6η αγ.: Πάρτι Φιορεντίνα με Ίντερ, "σκότωσε" τον πρώην η Νάπολι (VIDEOS)

Η Ίντερ υποτάχθηκε στις ορέξεις της Φιορεντίνα στο "Αρτέμιο Φράνκι" και γνώρισε την ήττα με 3-0 για την 6η αγωνιστική της Serie A. Το γκολ του Φάμπιο Κουαλιαρέλα εξαγρίωσε τις εξέδρες του "Σαν Πάολο" και... οδήγησε τη Νάπολι στην ανατροπή και νίκη 2-1 επί της Τορίνο.

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η Φιορεντίνα απέναντι στην ομάδα κόντρα στην οποία έχει σημειώσει τα περισσότερα τέρματα στη Serie A, την Ίντερ. Το κοντέρ έγραφε 189 τέρματα πριν και μετά από το τέλος του αγώνα προστέθηκαν ακόμα 3 χάρη στο άνετο 3-0 των Τοσκανών. Υπό το βλέμμα του Γκαμπριέλ Μπατιστούτα, οι "βιόλα" σημείωσαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, χάρη σε δύο καταπληκτικά σουτ των Κουμά Μπαμπακάρ και Χουάν Κουαδράδο.

Οι "νερατζούρι" προέρχονταν από την εντός έδρας ταπείνωση με αντίπαλο την Κάλιαρι, αλλά η αμυντική λειτουργία τους δεν βελτιώθηκε. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφταναν πιο κοντά στο γκολ και με μηδενική προσφορά από τον Ματέο Κόβατσιτς, οι φιλοξενούμενοι δεν απειλούσαν για μεγάλο μέρος του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά ο Νέτο χρειάστηκε να διώξει κάποια σουτ εκτός περιοχής, αλλά το γκολ ήρθε στην άλλη εστία, όταν ένα σόλο του Νέναντ Τόμοβιτς (που πανηγύρισε έξαλλα στην εξέδρα) έβαλε το κερασάκι στην "τούρτα".

Φιορεντίνα (4-3-2-1): Νέτο, Τόμοβιτς, Ροντρίγκες, Σάβιτς, Αλόνσο, Ακουιλάνι, Πισάρο, Κούρτιτς, Φερνάντες (78' Βάργκας), Κουαδράδο (86' Μπριλάντε), Μπαμπακάρ (65' Μπερναρντέσκι)

Ίντερ (3-4-1-2): Χαντάνοβιτς, Ρανόκια (59' Ερνάνες), Βίντιτς, Ζουάν, Ντ' Αμπρόζιο, Εμβιλά, Μέδελ, Ντοντό (67' Όμπι), Κόβατσιτς, Ικάρντι, Οσβάλντο (75' Παλάσιο)

Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα επέστρεψε στη γενέτειρά του και μία από τις πρώην ομάδες του, σημείωσε ένα καταπληκτικό γκολ, δεν πανηγύρισε, αποδοκιμάστηκε και εν τέλει αποχώρησε με κατεβασμένο κεφάλι, αφού η Τορίνο ηττήθηκε με 2-1 από τη Νάπολι στο "Σαν Πάολο". Οι φίλαθλοι των "παρτενοπέι" δεν θα συγχωρέσουν ποτέ την "προδοσία" του εν έτει 2010, όταν άφησε τον σύλλογο για να πάρει μεταγραφή στη Γιουβέντους και ως εκ τούτου το εξαιρετικό γκολ που σημείωσε στο 14' ήταν μία μαχαιριά στην καρδιά τους.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, εξάλλου, φέτος δεν δείχνει δείγματα ότι μπορεί να αντιστρέψει τέτοιες καταστάσεις, αν και προερχόταν από δύο νίκες και μάλιστα εκτός έδρας. Ένα από τα θετικά της φετινής σεζόν είναι η ευκολία με την οποία οι γηπεδούχοι δημιουργούν φάσεις στην αντίπαλη εστία και ένα από τα αρνητικά το πώς τις σπαταλούν. Αυτό συνέβη και σε αυτό το παιχνίδι, αλλά σε δύο περιπτώσεις εξ αυτών, ο Λορέντζο Ινσίνιε και ο Χοσέ Καγεχόν νίκησαν τον Ζαν Ζιλέ και ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Νάπολι (4-2-3-1): Ράφαελ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Σούνιγα, Ινλέρ, Γκάργκανο (67' Λόπεθ), Καγεχόν, Μίτσου (70' Μέρτενς), Ινσίνιε, Ιγκουαΐν (86' Μέστο)

