Ρόμα - Μίλαν 0-0

Η Ρόμα δεν κατάφερε να μειώσει την απόσταση από την Γιουβέντους στην κορυφή της Serie A, μένοντας στο 0-0 με την Μίλαν στο "Ολίμπικο". Μανωλάς, Χολέμπας ξεκίνησαν βασικοί, ενώ ο Τοροσίδης πέρασε στο ματς ως αλλαγή.

Με 4-3-3 αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα του ο Γκαρσία, με τους Μανωλά και Χολέμπας να παίρνουν θέση στη βασική 11άδα. Στην απέναντι όχθη, ο Ινζάγκι επέλεξε ένα πιο συντηρητικο 4-3-2-1, με τον Μενέζ ως "αιχμή του δόρατος".

Μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα, η Μίλαν έφτασε κοντά στο γκολ, όμως στο σουτ του Πόλι, ο Ντε Σάνκτις φώναξε "όχι". Στα επόμενα λεπτά η Ρόμα πίεσε, κράτησε μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Λόπες. Στο 25ο λεπτό ο Τότι με απευθείας εκτέλεση ανάγκασε τον Ισπανό κίπερ να διώξει σε κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ζερβινιό είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία της Ρόμα στο πρώτο ημίχρονο, όταν μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως και πάλι ο Λόπες απέκρουσε.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι "ροσονέρι" με έναν "κεραυνό" του Μεξές σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου απείλησαν τους γηπεδούχους, με τον Ντε Σάνκτις να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Με την αρχή του δευτέρου μέρους, η Μίλαν έδειξε περισσότερη διάθεση να πιέσει και να ψάξει το γκολ. Μέσα σε 5 λεπτά (51', 54', 56') είχε τρία σουτ, με τον Ντε Σάνκτις όμως να κρατάει το μηδέν για την Ρόμα.

Στο 70ο λεπτό, ο Αρμέρο είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες, κάτι που έδωσε στη Ρόμα περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Οι Ρωμαίοι είχαν την κατοχή, όμως δεν μπορούσαν βρουν χώρους απέναντι στην συμπαγή άμυνα των φιλοξενούμενων, με τις φάσεις να βγαίνουν με το σταγονόμετρο.

Στο 81' ο Βασίλης Τοροσίδης πήρε κι αυτός θέση στο γήπεδο και πρόλαβε στο 10 λεπτο που αγωνίστηκε να βγάλει τρεις καλές σέντρες από τα δεξιά. Στα τελευταία λεπτά η Ρόμα πίεσε ασφυκτικά την άμυνα της Μίλαν, ενώ στο 92' ο Ζερβινιό έφτασε μία ανάσα από το γκολ, αλλά του το στέρησε ο πολύ καλός Ντιέγο Λόπες.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, ένα κακό αποτέλεσμα για την Ρόμα, η οποία βλέπει και πάλι την διαφορά της από την Γιουβέντους στην κορυφή της Serie A να αυξάνεται.

Ρομα:Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν (81' Τοροσίδης), Μανωλάς, Γιανγκά-Εμπιγουά, Χολέμπας, Κεϊτά, Ντε Ρόσι (74' Ντέστρο), Ναϊνγκολάν, Φλορένζι (68' Λιάγιτς), Τότι, Ζερβινιό.

Μίλαν:Ντιέγκο Λόπες, Μπονέρα, Μεξές, Σαπάτα, Αρμέρο, Πόλι (81' Μουντάρι), Ντε Γιονγκ, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Χόντα (73' Άλεξ), Μενέζ (88' Ελ Σαράουι)

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014

20:00 Κάλιαρι - Γιουβέντους 1-3

(65' Ροσετίνι - 3' Τέβες, 15' Βιδάλ, 50' Γιορέντε)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Σασουόλο (4-3-3): Πομίνι, Βερσάλικο, Τερανόβα, Ατσέρμπι, Πελούζο, Ταϊντέρ (70' Φλόκαρι), Μανιανέλι, Μισιρόλι, Μπεράρντι (72' Μπιοντίνι), Τζάτζα, Φλόρο Φλόρες (62' Σανσόνε)

Τσεζένα (3-5-1-1): Λεάλι, Καπέλι, Λουκίνι (80' Σούτσι), Μάγκνουσον, Τζιόρτζι, Καρμπονέρο (46' Μπριέντζα), Κασιόνε, Ζε Εντουάρντο, Ματσότα, Ντεφρέλ, Αλμέιδα (80' Ροντρίγκεθ)

