Λάτσιο - Γιουβέντους 0-3 (VIDEO)

Η Γιουβέντους "παρέλασε" στο "Ολίμπικο" κι επικρατώντας 3-0 της Λάτσιο, διεύρυνε στους τρεις αγώνες το απαραβίαστο της εστίας της και το κυριότερο: διατηρήθηκε στο +3 από την Ρόμα. Βασικός ο Αντρέα Πίρλο, ο οποίος επανήλθε από τον τραυματισμό του.

Η ομάδα της πρωτεύουσας μπήκε φορτσάτη στην αναμέτρηση κι έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο, όμως, η Γιουβέντους ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ (στο 24ο λεπτό με ωραίο κοντρόλ και σουτ του Πολ Πογκμπά). Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πογκμπά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Φεντερίκο Μαρκέτι.

Η κυριαρχία της ομάδας του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν αμφισβητήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη στα γκολ των Κάρλος Τέβες (στο 55' με πλασέ), Πογκμπά (στο 64' με ψύχραιμο πλασέ), αγκάλιασε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η αποβολή του Σιμόνε Παντοΐν στο 70ό λεπτό έδωσε μία μικρή ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι πάτησαν την περιοχή του Τζιανλουίτζι Μπουφόν αρκετές φορές στο τελευταίο τέταρτο, ωστόσο το σκορ δεν μεταβλήθηκε.

Λάτσιο (4-3-3): Μαρκέτι, Μπάστα (87' Καβάντα), Μπράαφχαϊντ, Ντε Φράι, Tσάνα, Μπίγλια, Καντρέβα, Λούλιτς, Πάρολο, Κλόζε (57' Τζόρτζεβιτς), Κεϊτά (57' Φελίπε Άντερσον).

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Λίχσταϊνερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο (77' Βιντάλ), Παντοΐν, Μαρκίζιο, Περέιρα (73' Μαριέλο), Πογκμπά, Τέβες, Γιορέντε (61' Μοράτα).

# Η τελευταία νίκη της Λάτσιο επί της Γιουβέντους στη Serie A επετεύχθη τον Δεκέμβριο του 2003 (2-0 με γκολ των Μπερνάρντο Κοράντι και Στέφανο Φιόρε)

Αταλάντα - Ρόμα 1-2 (VIDEO)