Τορίνο (3-5-2): Ζιλέ, Μακσίμοβιτς, Γκλικ, Μορέτι, Πέρες (64' Μολινάρο), Μπενάσι (57' Γκάτσι), Ελ Καντουρί, Βίβες (78' Σάντσες Μίνιο), Νταρμιάν, Λαρόντο, Κουαλιαρέλα

# Ο Παναγιώτης Κονέ τραυματίστηκε στην εντός έδρας ισοπαλία της Ουντινέζε με την Τσεζένα, αλλά ο αντικαταστάτης του, ο Μπρούνο Φερνάντες, σημείωσε το γκολ των γηπεδούχων στο 1-1. Ο Ορέστης Καρνέζης ήταν βασικός για την ομάδα του Φρίουλι.

# Ο τραυματίας Γιάννης Φετφατζίδης ήταν εκτός αποστολής στη νίκη 2-1 της Τζένοα επί της Πάρμα στο "Ένιο Ταρντίνι".

13:30 Έμπολι - Παλέρμο 3-0

(4' Μακαρόνε, 33' Τονέλι, 63' Πουτσιαρέλι)

16:00 Λάτσιο - Σασουόλο 3-2

(9' Μάουρι, 25' Τζόρτζεβιτς, 35' Καντρέβα - 26', 50' πέν. Μπεράρντι)

19:00 Γιουβέντους - Ρόμα 3-2

(27' πέν., 45+3' πέν. Τέβες, 86' Μπονούτσι - 32' πέν. Τότι, 44' Ιτούρμπε)

21:45 Φιορεντίνα - Ίντερ 3-0

(7' Μπαμπακάρ, 19' Κουαδράδο, 77' Τόμοβιτς)

21:45 Νάπολι - Τορίνο 2-1

(55' Ινσίνιε, 72' Καγεχόν - 14' Κουαλιαρέλα)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Έμπολι (4-1-2-1-2): Σέπε, Χισάι, Τονέλι, Ρουγκάνι, Ρούι, Βαλντιφιόρι, Βεσίνο, Κρότσε (67' Μόρο), Βέρντι, Πουτσιαρέλι (80' Μετσεντλίτζε), Μακαρόνε (72' Ταβανό)

Παλέρμο (3-5-2): Σορεντίνο, Αντέλκοβιτς, Τέρτζι, Φεντάλ, Μοργκανέλα, Μπολτζόνι (64' Ενγκογί), Βάσκες (72' Τσότσεφ), Ριγκόνι, Νταπρελά, Μπελότι (58' Μάκιενοκ), Ντιμπάλα

Λάτσιο (4-2-3-1): Μαρκέτι, Καβαντά, Ντε Φράι, Τσάνα, Μπράαφχαϊντ, Παρόλο, Ονάζι, Καντρέβα (77' Άντερσον), Μάουρι (52' Σιανί), Λούλιτς, Τζόρτζεβιτς (85' Κλόζε)

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Γκατσόλα, Αντέι, Καναβάρο, Πελούζο, Μπιοντίνι (51' Μισιρόλι), Μανιανέλι, Ταϊντέρ (64' Λόνγκι), Μπεράρντι, Τζάτζα, Σανσόνε (69' Φλόρο Φλόρες)

Πάρμα (4-3-3): Μιράντε, Μέντες, Λουκαρέλι, Φελίπε, Γκόμπι, Λούκας, Λόντι (54' Χορκέρα), Μάουρι (73' Γκαλόπα), Κόντα, Κασάνο, Ντε Τσέλιε (60' Μπελφοντίλ)

Τζένοα (4-3-3): Περίν, Εντενίλσον, Ρονκάγλια, Ντε Μαϊό, Αντονέλι, Στουράρο (4' Αντονίνι), Μπερτολάτσι, Ρινκόν, Περότι (83' Κούτσκα), Μάτρι, Λεστιέν (59' Ίσκο)

Σαμπντόρια (4-3-3): Βιβιάνο, Ντε Σιλβέστρι, Σιλβέστρε, Ρομανιόλι, Κατσιατόρε, Σοριάνο, Παλόμπο, Ομπιάνγκ (63' Ρίτσο), Γκαμπιαντίνι (71' Μπερχέσιο), Οκάκα, Έντερ (50' Φεντάτο)

