2η αγ.: Η Ρόμα πήρε το ντέρμπι με την Γιουβέντους, "επτάψυχη" η Ίντερ

Πολύ πιο εύκολα απ' όσο φανερώνει το τελικό 2-1, η Ρόμα αναδείχθηκε νικήτρια στο σημαντικότερο ματς της 2ης αγωνιστικής με την Γιουβέντους και έκανε σεφτέ στο εφετινό πρωτάθλημα, εν αντιθέσει με τους "μπιανκονέρι" που παραμένουν χωρίς βαθμό. Νέα επικράτηση στο φινάλε η Ίντερ (2-1 την Κάρπι στην Μόντενα).

Ρόμα

Με γκολ των Μίραλεμ Πιάνιτς και Έντιν Τζέκο στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρόμα επικράτησε 2-1 της Γιουβέντους στο "Ολίμπικο" και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ο Ρούντι Γκαρσιά προτίμησε τον Λούκας Ντιν (ντεμπούτο) αντί του Βασίλη Τοροσίδη για το αριστερό άκρο της άμυνας, ο Nτανιέλε ντε Ρόσι είχε ρόλο κεντρικού αμυντικού, ο Ιάγο Φαλκέ πήρε τη θέση του Ζερβίνιο και ο Φραντσέσκο Τότι έμεινε στον πάγκο.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, από την πλευρά του, έβαλε τον Mαρτίν Κάσερες αντί του Aντρέα Μπαρτζάλι, ενώ ο Πάουλο Ντιμπάλα αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως βασικός με τη φανέλα της Γιουβέντους.

Ρόμα Γιουβέντους

Η Ρόμα ήταν εμφανώς ανώτερη, είχε δοκάρι στο 24ο λεπτό με τον Πιάνιτς, απείλησε στο 60ό με τον Τζέκο (απέκρουσε με τα πόδια ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν) και εν τέλει προηγήθηκε στο 61ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς.

Ο Αλέγκρι έριξε στη μάχη τον Άλβαρο Μοράτα, ο οποίος επέστρεψε στη δράση μετά από 25 ημέρες απουσίας, τον Ρομπέρτο Περέιρα και τον Χουάν Κουαδράδο για να ενισχύσει τη γραμμή κρούσης, αλλά οι δύο κίτρινες του Πατρίς Εβρά μέσα σε τρία λεπτά (αποβλήθηκε στο 78') και το γκολ του Τζέκο στο 79' έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των "τζιαλορόσι".

Η Γιουβέντους μείωσε στο 89' με τον Ντιμπάλα και απείλησε στο φινάλε με τον Λεονάρντο Μπονούτσι, ωστόσο η απουσία των Αντρέα Πίρλο και Αρτούρο Βιδάλ από τη μεσαία γραμμή είναι φανερό ότι την έχει αποδυναμώσει αφάνταστα στη μεσαία γραμμή.

Ρόμα (4-3-3): Στσέσνι, Φλορέντζι, Μανωλάς, Ντε Ρόσι, Ντιν, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ναϊνγκολάν, Φαλκέ (89' Λιάγιτς), Τζέκο (94' Ιμπάρμπο), Σαλάχ (77' Ιτούρμπε).

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λίχτσταϊνερ (72' Περέιρα), Στουράρο, Παντoΐν (75' Κουαδράδο), Πογκμπά, Εβρά, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (62' Μοράτα).

"Επτάψυχη" η Ίντερ

Καρμπόν με τον πρώτο αγώνα κόντρα στην Αταλάντα (επικράτηση στο 93') ήταν το φινάλε και η αναμέτρηση με την Κάρπι στην Μόντενα για την Ίντερ, αφού το νικητήριο γκολ σημειώθηκε στο 89ο λεπτό ( 2-1).

Οι "νερατζούρι" προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με διπλή προσπάθεια του Στέβαν Γιόβετιτς, έπειτα από μακρινή μπαλιά του Φρέντι Γκουαρίν, ενώ στο 42ο ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς σταμάτησε τον Κάμιλ Βίλτσεκ.

