37η αγ.: Οριστικά τέταρτη η Ίντερ

Με άλμα τεσσάρων θέσεων ολοκληρώνεται η φετινή σεζόν της Ίντερ, μετά από το 2-1 επί της Έμπολι. Κάκιστη εμφάνιση και νίκη για Μίλαν κόντρα σε 10 αντιπάλους.

Mg Milano 07/05/2016 - campionato di calcio serie A / Inter-Empoli / foto Matteo Gribaudi/Image Sport
nella foto: esultanza gol Mauro Icardi
Mg Milano 07/05/2016 - campionato di calcio serie A / Inter-Empoli / foto Matteo Gribaudi/Image Sport nella foto: esultanza gol Mauro Icardi WWW.IMAGEPHOTOAGENCY.IT

Η φετινή σεζόν για την Ίντερ ουσιαστικά ολοκληρώθηκε μία αγωνιστική πριν από το τέλος της Serie A. Οι "νερατζούρι" επικράτησαν 2-1 της Έμπολι στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" μπροστά σε 44.348 θεατές (σύνολο 865.226, συν 157.095 από πέρυσι) και "κλείδωσαν" μαθηματικά το πλασάρισμα στην 4η θέση της βαθμολογίας για φέτος, ήτοι άλμα τεσσάρων θέσεων σε σχέση με την περσινή κάκιστη σεζόν και επιστροφή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ικάρντι-Ίντερ

Ο Μάουρο Ικάρντι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, με το τέταρτο γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στους Τοσκανούς και 16ο τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχασαν κι άλλες ευκαιρίες στην κόντρα, ωστόσο ο Μανουέλ Πουτσιαρέλι ισοφάρισε στο 37'. Η χαρά των φιλοξενουμένων κράτησε τρία λεπτά, αφού σε νέα αντεπίθεση, ο Ιβάν Πέρισιτς ανέκτησε το προβάδισμα της Ίντερ στο 40'. Το 2ο μέρος είχε λιγότερες συγκινήσεις, με τον Ικάρντι να αποχωρεί τραυματίας και τους φιλοξενουμένους να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα στις καθυστερήσεις, αλλά το γκολ να ακυρώνεται ορθώς για οφσάιντ.

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Μιράντα, Ζεζούς, Ναγκατόμο, Μέλο, Κοντογκμπιά, Μπρόζοβιτς, Γιόβετιτς (63' Έντερ), Πέρισιτς (90+4' Μεδέλ), Ικάρντι (66' Μπιαμπιανί)

Έμπολι (4-3-1-2): Πελαγκότι, Τζαμπέλι (82' Μπιτάντε), Τονέλι, Κόστα, Ρούι, Ζιελίνσκι (82' Μαϊέλο), Παρέδες, Μπίχελ (69' Κρότσε), Σαπονάρα, Μακαρόνε, Πουτσιαρέλι

BOLOGNA - MILAN CAMPIONATO CALCIO SERIE A TIM 07 MAGGIO 2016
NELLA FOTO ESULTANZA DOPO IL GOL DI CARLOS BACCA
©OPTIMAFOTO / AGENZIA ALDO LIVERANI SAS
Μπάκα-Μίλαν-Μπολόνια /AGENZIA ALDO LIVERANI S.A.S.

Χωρίς... φρένο η κατρακύλα της Μίλαν, παρά τη νίκη με 1-0 επί της Μπολόνια στο "Νταλ' Άρα". Οι "ροσονέρι" έπαιξαν για περίπου 80 λεπτά με παίκτη παραπάνω, ωστόσο πέρασνα δύσκολες στιγμές στον αγώνα και λίγο έλειψε να χάσουν τους βαθμούς της νίκης, που θα έκανε ακόμα πιο δύσκολη την υπόθεση Ευρώπη. Μετά από τον βαθμό που έσωσε στο 93' από τη Φροζινόνε στο Σαν Σίρο, η ομάδα του Κρίστιαν Μπρόκι παρατάχθηκε με στόχο τη νίκη ώστε να παραμείνει στο κυνήγι της 6ης θέσης που οδηγεί στο Europa League, εάν δεν κατακτήσει το κύπελλο στον τελικό με τη Γιουβέντους.

Bologna's Emanuele Giaccherini (L) and Milan's Davide Calabria in action during the Italian Serie A soccer match Bologna FC vs AC Milan at Dall'Ara stadium in Bologna, Italy, 07 May 2016.
ANSA/GIORGIO BENVENUTI
Μπολόνια-Μίλαν ANSA

Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Αμαντού Ντιαβαρά αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες και όλα έδειχναν ότι οι δίχως σοβαρό βαθμολογικό κίνητρο "ροσομπλού" θα λύγιζαν απέναντι στη Μίλαν. Φευ. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και εάν δεν ήταν τα νεύρα των γηπεδούχων (οδήγησαν σε κίτρινη κάρτα και του Μάριου Οικονόμου), θα μπορούσε να είχε καλύτερη έκβαση για το συγκρότημα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι. Στο 40' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κάρλος Μπάκα φτάνοντας τα 17 γκολ στην κατηγορία, ωστόσο και στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες καλές στιγμές. Στι 90', μάλιστα, έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με τον Άνταμ Μαζίνα μετά από κεφαλιά του Οικονόμου, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Μπολόνια (4-2-3-1): Ντα Κόστα, Ροσετίνι (90' Φεράρι), Οικονόμου, Γκασταλντέλο (72' Ταϊντέρ), Μαζίνα, Μπρίγκι, Ντιαβαρά, Σούνιγα (80' Μουνιέ), Μπριέντζα, Τζακερίνι, Φλόκαρι

Μίλαν (4-3-1-2): Ντοναρούμα, Καλαμπρία, Μεξές, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Κούτσκα (70' Πόλι), Μοντολίβο, Μάουρι (57' Μπερτολάτσι), Χόντα (84' Μπόατενγκ), Μπάκα, Αντριάνο

# Η Κάλιαρι εξασφάλισε και μαθηματικά την επιστροφή της στη Serie A μετά από το 3-0 επί της Μπάρι, για την οποία έμειναν εκτός αποστολής ξανά οι Σάββας Γκέντσογλου και Αντώνης Πετρόπουλος.