Αταλάντα (4-4-1-1): Σπορτιέλο, Τζαπακόστα, Μπιάβα, Μπεναλουάν, Ντραμέ, Εστιγαρίμπια (46' Μοράλες), Τσιγκαρίνι, Καρμόνα, Μολίνα (46' Μπαζέλι), Μποάκιε (74' Μπιάνκι), Ντένις

Ουντινέζε (4-3-2-1): Καρνέζης, Γουιντμέρ, Ερτό, Ντανίλο, Πίρις, Γκιλιέρμε, Αλάν, Αζιεμάνγκ Μπαντού, Τερό (79' Μουριέλ), Κονέ (17' Φερνάντες), Ντι Νατάλε (87' Μπελμόντε)

Τσεζένα (3-5-2): Λεάλι, Καπέλι, Λουκίνι, Μάγκνουσον, Ντεφρέλ (71' Ροντρίγκεθ), Κασιόνε, Κόπολα, Ντε Φέουντις (83' Γκαριτάνο), Ρεντζέτι, Μπριέντζα (87' Τζούριτς), Μαριλούνγκο

21:16
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη ενός μεγάλου παιχνιδιού του ιταλικού πρωταθλήματος, ανάμεσα στην Φιορεντίνα και την Ίντερ.
21:20
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Τόμοβιτς, Ροδρίγκες, Σάβιτς, Αλόνσο, Κούρτιτς, Πισάρο, Ακουιλάνι, Κουαδράδο, Φερνάντες, Μπαμπακάρ
ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Βίντιτς, Ζουάν, Ντ' Αμπρόζιο, Εμβιλά, Μεδέλ, Ντοντό, Κόβατσιτς, Ικάρντι, Οσβάλντο
21:22
Η Ίντερ έχει οκτώ βαθμούς, η γηπεδούχος Φιορεντίνα και αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, έχει έξι βαθμούς.
21:25
Στον πάγκο η Φιορεντίνα έχει τους: Μπάντελι, Μπασάντα, Μπερναντέσκι, Μπριλέιντ, Χεγκάζι, Ίλιτσιτς, Λάτσαρι, Λουπατέλι, Πασκουάλ, Ταταρουσάνου, Βαλέρο, Βάργκας
21:26
Και η Ίντερ τους: Αντρεόλι, Μπέρνι, Καρίσο, Ερνάνες, Κρχιν, Κουζμάνοβιτς, Ιμπραχιμά, Όμπι, Παλάσιο.
21:31
Αν και θα πρέπει να περιμένουμε την έναρξη της αναμέτρησης, ο Μοντέλα φαίνεται να έχει προτιμήσει μία διάταξη 4-3-3 για τη Φιορεντίνα ενώ ο ομολογός του, Ματσάρι, αντίστοιχα ένα σχήμα 3-5-2 για την Ίντερ.
21:33
Έτοιμα όλα για να ξεκινήσει η σπουδαία αναμέτρηση στη Φλωρεντία.
21:35
Ξεκίνησε το ματς.
21:37
Η Φιορεντίνα προσπαθεί σε αυτά τα πρώτα δευτερόλεπτα να επιβάλλει το ρυθμό της, με την κατοχή της μπάλας.
21:38
3' Ο Φερνάντες θα ζητήσει πέναλτι αλλά ο Χιλιανός ουσιαστικά θα προσπαθήσει να παραπλανήσει το διαιτητή, που όμως θα το καταλάβει.
21:40
Η Ίντερ φαίνεται να περιμένει τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά και να τους έχει αφήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
21:42
ΓΚΟΛ!Για την Φιορεντίνα με ένα ασύλληπτο γκολ του Μπαμπακάρ. Ο Σενεγαλέζος θα εκτοξεύσει έναν κεραυνό εκτός περιοχής, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χαντάνοβιτς.
21:44
9' Να που η Φιορεντίνα με το φοβερό σουτ του Μπαμπακάρ αποκτά προβάδισμα από πολύ νωρίς. Να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση της Ίντερ.
21:46
11' Ο Ροδρίγκες θα πιάσει ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Αργεντινός θα δει την μπάλα να περνά άουτ.
21:48
Η Ίντερ μετά από 13 λεπτά, φαίνεται να μην έχει ξεκάθαρο σχέδιο όσον αφορά την ανάπτυξή της.
21:50
Δείτε ΕΔΩ σε video το τρομερό γκολ του Μπαμπακάρ
21:52