Η Ίντερ ήταν απειλητική στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά ο νεοεισελθών Αντόνιο ντι Γκαούντιο έμελλε να σκοράρει στο 81' και να τη φέρει σε δύσκολη θέση, προτού ο Γιόβετιτς λύσει το γόρδιο δεσμό με πέναλτι στο 89' (δύο λεπτά νωρίτερα ο Ζέλικο Μπρκιτς είχε σταματήσει τον Ροντρίγκο Παλάσιο).

Ιγκουαΐν - Έντερ... σημειώσατε Χ

Η μονομαχία Γκονσάλο Ιγκουαΐν-Έντερ (αμφότεροι από δύο γκολ) και κατ' επέκταση Νάπολι-Σαμπντόρια έληξε 2-2.

Ο επιθετικός των "παρτενοπέι" εκμεταλλεύθηκε μία ασίστ του Λορέντζο Ινσίνιε στο 9ο λεπτό και άλλη μία του Άλαν στο 39ο για να δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του, η οποία είχε δοκάρι στο 11' με τον Ινσίνιε και μία καλή ευκαιρία στο 30'.

Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο η Σαμπντόρια ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και μέσα σε δύο λεπτά ισοφάρισε χάρη στα γκολ του Έντερ (στο 57' με πέναλτι, στο 59' με εκπληκτική ενέργεια και πλασέ).

Αμφότερες οι ομάδες έχασαν από δύο ευκαιρίες για το γκολ της νίκης, αλλά το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους και οι εκκωφαντικές αποδοκιμασίες των οπαδών της Νάπολι αποτέλεσαν φυσικό επακόλουθο.

# O Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, ενώ ο Βασίλης Τοροσίδης έχασε τη θέση του από τον Λούκας Ντιν

# Ο Ορέστης Καρνέζης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα της Ουντινέζε με την Παλέρμο, ενώ ο Παναγιώτης Κονέ αντικατέστησε τον Αλεξάντερ Μέρκελ στο 58'

# Η Γιουβέντους ηττήθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους δύο πρώτους αγώνες του πρωταθλήματος και για πρώτη φορά σε δύο συνεχόμενους από τον Μάρτιο του 2011

# Ο Πατρίς Εβρά αντίκρισε την πρώτη του κόκκινη σε αγώνα πρωταθλήματος από τον Αύγουστο του 2005 (σε ματς Μονακό-Οσέρ)

# Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα σημείωσε το 90ό του γκολ στην 300ή του συμμετοχή στη Serie A

# Ο Έντερ είχε βάλει δύο γκολ και στο ματς της πρεμιέρας με την Κάρπι

# Ο Λεονάρντο Παβολέτι έχει σκοράρει επτά γκολ στις τελευταίες οκτώ συμμετοχές του στη Serie A

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 29 Αυγούστου 2015

19:00 Μπολόνια - Σασουόλο 0-1

(86' Φλόρο Φλόρες)

21:45 Μίλαν - Έμπολι 2-1

(16' Μπάκα, 69' Αντριάνο - 20' Σαπονάρα)

Κυριακή 30 Αυγούστου 2015

19:00 Ρόμα - Γιουβέντους 2-1

(61' Πιάνιτς, 79' Τζέκο - 87' Ντιμπάλα)

21:45 Αταλάντα - Φροζινόνε 2-0

(21' Στεντάρντο, 69' Γκόμες)

21:45 Κάρπι - Ίντερ 1-2

(81' Ντι Γκαούντιο - 31', 89' πέν. Γιόβετιτς)

21:45 Κιέβο - Λάτσιο 4-0

(12' Μετζορίνι, 30', 68' Παλόσκι, 45' Μπίρσα)

21:45 Τζένοα - Βερόνα 2-0

(57' Παβολέτι, 76' Γκακπέ)

21:45 Νάπολι - Σαμπντόρια 2-2

(9', 39' Ιγκουαΐν - 57' πέν, 59' Έντερ)

21:45 Τορίνο - Φιορεντίνα 3-1

(68' Μορέτι, 69' Κουαλιαρέλα, 77' Μπάσελι - 10' Αλόνσο)

21:45 Ουντινέζε - Παλέρμο 0-1

(8' Ριγκόνι)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπόλοιπων αγώνων

Κιέβο (4-3-3): Μπιτσάρι, Σέζαρ, Γκαμπερίνι, Γκόμπι, Φρε, Μπίρσα (81' Πέπε), Ριγκόνι (73' Κατσιατόρε), Χετεμάι, Κάστρο, Παλόσκι, Μετζορίνι (87' Εμποκού).