21:32
Καλησπέρα σας!
21:32
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον σπουδαίο αγώνα ανάμεσα σε Λάτσιο και Γιουβέντους για την 12η αγωνιστική του Καμπιονάτο.
21:33
Μια δύσκολη εξόρμηση για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, λίγες ημέρες πριν τον εκτ5ός έδρας αγώνα με τη Μάλμε για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.
21:35
H "Βέκια Σινιόρα" βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα ύστερα από 11 "στροφές" με 28 βαθμούς, όσους έχει και η Ρόμα με ματς παραπάνω. Η Λάτσιο είναι στην 5η θέση με 19 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Τζένοα.
21:38
Η Λάτσιο του Στέφανο Πιόλι ξεκινάει με τους εξής 11 σε διάταξη 4-3-3: Μαρκέτι, Μπάστα, Μπράαφχαϊντ, Ντε Φράι, Tσάνα, Μπίγλια, Καντρέβα, Λούλιτς, Παρόλο, Κλόζε, Κεϊτά
21:39
Η Γιουβέντους ξεκινάει με τους εξής: Μπουφόν, Λιχστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Παντοΐν, Μαρκίζιο, Περέιρα, Πογκμπά, Τέβες, Γιορέντε.
21:40
Σε περίπου πέντε λεπτά έχουμε σέντρα στο ματς.
21:40
Να δούμε αν οι γηπεδούχοι καταφέρουν να πάρουν αποτέλεσμα, κάνοντας έτσι και ένα... δώρο στη μισητή αντίπαλο, Ρόμα.
21:43
Πολύς κόσμος στις εξέδρες του "Ολίμπικο" γι' αυτή τη μεγάλη αναμέτρηση! Επικίνδυνη αποστολή για την πρωταθλήτρια Ιταλίας.
21:44
Οι δυο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο. Σε πολύ λίγο η σέντρα του αγώνα.
21:47
Σέντρα στον αγώνα.
21:51
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
21:55
Δεν υπάρχει ακόμα κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δυο εστίες.
21:57
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο και παραμένει η λευκή ισοπαλία.
21:58
11' Κεφαλιά του Ντε Φράι, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Μπουφόν. Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση της αναμέτρησης.
22:01
15' Σουτ του Τέβες από το ύψος της περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι των "λατσιάλι".
22:05
17' Πολύ καλή στιγμή για τη Λάτσιο, με τον Καντρέβα να γίνεται κάτοχος της μπάλας, να σουτάρει με το δεξί και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.
22:11
24' ΓΚΟΛ για την Γιουβέντους.
22:12
Εξαιρετική μπαλιά του Τέβες από τα αριστερά, ακόμα καλύτερο κοντρόλ από τον Πογκμπά και άψογο τελείωμα με το δεξί από τον Γάλλο για το 0-1 της "Βέκια Σινιόρα".
22:16
29' ΔΟΚΑΡΙ για την Γιουβέντους.
22:17
Εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Πογκμπά με το δεξί από πλάγια θέση, ο Μαρκέτι έμεινε στήλη άλατος και είδε την μπάλα προς ανακούφισή του να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι.
22:22
Η Λάτσιο δεν έχει καταφέρει να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχτηκε.
22:24
37' Εκτέλεση φάουλ του Καντρέβα, με δυσκολία μπλόκαρε την μπάλα ο Μπουφόν σε διπλό χρόνο.
22:26
39' Ο Κεϊτά πρόλαβε τον Λιχστάινερ, έκανε το πλασέ, αλλά δεν είχε καλή ισορροπία σώματος και φορά προς το τέρμα, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει μακριά άουτ.
22:32
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, με την Γιουβέντους να προηγείται της Λάτσιο χάρη στο γκολ του Πογκμπά, ο οποίος είχε και δοκάρι λίγα λεπτά μετά.
22:49
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
22:54
Δεν έχει δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία σε αυτό το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης.
22:55
52' Κίτρινη κάρτα στον Λιχστάινερ.
22:58
Να πούμε πως έχουν "κιτρινιστεί" ακόμα οι Παντοΐν (36') και Μπάτα (49').
22:58
55' ΓΚΟΛ για την Γιουβέντους.
22:59
Πολύ καλό πλασέ του Τέβες, η μπάλα στην δεξιά γωνία του Μαρκέτι και 0-2 για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.
23:00
57' Έξω ο Κλόζε και Μέσα ο Τζόρτζεβιτς.
23:01
Δύσκολα πλέον τα πράγματα για τη Λάτσιο, που είναι πίσω με δυο γκολ και η εικόνα της δεν δείχνει τέτοια, ώστε να μπορεί να επιστρέψει στο ματς.
23:03
57' Έξω και ο Κεϊτά, στην θέση του ο Φελίπε Άντερσον.
23:05
61' Ο Μοράτα πέρασε στην θέση του Γιορέντε.
23:07
64' ΓΚΟΛ για την Γιουβέντους.
23:08
Ο Γάλλος με ψύχραιμο αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαρκέτι για το 0-3 της Γιουβέντους. Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της "Γηραιάς Κυρίας" με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γάλλο.
23:14
70' Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Παντοΐν και αποβολή. Με δέκα παίκτες η Γιουβέντους για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.
23:16
73' Έξω ο Περέιρα και μέσα ο Ματιέλο.
23:19
75' Δυνατό σουτ με το αριστερό από τον Ματιέλο, αλλά ο γκολκίπερ της Λάτσιο επενέβη υπέροχα, διώχνοντας σε κόρνερ.
23:24
Διαδικαστικά τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα. Η Γιουβέντους κάνει επίδειξη ισχύος στο "Ολίμπικο".
23:27
Έχει βγει και ο Πίρλο (77'), με τον Βιδάλ να παίρνει την θέση του.
23:28
Κατώτερη των περιστάσεων η Λάτσιο, δεν κατάφερε να κοντράρει τη "Γηραιά Κυρία".
23:30
86' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Γιουβέντους, απομάκρυναν την μπάλα οι φιλοξενούμενοι και μαζί τον κίνδυνο για την εστία του Μπουφόν.
23:34
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:37
Λήξη του αγώνα.
23:38
Η Γιουβέντους επικράτησε της Λάτσιο στο "Ολίμπικο" με 3-0 και έφτασε τους 31 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τη Ρόμα. Στους 19 έμειναν οι γηπεδούχοι.