Ο Κουμά Μπαμπακάρ γεννήθηκε το 1993 στην τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Σενεγάλης, Τιές, Ξεκίνησε την καριέρα του από την ομάδα της πόλης Ρέιλ και το 2007 τον απέκτησε η Πεσκάρα που τον έφερε στην Ιταλία. Το 2008 αποκτήθηκε από την Φιορεντίνα, την επόμενη χρονιά προβιβάστηκε στην πρώτη ομάδα και μετά από τους δανεισμούς σε Σανταντέρ, Πάντοβα και Μόντενα, φέτος φαίνεται αποφασισμένος να μείνει.
21:54
ΓΚΟΛ!Ξανά για τη Φιορεντίνα. Αυτή τη φορά ο Κολομβιανός αστέρας της, Χουάν Κουαδράδο, με ένα ακόμη ασύλληπτο σουτ δικαιολογεί όλο τον ντόρο που έγινε το καλοκαίρι με το ενδιαφέρον της Μπαρτσελόνα.
21:55
20' Ο Ρανόκια βλέπει την κίτρινη κάρτα επειδή δεν... μπορεί να μαρκάρει τον Κουαδράδο. Αντιαθλητικά τον κόβει.
21:57
Η Ιντερ είναι ζαλισμένη, δεν πατά καλά μέσα στο γήπεδο. Ο Ματσάρι φωνάζει, οι ποδοσφαιριστές του, δεν αποκρίνονται.
21:59
Η Φιορεντίνα εντελώς απαλαγμένη από το άγχος του γκολ, έχει επιβάλλει ολοκληρωτικά το ρυθμός της, με την κατοχή της μπάλας.
22:01
Δείτε ΕΔΩ σε video την γκολάρα του Κουαδράδο
22:03
Μεδέλ και Εμβιλά προσπαθούν δειλά δειλά να οργανώσουν το παιχνίδι των φιλοξενουμένων.
22:05
30' Από την άλλη ο Κουαδράδο κάνει ο,τι θέλει στο χώρο της μεσαίας γραμμής για τη Φιορεντίνα.
22:08
33' Ο Μπαμπακάρ είναι η αιχμή του δόρατος της Φιορεντίνα, η οποία προτιμά πιο πολύ να αναπτύσσεται από τα πλάγια.
22:11
36' Ο Μοντέλα δεν μπορεί παρά να είναι ευχαριστημένος όχι τόσο από την απόδοση των ποδοσφαιριστών του, όσο κυρίως από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα.
22:13
38' Ο Ντοντό θα πιάσει ένα καλό διαγώνιο σουτ. Ο Βραζιλιάνος υπενθυμίζει την επιθετική παρουσία της Ίντερ.
22:14
Συνολικά εννιά Λατιοναμερικάνοι αγωνίζονται αυτή την ώρα στην αναμέτρηση.
22:15
Τρεις Χιλιανοί, τρεις Βραζιλιάνοι, δύο Αργεντινοί και ένας Κολομβιανός.
22:17
43' Λίγο ανορθόδοξος μοιάζει ο τρόπος ανάπτυξης της Ίντερ. Μάταια προσπαθούν τα αμυντικά χαφ να οργανώσουν το παιχνίδι.
22:19
Η Φιορεντίνα έχει καταφέρει επιτυχώς να παγώσει το παιχνίδι και να ενεργεί κατά βούληση.
22:20
Τέλος πρώτου ημιχρόνου! Η Φιορεντίνα χωρίς να απειληθεί καθόλου με δύο πανέμορφα γκολ από τους Μπαμπακάρ και Κουαδράδο προηγείται με 2-0 της Ίντερ.
22:35
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Φλωρεντία.
22:36
Μπορεί η Ίντερ να αλλάξει τη μοίρα της;
22:37
47' Δυνατά έχει μπει η Ίντερ, πιέζει από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
22:39
Από την άλλη η Φιορεντίνα, ορθώς, περιμένει και είναι αυτονόητο ότι θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τα όποια κενά στην άμυνα της Ίντερ, στην προσπάθειά της να αναπτυχθεί.
22:41
51' Η μπάλα στα άκρα, και από εκεί σέντρες στο... πουθενά
22:42
To πρώτο γκολ του Μπουμπακάρ.
22:43
Και το δεύτερο γκολ από τον Κουαδράδο.
22:46