Λάτσιο (4-3-3): Μπερίσα, Μπάστα (46' Πάτριτς), Ράντου, Τζεντιλέτι, Ντε Φράι, Καντρέβα (59' Φελίπε Άντερσον), Λούλιτς (46' Μόρισον), Παρόλο, Κατάλντι, Κίσνα, Κεϊτά.

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μορέτι, Γκλικ, Μακσίμοβιτς, Αβελάρ, Μπρούνο Πέρες, Βίβες, Μπασέλι (84' Γκάτσι), Μπενάσι (65' Άκουα), Κουαλιαρέλα, Μαρτίνες (61' Λόπες).

Φιορεντίνα (3-4-2-1): Ταταρουσάνου, Ροντρίγκες, Ρονκάγλια, Τόμοβιτς, Μάρκος Αλόνσο, Ζιλμπέρτο Ζούνιορ (76' Ρέμπιτς), Σουάρεθ, Φερνάντες (64' Μπερναρντέσκι), Βαλέρο, Ίλιτσιτς (73' Ρόσι), Κάλινιτς.

Τζένοα (3-4-3): Λαμάνα, Μπουρντίσο, Ντε Μαιό (74' Μαρκέζε), Σισοκό, Ίτσο, Κόστα, Ρινκόν, Λασάλτ, Ντσαμ, Γκακπέ, Πάντεφ (56' Παβολέτι, 72' Λάζοβιτς).

Βερόνα (4-3-3): Ράφαελ, Μάρκες, Πισάνο, Μόρας, Σουπραγέν, Γιάνκοβιτς (69' Πατσίνι), Χάλφρεντσον (22' Βιβιάνι), Γκρέκο, Σάλα (84' Σιλιγκάρντι), Τόνι, Γκόμες Ταλέμπ.

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Ντανίλο, Ορτό (71' Ντι Νατάλε), Εντένιλσον, Πίρις, Αντνάν, Ιτούρα (80' Μαρκίνιο), Μέρκελ (58' Κονέ), Φερνάντες, Τερεό, Σαπάτα.

Παλέρμο (3-5-2): Σορεντίνο, Ρισπόλι (65' Γκολντανίγκα), Γκονσάλες, Ελ Καουταρί, Στρούνα, Λαζαάρ, Ριγκόνι (77' Χίλιεμαρκ), Γιάγιαλο, Βάσκες, Κουάισον (83' Βιτιέλο), Τραϊκόβσκι.

Αταλάντα (4-3-3): Σπορτιέλο, Ντραμέ, Στεντάρντο, Μασιέλο, Κερουμπίν, Γκόμες (89' Εστιγαρίβια), Μοράλες, Ντε Ρουν, Κούρτιτς (77' Γκιόργκι), Γκράσι (69' Μιλιάτσιο), Πινίγια.

Φροζινόνε (4-4-2): Λεάλι, Ρόζι, Ντιακιτέ, Μπλάντσαρντ, Κριβέλο, Σοντίμο (70' Καρλίνι), Γκούχερ, Γκόρι, Ντιονίζι, Παγκανίνι (75' Τόνεβ), Λόνγκο (46' Τσιοφάνι).

Το live του Ρόμα-Γιουβέντους

18:55
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του "Ολίμπικο" μεταξύ της Ρόμα και της Γιουβέντους για τη 2η αγωνιστική της Serie A.
18:57

