24η αγ.: "Αυτοκτονία" για Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα "πέταξε" βαθμούς στην Μπολόνια και κινδυνεύει να χάσει την 3η θέση της Serie A.

Φιορεντίνα-Μπολόνια

Η Φιορεντίνα δίνει δικαιώματα στη μάχη για την 3η θέση της Serie A που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League, αφού έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με την Μπολόνια στο "Ρενάτο νταλ' Άρα" και προσκαλεί ανοιχτά τον ανταγωνισμό. Δίχως τον τιμωρημένο Πάουλο Σόουζα στον πάγκο (όπου κάθισε σε όλο το παιχνίδι ο Παναγιώτης Κονέ), οι "βιόλα" είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν από νωρίς το σκορ, απέναντι σε μία άμυνα από την οποία απουσίαζε ο τιμωρημένος Μάριος Οικονόμου.

Τζιακερίνι-Μπολόνια

Οι "ροσομπλού", πάντως, ήταν επικίνδυνοι στις κόντρα επιθέσεις και θα μπορούσαν να γράψουν κι αυτοί το 1-0. Στο 57ο λεπτό, ο Ματίας Φερνάντες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά ο Φίλιπο Μπερναρντέσκι έκανε το 1-0 στο 59ο λεπτό. Η χαρά κράτησε για τέσσερα λεπτά, αφού ο Εμανουέλε Τζιακερίνι ισοφάρισε στο 63'. Ο Μάουρο Σάρατε που σημείωσε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Κάρπι μεσοβδόμαδα δεν κατάφερε να βοηθήσει ως αλλαγή και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Μπολόνια (4-3-3): Ντα Κόστα, Εμπάιγ, Γκασταλντέλο, Μαϊέτα, Μαζίνα (76' Κονστάντ), Ντονσάχ, Ντιαβαρά, Ταϊντέρ (82' Μπριέντζα), Μουνιέ (65' Φλόκαρι), Ντέστρο, Τζιακερίνι

Φιορεντίνα (3-4-2-1): Ταταρουσάνου, Ρονκάγλια, Ροντρίγκες, Αστόρι, Μπερναρντέσκι (90' Τόμοβιτς), Βαλέρο, Βεσίνο, Πασκουάλ, Φερνάντες, Τέγιο (81' Σάρατε), Μπαμπακάρ (46' Κάλινιτς)

# Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης πέρασε αλλαγή στο 69' στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Τζένοα με τη Λάτσιο.

# Ο Σάββας Γκέντσογλου άρχισε στη βασική ενδεκάδα και αντικαταστάθηκε στο 59', ενώ ο Αντώνης Πετρόπουλος έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 3-2 της Μπάρι από την Κροτόνε για το σπουδαίο ντέρμπι κορυφής στη Serie B.