Η Φιορεντίνα με την άνεση που της προσφέρει το προβάδισμα των δύο γκολ, κάνει απλά διαχείριση χώρου και χρόνου, και το κάνει υποδειγματικά.
22:47
57' Οι "βιόλα" πιέζουν πιο ψηλά από πριν, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τις αμυντικές αρυθμίες της Ίντερ.
22:49
58' Καλή στιγμή με τον Μπαμπακάρ και πάλι που πιάνει καλό σουτ από τα δεξιά, αλλά η κατάληξη του σουτ του Σενεγαλέζου δε θα έχει αυτή του πρώτου ημιχρόνου,
22:49
59' Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Ερνάνες θα περάσει στη θέση του κακού σήμερα Ρανόκια.
22:51
Κακό τακτικά το παιχνίδι της Ίντερ. Ο Εμβιλά σχεδόν πάντα πρώτος αποδέκτης της μπάλας από τους αμυντικούς, δεν έχει ή δεν βλέπει επιλογές.
22:53
63' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Φιορεντίνα. Ο Κουαδράδο θα συνεργαστεί με κλειστά μάτια με τον Μπαμπακάρ, αλλά η προσπάθειά του θα μείνει ημιτελής μιας και ο Χαντάνοβιτς θα αποκρούσει ενστικτωδώς.
22:55
Αλλαγή για τη Φιορεντίνα. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ Μπαμπακάρ θα περάσει έξω και τη θέση του θα πάρει ο Μπερναντέσκι.
22:58
68' Αλλαγή και για την Ίντερ. Στη θέση του μοναδικού παοδοσφαιριστή που προσπάθησε να δημιουργήσει κάτι ωραίο, Ντοντό, θα περάσει ο Όμπι.
23:01
Έτσι όπως αγωνίζεται η Ίντερ, δύσκολα θα μπορέσει να μειώσει. Τα σουτ του Μεδέλ δεν ανησυχούν τον τερματοφύλακα της Φιορεντίνα.
23:04
Είναι τρομερός ο τρόπος με τον οποίο αμύνεται συνολικά η Φιορεντίνα. Είναι η επόμενη αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League.
23:05
75' Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Παλάσιο στη θέση του ανύπαρκτου Οσβάλντο. Και με το που μπάινει, χάνει την πρώτη ευκαιρία.
23:08
77' ΓΚΟΛ. Για τη Φιορεντίνα που δίνει διαστάσεις θράμβου στη νίκη της. Ο Τόμοβιτς σημείωνει το 3-0
23:09
Η Φιορεντίνα είναι φανερά πολύ ανώτερη της Ίντερ. Δεν τίθεται κανένα τέτοιο θέμα.
23:11
82' Η Ίντερ ήταν απούσα από την αναμέτρηση σε όλη τη διάρκεια αυτής.
23:15
Ένα από τα στοιχεία που πρέπει να κρατήσει κάποιος από τη σημερινή εμφάνιση της Φιορεντίνα είναι ότι μπορεί να σε "σκοτώσει" ανά πάσα στιγμή.
23:16
86' Αλλαγή για τη Φιορεντίνα. Στη θέση του σκόρερ του δευτέρου γκολ, Κουαδράδο, μπάινει ο Μπριλέιντ.
23:18
Όλα έχουν κριθεί πλέον στη Φλωρεντία, η γηπεδούχος παίρνει μία πέρα ως πέρα δίκαια νίκη.
23:21
Η Ίντερ θα πρέπει να βελτιωθεί πολύ στη συνέχεια για να ανακάμψει. Η Φιορεντίνα δεν έχει παρά να επαναλάβει τη σημερινή εμφάνιση.
23:22
92' Μεγάλη ευκαιρία για την Φιορεντίνα με τον Μπριλείντ. Τυχερή η Ίντερ που δεν δέχεται και τέταρτο γκολ.
23:24
Τέλος της αναμέτρησης. Φιορεντίνα - Ίντερ 3-0. Και τα τρία γκολ των "βιόλα" υπέροχα. Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League έδειξε ότι είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.