Ρόμα
(4-3-3): Στσέσνι, Φλορέντζι, Μανωλάς, Ντε Ρόσι, Ντιν, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ναϊνγκολάν, Φαλκέ, Τζέκο, Σαλάχ.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λίχτσταϊνερ, Στουράρο, Παντόιν, Πογκμπά, Εβρά, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς.
19:04
Σέντρα στο ματς.
19:07
Ο Ρούντι Γκαρσιά προτίμησε τον Λούκας Ντιν (ντεμπούτο) αντί του Βασίλη Τοροσίδη για το αριστερό άκρο της άμυνας, ο Nτανιέλε ντε Ρόσι έχει ρόλο κεντρικού αμυντικού, ο Ιάγο Φαλκέ πήρε τη θέση του Ζερβίνιο και ο Φραντσέσκο Τότι έμεινε στον πάγκο.
19:10
Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, από την πλευρά του, έβαλε τον Mαρτίν Κάσερες αντί του Aντρέα Μπαρτζάλι, ενώ ο Πάουλο Ντιμπάλα αγωνίζεται για πρώτη φορά ως βασικός με τη φανέλα της Γιουβέντους.
19:10
Δυναμικό ξεκίνημα η Ρόμα.
19:12
8ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Φαλκέ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
19:19
Eντελώς ακίνδυνη η Γιουβέντους στο πρώτο τέταρτο.
19:27
22o λεπτό: Κίτρινη στον Πογκμπά.
19:28
24ο λεπτό: Γύρισμα του Φαλκέ από αριστερά, ο Φαλκέ δεν μπορεί να πλασάρει.
19:28
24ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Πιάνιτς, η μπάλα στο δοκάρι.
19:31
Μία γεύση από την εξέδρα των οργανωμένων της Ρόμα
19:38
Χωρίς τους Αρτούρο Βιδάλ και Αντρέα Πίρλο, η μεσαία γραμμή της Γιουβέντους δεν δείχνει ιδιαίτερα ισχυρή.
19:41
37o λεπτό: Κίτρινη στον Κιελίνι και ένταση.
20:11
50ό λεπτό: Πολύ άστοχο το σουτ του Κάσερες από το ύψος της περιοχής.
20:17
57ο λεπτό: Kοντινό συρτό σουτ του Πιάνιτς, ο Μπουφόν μπλοκάρει.
20:18
58ο λεπτό: Κίτρινη στον Πιάνιτς.
20:20
60ό λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Ρόμα! Ο Μπουφόν αποκρούει με τα πόδια το διαγώνιο σουτ του Τζέκο.
20:21
ΓΚΟΛ! Ρόμα - Γιουβέντους 1-0 (61ο λεπτό): Ο Πιάνιτς ανοίγει το σκορ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ. Άγαλμα ο Μπουφόν.
20:23
62ο λεπτό: O Μοράτα στη θέση του Μάντζουκιτς.
20:24
64ο λεπτό: Kίτρινη στον Ντε Ρόσι.
20:25
Ο Μοράτα επιστρέφει στη δράση μετά από 25 ημέρες απουσίας.
20:27
Αποβάλλεται ο Ρουμπίνιο, αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Ρόμα.
20:31
72ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Ναϊνγκολάν, ο Μπουφόν πέφτει στη δεξιά του γωνία και αποκρούει σε κόρνερ.
20:32
72ο λεπτό: O Περέιρα στη θέση του Λίχτσταϊνερ.
20:35
75ο λεπτό: Kίτρινη στον Εβρά.
20:35
75ο λεπτό: O Kουαδράδο στη θέση του Παντοΐν.
20:38
77ο λεπτό: Κίτρινη στον Τζέκο.
20:38
77ο λεπτό: O Iτούρμπε στη θέση του Σαλάχ.
20:38
78ο λεπτό: O Eβρά δέχεται δεύτερη κίτρινη μέσα σε τρία λεπτά και αποβάλλεται!
20:39
ΓΚΟΛ! Ρόμα - Γιουβέντους 2-0 (79ο λεπτό): Ψηλοκρεμαστό γύρισμα του Φαλκέ από αριστερά, ο Τζέκο παίρνει την κεφαλιά και διπλασιάζει το προβάδισμα της Ρόμα.
20:47
ΓΚΟΛ! Ρόμα - Γιουβέντους 2-1 (87ο λεπτό): Οι "μπιανκονέρι" έπιασαν στον ύπνο την άμυνα των "τζιαλορόσι", ο Περέιρα γυρίζει στον Ντιμπάλα, ο οποίος δεν δυσκολεύεται να μειώσει με κοντινό σουτ.
20:49
89ο λεπτό: O Λιάγιτς στη θέση του Φαλκέ.
20:51
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
20:53
92o λεπτό: O Mπονούτσι παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ, ο Στσέσνι αποκρούει!