29η αγ.: "Καθάρισε" σε τέσσερα λεπτά η Ίντερ

Δύο γκολ της Ίντερ μετά από ισάριθμα κόρνερ στο τελευταίο εικοσάλεπτο, έδωσαν τη νίκη επί της Μπολόνια.

Ίντερ-Μπολόνια-Ντ' Αμπρόζιο

Η Ίντερ έγινε η πρώτη ομάδα που σκόραρε εναντίον της Μπολόνια σε πέντε αγώνες και έφτασε στη νίκη με 2-1 επί των "ροσομπλού" στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", συνεχίζοντας την προσπάθεια επιστροφής στο Champions League της νέας σεζόν. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έφταναν συχνά σε θέση για σουτ, ωστόσο οι κλασικές ευκαιρίες τους ήταν λίγες και σε αυτές, ο Αντόνιο Μιράντε είχε πάντοτε την απάντηση. Ο Μάουρο Ικάρντι έμεινε στον αγωνιστικό χώρο μόλις για 11 λεπτά, αφού τραυματίστηκε στο γόνατο και αντικαταστάθηκε από τον Ζοφρέ Κοντογκμπιά.

Ικάρντι-Ίντερ

Η άμυνα των φιλοξενουμένων άντεχε, παρότι ο Μάριος Οικονόμου βρισκόταν στον πάγκο. Ο Μαντσίνι αποφάσισε να ρίξει στη μάχη τον Ροδρίγο Παλάσιο στο 71' και μέσα σε πέντε λεπτά ανταμείφθηκε με ανατροπή. Αρχικά ο Ιβάν Πέρισιτς μετά από κόρνερ και στη συνέχεια ο Ντανίλο ντ' Αμπρόζιο ξανά από κόρνερ έκαναν το 2-0 για τους γηπεδούχους και αποτίναξαν το άγχος από τις εξέδρες. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Ντοναντόνι βγήκαν μπροστά, έχασαν μία διπλή ευκαιρία στο 88' και δύο λεπτά αργότερα μείωσαν με τον Φράνκο Μπριέντζα, ωστόσο δεν κατάφεραν τίποτε παραπάνω.

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Μιράντα, Ζεζούς, Ναγκατόμο, Μπρόζοβιτς, Μεδέλ, Λιάγιτς (77' Παλάσιο), Έντερ (89' Μουρίγιο), Πέρισιτς, Ικάρντι (11' Κοντογκμπιά)

Μπολόνια (4-3-3): Μιράντε, Εμπάιγ (59' Σούνιγα), Γκασταλντέλο, Μαϊέτα, Μαζίνα, Ντονσάχ (77' Μπριέντζα), Ντιαβαρά, Ταϊντέρ, Ρίτσο, Ντέστρο (17' Φλόκαρι), Τζιακερίνι

# Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 της Σαμπντόρια με την Έμπολι.

# Ο Σάββας Γκέντσογλου έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Αντώνης Πετρόπουλος ήταν εκτός αποστολής στον θρίαμβο 6-2 της Μπάρι επί της Προ Βερτσέλι για τη Serie B.

# Ο Γιώργος Μακρής αγωνίστηκε βασικός και σε όλο το παιχνίδι, στη νίκη 2-0 της Πίζα επί της Σαβόνα για τη Lega Pro.

21:45 Ίντερ - Μπολόνια 2-1

(72' Πέρισιτς, 76' Ντ' Αμπρόζιο - 90' Μπριέντζα)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Λορινί, Αριάουντο, Κόστα, Ρούι, Ζιελίνσκι, Παρέδες, Κρότσε, Σαπονάρα, Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε (56' Μεχεντλίτζε)

Σαμπντόρια (3-4-1-2): Βιβιάνο, Κασάνι, Ρανόκια, Μόισαντερ, Ντε Σιλβέστρι, Φερνάντο, Σοριάνο, Ντοντό, Άλβαρες, Κασάνο, Κουαλιαρέλα