12η αγ.: Ο πρώην "σκότωσε" τη Ρόμα

Το πέναλτι του Ματία Ντέστρο στέρησε βαθμούς από τη Ρόμα στο "Νταλ' Άρα" της Μπολόνια.

Bologna's forward Mattia Destro scores the goal of the 2-2 during the Italian Serie A soccer match between Bologna FC and AS Roma at Renato Dall'Ara Stadium in Bologna, 21 November 2015.
ANSA/ GIORGIO BENVENUTI
Μπολόνια-Ρόμα ANSA

Η κατάρα του πρώην "έπληξε" τη Ρόμα, η οποία έμεινε στο 2-2 με την Μπολόνια μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματία Ντέστρο. Ο πρώην φορ των "τζιαλορόσι", ο οποίος ουσιαστικά εκδιώχθηκε το καλοκαίρι από τον σύλλογο, πήρε την εκδίκησή του με το τρίτο πέναλτι του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 87ο λεπτό της συνάντησης του "Νταλ' Άρα".

Μπολόνια-Ρόμα

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις και οι δύο ομάδες προτίμησαν ένα χαμηλό τέμπο, με δυνατά μαρκαρίσματα. Στο 14ο λεπτό ο Άνταμ Μαζίνα άνοιξε το σκορ για τους "ροσομπλού", ωστόσο στο 52' ο Μίραλεμ Πιάνιτς και 20 λεπτά αργότερα ο Έντιν Τζέκο με πέναλτι ανέτρεψαν τα δεδομένα. Οι Ρωμαίοι αγωνίζονταν δίχως τους τραυματίες πρώτους σκόρερ τους Ζερβίνιο και Μοχάμεντ Σάλαχ, ωστόσο έδειχναν να φτάνουν στη νίκη, μέχρι ο Ντέστρο να ισοφαρίσει σε 2-2, πανηγυρίζοντας έξαλλα το γκολ. Ο Μάριος Οικονόμου έμεινε στον πάγκο για τους γηπεδούχους, ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός και ο Βασίλης Τοροσίδης πέρασε αλλαγή για τους φιλοξενούμενους.

Μπολόνια (4-3-3): Μιράντε, Ροσετίνι, Γκασταλντέλο, Μαϊέτα (79' Μανκόζου), Μαζίνα, Ντονσά (70' Ταϊντέρ), Ντιαβαρά, Μπρίγκι, Μουνιέ (76' Ρίτσο), Ντέστρο, Τζιακερίνι

Ρόμα (4-3-3): Στσέσνι, Μαϊκόν (63' Τοροσίδης), Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Ναϊνγκολάν, Κεϊτά (63' Βενκέρ), Πιάνιτς, Φλορέντζι, Τζέκο, Ιτούρμπε (88' Ουμάρ)