11η αγ.: Το ντέρμπι στο 93' η Γιουβέντους

Ένα γκολ του Χουάν Κουαδράδο στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στη Γιουβέντους στο Derby Della Mole με αντίπαλο την Τορίνο.

Πογκμπά-Γιουβέντους

Αν και βρέθηκε στον αγώνα από τραυματισμό του Σάμι Κεντίρα, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μόνο χαρούμενος πρέπει να είναι με την παρουσία του Χουάν Κουαδράδο στον αγώνα, αφού ο Κολομβιανός επιθετικός σημείωσε το νικητήριο γκολ της Γιουβέντους στη νίκη 2-1 επί της Τορίνο για το Derby della Mole. Ο Κολομβιανός εξτρέμ είχε περάσει στον αγώνα μόλις στο 11ο λεπτό λόγω του μυικού τραυματισμού του Γερμανού αμυντικού μέσου, με τον Πολ Πογκμπά να σκοράρει λίγο αργότερα με εκπληκτικό σουτ και... λυμένα κορδόνια.

Η "γκρανάτα" δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές, αλλά έβρισκε απέναντί της τον Τζιαλουίτζι Μπουφόν. Το ίδιο συνέβη και στο 51ο λεπτό, ωστόσο το ριμπάουντ στην προσπάθεια του Καμίλ Γκλικ πήρε ο Τσέζαρε Μπόβο που με έναν "κεραυνό" άφησε άναυδο τον τερματοφύλακα της εθνικής Ιταλίας. Οι "μπιανκονέρι" προσπάθησαν με κάθε τρόπο να απαντήσουν, είχαν δοκάρι με τον Λεονάρντο Μπονούτσι στο 90ό λεπτό και εν τέλει βρήκαν τη λύτρωση στο 93' με τον Κουαδράδο, όπως συνέβη και πέρυσι στο ίδιο παιχνίδι, στο ίδιο λεπτό, με τον Αντρέα Πίρλο.

Γιουβέντους (4-3-1-2): Μπουφόν, Παντοΐν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Εβρά, Κεντίρα (11' Κουαδράδο), Μαρκίζιο, Πογκμπά, Ερνάνες, Μοράτα (78' Μάντζουκιτς), Ντιμπάλα (87' Σάντρο)

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μπόβο, Γκλικ, Μορέτι, Πέρες, Ακουά, Βίβες, Μπαζέλι (65' Μπενάσι), Μολινάρο (61' Τζαπακόστα), Λόπες (88' Μπελότι), Κουαλιαρέλα

# Ο Σάββας Γκέντσογλου αγωνίστηκε για 54 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 της Μπάρι με τη Νοβάρα. Εκτός αποστολής ο Αντώνης Πετρόπουλος.