21:36
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ιταλικό ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Serie A μεταξύ Ρόμα και Μίλαν από το "Ολίμπικο" της Ρώμης.
21:37
H Ρόμα θα αγωνιστεί με δύο Έλληνες στην 11άδα, τους Μανωλά και Χολέμπας.
21:38
Ρομα: Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν, Μανολάς, Γιανγκά-Εμπιγουά, Χολέμπας, Κεϊτά, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Φλορένζι, Τότι, Ζερβινιό.
21:38
Ενώ η Μίλαν ξεκινάει με τους: Ντιέγκο Λόπες, Μπονέρα, Μεξές, Σαπάτα, Αρμέρο, Πόλι, Ντε Γιονγκ, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Χόντα, Μενέζ
21:40
Η εικόνα από το "Ολίμπικο" αυτή την ώρα.
21:44
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
21:44
Ο Βασίλης Τοροσίδης βρίσκεται στον πάγκο για την Ρόμα.
21:46
Σέντρα στο ματς!
21:48
2' Σουτ του Πόλι για την Μίλαν. Μπλοκάρει ο Ντε Σάνκτις. Δυνατά έχουν μπει οι φιλοξενούμενοι.
21:51
Συμπληρώσαμε το πρώτο πεντάλεπτο του ντέρμπι.
21:55
Συνεχίζει την πίεση η Ρόμα, ανήμπορη μέχρι στιγμής η Μίλαν.
21:57
10' Συνεχίζει την πίεση η Ρόμα, που έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει την "κλασσική" ευκαιρία.
22:00
13' Κόρνερ για την Ρόμα.
22:04
17' Η μπάλα συνεχώς στα πόδια των παικτών της Ρόμα. Καλά στημένη αμυντικά η Μίλαν.
22:11
24' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα για τη Ρόμα.
22:12
25' Ο Τότι δοκιμάζει με δύναμη από πλάγια θέση, αλλά ο Ντιέγο Λόπες διώχνει σε κόρνερ.
22:15
28' Ο Ζερβινιό μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, βγαίνει φάτσα με τον Ντιέγκο Λόπες, με τον Ισπανό κίπερ να του αρνείται το γκολ.
22:18
31' Ο Φλορένζι γεμίζει, ο Ζερβίνο δεν παίρνει "γεμάτη" κεφαλιά και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
22:21
34' Από ασυνεννοησία Μανωλά και Ντε Σάνκτις η μπάλα έφτασε στον Πόλι, το σουτ του οποίου ήταν απογοητευτικό.
22:24
38' Μακρινό σουτ του Μεξές λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή. Διώχνει σε κόρνερ ο Ντε Σάνκτις. Μέσα πήγαινε η μπάλα.
22:25
40' Κόρνερ για την Ρόμα.
22:30
43' Εξαιρετικό κόψιμο του Κώστα Μανωλά πάνω στον Χόντα.
22:32
Ημίχρονο στο ματς!
22:34
Ισορροπία στο "Ολίμπικο" μετά το πρώτο 45λεπτο. Η Ρόμα έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ζερβινιό στο 28', με την Μίλαν να απαντά με έναν "κεραυνό" του Μεξές δέκα λεπτά αργότερα.
22:47
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
22:49
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο αρκετοί παίκτες έχουν ήδη ξεκινήσει προθέρμανση.
22:52
50' Χωρίς κάποια μεγάλη φάση μέχρι στιγμής. Η Μίλαν έχει μπει με όρεξη.
22:52
51' Ο Μενέζ κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Ντε Σάνκτις.
22:57
54' Ο Πόλι δοκιμάζει το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ.
22:58
56' Ο Μποναβεντούρα σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως και πάλι ο Ντε Σάνκτις αποκρούει.
23:02
60' Κίτρινη κάρτα στον Μαϊκόν.
23:04
62' Ωραία σέντρα του Χολέμπας μέσα στην περιοχή της Μίλαν. Διώχνουν οι αμυντικοί των "ροσονέρι".
23:07
68' Αλλαγή για την Ρόμα. Ο Λιάιτς στη θέση του Φλορένζι.
23:10
68' Ο Μοντολίβο κάνει το σουτ, με τον Μανωλά να βάζει την κόντρα και τον Ντε Σάνκτις να μαζεύει.
23:12
70' Ο Αρμέρο βλέπει τη δεύτερη κίτρινη, καθώς ακούμπησε την μπάλα με το χέρι. Με 10 παίκτες θα συνεχίσουν το ματς οι "ροσονέρι'.
23:13
58% - 42% η κατοχή μέχρι στιγμής. 9 - 7 οι ευκαιρίες για γκολ.
23:14
72'  Ο Μαϊκόν δοκιμάζει από πολύ πλάγια θέση το σουτ. Άουτ η μπάλα.
23:14
73' Αλλαγή για την Μίλαν. Ο Χόντα δίνει την θέση του στον Άλεξ για να παίξει στο κέντρο της άμυνας της ομάδας του.
23:15
74' Έξω ο ΝτεΡόσι, μέσα ο Ντέστρο.
23:17
75' Ακόμη μια καλή σέντρα του Χολέμπας, όμως ο Ζερβινιό δεν προλαβαίνει την μπάλα.
23:20
79' Ο Ντέστρο πέφτει μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής ωστόσο δίνει επιθετικό φάουλ.
23:22
81' Αλλαγές για Ρόμα - Μίλαν. Έξω ο Πόλι μέσα ο Μουντάρι. Ενώ για την Ρόμα μπαίνει ο Βασίλης Τοροσίδης στη θέση του Μαϊκόν.
23:24
83' Η μπάλα φτάνει στον Τοροσίδη στα δεξιά και με τον Ντιέγκο Λόπες εκτός εστίας, προσπαθεί να κάνει μια σέντρα σουτ, που όμως περνάει άουτ.
23:26
84' Κεφαλιά από τον Λιάγιτς, η μπάλα άουτ.
23:28
86' Ο Ζερβίνιο γυρίζει ωραία στην περιοχή, όμως πριν προλάβει ο Ντέστρο να μπει στην πορεία της μπάλας, μαζεύει ο Λόπες.
23:30
88' Ο Ελ Σαράουι παίρνει την θέση του Μενέζ,
23:32
Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:33
92' Τρομερή φάση για τη Ρόμα, με το σουτ του Ζερβίνιο από κοντά, να το αποκρούει ο Ντιέγκο Λόπες.