Ίντερ - Ρόμα 1-0

Η Ίντερ ήταν η ομάδα που κατάφερε να σταματήσει την φρενήρη πορεία της Ρόμα και με το 1-0 του "Τζιουζέπε Μεάτσα" την προσπέρασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.

Ίντερ

Μετά από δύο μήνες, βρέθηκε μία ομάδα να σταματήσει τη Ρόμα και αυτή ήταν η ανταγωνίστριά της Ίντερ. Το 1-0 του "Τζιουζέπε Μεάτσα" έφερε τα πάνω κάτω στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A μετά από τους αγώνες του Σαββάτου για την 11η αγωνιστική, αφού οι "νερατζούρι" πάτησαν κορυφή και αποκαθήλωσαν τους "τζιαλορόσι".

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στο 1ο ημίχρονο, με την μπάλα να φτάνει γρήγορα στις δύο περιοχές και από εκεί και πέρα ορισμένες επιθέσεις να γίνονται ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν δίχως τον Μάουρο Ικάρντι στον πάγκο, αφού ο Ρομπέρτο Μαντσίνι ήθελε να του στείλει μήνυμα μετά από ένα διάστημα παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος.

Μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες των Έντιν Τζέκο και Μοχάμεντ Σαλάχ, η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά "πλήρωσε" την αστοχία της. Ο Φρέντι Γκουαρίν έστρωσε στον Γκάρι Μεδέλ στο 31ο λεπτό και ο Χιλιανός αμυντικός μέσος άνοιξε το σκορ με συρτό σουτ.

Μεδέλ-Ίντερ

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να απαντήσουν άμεσα, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Σαμίρ Χαντάνοβιτς μέχρι την ανάπαυλα. Αντιθέτως, ο Γκουαρίν είχε ένα καλό σουτ που έφυγε άουτ στο 45'.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με αρνητικό τρόπο για την Ίντερ, που έχασε τον σκόρερ της με μυικό τραυματισμό. Κάπου εκεί άρχισε το σόου του Χαντάνοβιτς, αφού το παιχνίδι είχε μεταφερθεί στο γήπεδο της Ίντερ.

Αρχικά σε κεφαλιά του Έντιν Τζέκο στο 52' και στο 61' με τετραπλή επέμβαση κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Ο χορός των τακτικών αλλαγών άρχισε με "φρεσκάρισμα" στις επιθέσεις των δύο ομάδων, με τον Ιάγκο Φαλκέ να περνάει στον αγώνα για τη Ρόμα και λίγο αργότερα τον Ροδρίγο Παλάσιο για την Ίντερ.

Στο 67ο λεπτό, ο Κώστας Μανωλάς είχε κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ μετά από κόρνερ από αριστερά και πέντε λεπτά αργότερα, σε μία φάση "καρμπόν", ο Αντόνιο Ρίντιγκερ έστειλε την μπάλα άουτ.

Γιόβετιτς-Μανωλάς-Ίντερ-Ρόμα

Στο 76ο λεπτό, ο Μιραλέμ Πιάνιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με συνέπεια η Ρόμα να μην καταφέρει να διατηρήσει τις καταστάσεις πίεσης στην περιοχή των γηπεδούχων, που κράτησαν το 1-0 μέχρι τέλους.

Ίντερ (4-3-3): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο (79' Ρανόκια), Μιράντα, Μουρίγιο, Ναγκατόμο, Μπρόζοβιτς, Μεδέλ (51' Κοντογκμπιά), Γκουαρίν, Πέρισιτς, Γιόβετιτς (65' Παλάσιο), Λιάγιτς

Ρόμα (4-3-3): Στσέσνι, Μαϊκόν, Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Φλορέντζι (64' Φαλκέ), Ναϊνγκολάν, Πιάνιτς, Σαλάχ, Τζέκο (77' Βενκέρ), Ζερβίνιο (84' Ιτούρμπε)