόζε στο 81ο λεπτό.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-5-1, ενώ έκανε την έκπληξη προτιμώντας τον Ετρίτ Μπερίσα αντί του Φεντερίκο Μαρκέτι κάτω από τα γκολκπόστ. Στον αντίποδα και ο Βάλτερ Ματσάρι ξάφνιασε την ομήγυρη με την επιλογή του Ζντράβκο Κουζμάνοβιτς αντί του Χαβιέρ Σανέτι.

Η αναμέτρηση δεν επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις, η Λάτσιο δεν θα μπορούσε να απειληθεί από αυτόν τον Ροδρίγκο Παλάσιο, εν αντιθέσει με την Ίντερ που όχι μόνο απειλήθηκε, αλλά "πληγώθηκε" από τον Κλόζε (ωραίο σουτ μετά από σέντρα του Αντόνιο Καντρέβα).

Το μοναδικό ευχάριστο γεγονός για τους "νερατζούρι", οι οποίοι υπέστησαν τέταρτη συνεχόμενη ήττα από τη ρωμαϊκή ομάδα, ήταν η επιστροφή του Ντιέγο Μιλίτο μετά από τρεις μήνες απουσίας (αντικατέστησε τον Φρέντι Γκουαρίν στο 75ο λεπτό).

Λάτσιο (4-5-1): Μπερίσα, Κονκό (15' Καβάντα), Μπιάβα, Αντρέ Ντίας, Ράντου, Λεντέσμα, Άλβαρο Γκονσάλες (62' Ονάζι), Ερνάνες, Καντρέβα (88' Έντερσον), Λούλιτς, Κλόζε.

Ίντερ (3-6-1): Χαντάνοβιτς, Ρανόκια (83' Σανέτι), Ρολάντο, Ζουάν Ζεζούς, Καμπιάσο, Κουζμάνοβιτς (60' Κόβατσιτς), Γκουαρίν (75' Μιλίτο), Ζόναταν, Ναγκατόμο, Ρίκι Άλβαρες, Παλάσιο.

Η Μίλαν άρχισε ιδανικά την προσπάθεια να ξορκίσει το καταραμένο 2013, το οποίο την άφησε μόλις πέντε βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς επικράτησε 3-0 της Αταλάντα στο "Σαν Σίρο".

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κακά που άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό (μετά από ασίστ του Ούρμπι Εμάνουελσον) και διπλασίασε τα γκολ στο 65ο. Ο Βραζιλιάνος έχει έναν ακόμη λόγο για να θυμάται το ματς, αφού έφτασε τα 100 γκολ με τη φανέλα της ομάδας του Μιλάνου.

Η Αταλάντα ήταν αξιόμαχη μέχρι τη στιγμή που ο Κακά έκανε το 2-0, είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και γενικά πίεσε για την ισοφάριση, αλλά αντί να σκοράρει δέχθηκε και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά από τον 18χρονο Μπράιαν Κριστάντε (στο 67').

Μίλαν (4-3-2-1): Αμπιάτι, Ντε Σίλιο, Εμάνουελσον, Ντε Γιονγκ, Σαπάτα (84' Ραμί), Μεσές, Νοτσερίνο, Κριστάντε, Μάτρι (58' Μπαλοτέλι), Κακά, Ρομπίνιο (74' Πόλι).

Αταλάντα (4-4-1-1): Κονσίλι, Μπεναλουάν (74' Μπριέντσα), Μπρίβιο, Τσιγκαρίνι, Στεντάρντο, Μιλιάτσιο, Ραϊμόντι, Καρμόνα (19' Μπασέλι), Ντένις, Μοράλες, Μποναβεντούρα (68' Ντε Λούκα).

Τα γκολ του Ντρίες Μέρτενς στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν τη λύση και η Νάπολι νίκησε 2-0 τη Σαμπντόρια στο "Σαν Πάολο" ψαλιδίζοντας τη διαφορά από τη δεύτερη Ρόμα.

Η "Ντόρια" δεν παρατάχθηκε στο Σαν Πάολο με αμυντικούς σκοπούς. Παρά τους χώρους πάντως που βρήκαν οι "παρτενοπέι", δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους και να σκοράρουν από νωρίς.

Το γόρδιο δεσμό στην άμυνα των φιλοξενούμενων έκοψε στο δεύτερο ημίχρονο ο Βέλγος μεσοεπιθετικός με όσα γκολ είχε πετύχει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Αφού άνοιξε το σκορ με ωραίο τελείωμα στο 53', από ασίστ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν, έκανε το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 62', στο οποίο ο Άντζελο ντα Κόστα δεν μπόρεσε ν' αποκρούσει.

Αν ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι στο 58' και ο Τζιανλούκα Σανσόνε στο 78' δεν είχαν σημαδέψει τα δοκάρια, ίσως οι "μπλουτσερκιάτι" είχαν διαφορετική τύχη στο ματς. Τίποτα όμως δεν άλλαξε και έμειναν στο δεύτερο μισό του πίνακα, όχι μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Νάπολι (4-2-3-1): Ράφαελ, Μάτζιο, Φερνάντες, Αλμπιόλ, Ρεβεγέρ (49' Αρμέρο), Ινλέρ, Τζεμαΐλι, Μέρτενς, Καγεχόν (84' Ραντόσεβιτς), Ινσίνιε, Ιγκουαΐν (77' Σαπάτα)

Σαμπντόρια (4-2-3-1): Ντα Κόστα, Ρεγκίνι (72' Κόστα), Μουστάφι, Καστάλντελο, Ντε Σιλβέστρι, Ομπιάνγκ, Παλόμπο, Σοριάνο (66' Σανσόνε), Κρστιτσιτς (78' Πότσι), Γκαμπιαντίνι, Έντερ

# Ο Παναγιώτης Κονέ αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο της αναμέτρησης με την Κατάνια, ενώ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έμεινε στον πάγκο.

# O Γιάννης Φετφατζίδης αγωνίστηκε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα με την Σασουόλο (αντικατέστησε τον Μουσά Κονατέ στο 75ο λεπτό).

# Η Τζένοα έφτασε τις 500 νίκες στη Serie A.

# Ο Λούκα Τόνι σκόραρε εκτός περιοχής (σε αγώνα της Serie A) για πρώτη φορά από τον Μάρτιο του 2010. Και τότε εις βάρος της Ουντινέζε.

# Ο Αμάουρι αγνοούσε το γκολ στα τελευταία 22 ματς πρωταθλήματος.

# Ο Τζιανλούκα Πέγκολο έφτασε τις τρεις αποκρούσεις πέναλτι στις τελευταίες δύο σεζόν (εν προκειμένω νίκησε τον Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο)