36η αγ.: Πήρε το ντέρμπι η Λάτσιο, σώθηκε στις καθυστερήσεις η Μίλαν, γιόρτασε με Κάρπι η Γιουβέντους

Η Λάτσιο ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κόντρα στην Ίντερ, επικρατώντας με 2-0. Το γκολ του Μενέζ στις καθυστερήσεις του αγώνα κόντρα στη Φροζινόνε έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) για τη Μίλαν. Η Γιουβέντους έδωσε τον πρώτο αγώνα μετά από την κατάκτηση του σκουντέτο μπροστά στο κοινό της, πανηγυρίζοντας ακόμα μία νίκη.

Μπορεί ο Μίροσλαβ Κλόζε να έφτασε τα 37 χρόνια, όμως την τέχνη του γκολ δεν την ξεχνάει. Μόλις στο 8ο λεπτό του ντέρμπι κόντρα στην Ίντερ, ο Γερμανός βγήκε τετ-α-τετ με τον Χαντάνοβιτς και με εκπληκτική προσποίηση και τελείωμα, έδωσε το προβάδισμα στη Λάτσιο. Ένα προβάδισμα που οι Ρωμαίοι έδειχναν να κρατούν σχετικά εύκολα.

Στο 83' μάλιστα ο Μουρίγιο έκανε πέναλτι και δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες και απλοποιώντας στην ουσία το έργο της Λάτσιο. Ο Καντρέβα που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή.

Λάτσιο (4-3-3): Μαρτσέτι, Μπάστα, Μπίσεβατς, Γκεντιλέτι, Κόνκο, Λούλιτς, Μπίλια, Ονάζι, Κλόζε (72' Μάουρι), Κεϊτά, Καντρέβα (89' Σάβιτς)

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Νταμπρόζιο, Μιράντα, Μουρίγιο, Ναγκατόμο (79' Παλάσιο), Κοντόγκμπια, Μεδέλ (56' Μπιαμπιανί), Μπρόζοβιτς, Γιόβετιτς (72' Έντερ), Πέρισιτς, Ικάρντι

Λίγο έλειψε να γνωρίσει μια ντροπιαστική ήττα μέσα στο Σαν Σίρο η Μίλαν από τη Φροζινόνε. Οι φιλοξενούμενοι που ταξίδεψαν στο Μιλάνο για να τα παίξουν όλα για όλα για την παραμονή τους, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Παγκανίνι. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Μιλανέζους, δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα στο 44ο λεπτό.

Στην επανάληψη ο Μπαλοτέλι έχασε πέναλτι (48'), όμως ο Μπάκα δύο λεπτά αργότερα μείωσε σε 1-2. Οι "κομάντο" της Φροζινόνε όμως δεν είχαν τίποτα να χάσουν και στην αντεπίθεση βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Ντιονίσι. Στα τελευταία λεπτά η Μίλαν πίεσε ασφυκτικά. Αρχικά μείωσε εκ νέου με γκολ του Αντονέλι στο 74', ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μενέζ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-3 και έσωσε τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.

Για τη Φροζινόνε πάντως αυτό ήταν καταδικαστικό αποτέλεσμα, καθώς όπως όλα δείχνουν θα αποχαιρετήσει τη Serie A. Παράλληλα, η Μίλαν "χάνει" την έκτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Μίλαν (4-3-1-2): Ντοναρούμα, Αμπάτε (73' Αντονέλι), Άλεξ, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Μάουρι (78' Μενέζ), Μοντολίβο, Κούτσκα, Χόντα (64' Αντριάνο), Μπάκα, Μπαλοτέλι

Φροζινόνε (4-3-3): Μπάρντι, Σιοφάνι Μ., Ρούσο, Ατζέτι, Κριβέλο (67' Πρίμα), Κραγκλ (80' Ρόσι), Γκόρι, Σαμάρκο, Παγκανίνι, Σιοφάνι Ντ., Ντιονίσι (73' Γκούτσερ)

Η Γιουβέντους γιόρτασε τον 32ο(+2) τίτλο που εξασφάλισε την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά μετά από τον αγώνα της (χάρη στην απώλεια της Νάπολι με τη Ρόμα), επικρατώντας 2-0 της Κάρπι στο Τορίνο. Οι "μπιανκονέρι" παρατάχθηκαν με αρκετούς βασικούς, παρότι όλα είχαν τελειώσει βαθμολογικά, αφού υπάρχει μπροστά ο τελικός του Coppa Italia και ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επιθυμεί τους παίκτες του στο μέγιστο βαθμό ετοιμότητας. Η αλήθεια είναι ότι στα πρώτα λεπτά, το μυαλό δεν φάνηκε να είναι στον αγώνα, αφού δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν με ουσία.

Foto LaPresse - Fabio Ferrari
01/05/2016 Torino ( Italia)
Sport Calcio
Juventus Fc - Carpi
Campionato di Calcio Serie A TIM 2015 2016 - Stadio "Juventus Stadium"
Nella foto: Mandzukic Mario

Photo LaPresse - Fabio Ferrari
01 May 2016 Turin ( Italy)
Sport Soccer
Italian Football Championship League A TIM 2015 2016 - "Juventus Stadium" Stadium
In the pic:  Mandzukic Mario
Foto LaPresse - Fabio Ferrari 01/05/2016 Torino ( Italia) Sport Calcio Juventus Fc - Carpi Campionato di Calcio Serie A TIM 2015 2016 - Stadio "Juventus Stadium" Nella foto: Mandzukic Mario Photo LaPresse - Fabio Ferrari 01 May 2016 Turin ( Italy) Sport Soccer Juventus Fc - Carpi Italian Football Championship League A TIM 2015 2016 - "Juventus Stadium" Stadium In the pic: Mandzukic Mario LAPRESSE

Η Κάρπι πραγματοποίησε ορισμένες τελικές, οι "μπιανκονέρι" επίσης, ο Μάριο Μάντζουκιτς "κιτρινίστηκε" για διαμαρτυρία και τελικά τη λύση έδωσε ο Ερνάνες, με το πρώτο του γκολ για τη "γηραιά κυρία" στο 42'. Στο 2ο ημίχρονο, το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο, με τις αλλαγές να αποτρέπουν τη δημιουργία τέμπο για οποιαδήποτε ομάδα. Ο Σιμόνε Τζάτζα που είχε περάσει στην ανάπαυλα διπλασίασε τα τέρματα της Γιουβέντους στο 80' και έδωσε το σύνθημα για το πάρτι στις εξέδρες.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Εβρά, Κουαδράδο (74' Λίχτσταϊνερ), Πογκμπά, Ερνάνες, Ασαμόα (85' Στουράρο), Σάντρο, Μάντζουκιτς, Μοράτα (46' Τζάτζα)

Κάρπι (3-5-1-1): Μπέλετς, Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Σουαγκέρ, Σαμπέλι, Κρίμι (74' Πορκάρι), Κοφί, Μαρτίνιο (66' Λαζάνια), Γκαλιόλο, Βέρντι (85' Ντε Γκουζμάν), Μπακογκού