4η αγ.: Ο "άγιος" Μπάκα έσωσε τη Μίλαν

Τα δύο γκολ του Κάρλος Μπάκα έδωσαν στη Μίλαν τη νίκη με 3-2 επί της Παλέρμο για την 4η αγωνιστική της Serie A.

Μπάκα-Μίλαν

Η Μίλαν έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της για να πετάξει τους βαθμούς της νίκης επί της Παλέρμο στα "σκουπίδια", αλλά ο Κάρλος Μπάκα έβαλε "φρένο" στα σχέδιά της και της χάρισε το "τρίποντο" με δύο γκολ στο τελικό 3-2. Ο Κολομβιανός επιθετικός ήταν ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά, όταν οι παίκτες του Σίνισα Μιχάιλοβιτς είχαν μία ελαφριά υπεροχή. Μαζί με τον Λουίζ Αντριάνο αναστάτωσαν αρκετές φορές την άμυνα των Σικελών και στο 21' άνοιξε το σκορ μετά από μία φάση διαρκείας στα καρέ του Στέφανο Σορεντίνο.

Μίλαν-Παλέρμο

Ο Όσκαρ Χίλιεμαρκ απάντησε στο γκολ με τον ίδιο τρόπο στο 32ο λεπτό και το μομέντουμ πέρασε στα πόδια των φιλοξενουμένων. Μία στημένη φάση, όμως, έσωσε τους "ροσονέρι", με τον Τζιάκομο Μποναβεντούρα να σκοράρει με εκτέλεση φάουλ στο 40'. Οι φιλοξενούμενοι αύξαναν την πίεσή τους όσο κυλούσε ο χρόνος και στο 72' έφτασαν σε νέα ισοφάριση, ξανά με τον Σουηδό μέσο. Ο Μπάκα δήλωσε ξανά "παρών", όμως, και στο 75' έγραψε το 3-2 με όμορφη κεφαλιά.

Μίλαν (4-3-1-2): Λόπεθ, Αμπάτα (18' Καλαμπρία), Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Κούτσκα, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Χόντα (79' Πόλι), Αντριάνο (70' Μπαλοτέλι), Μπάκα

Παλέρμο (4-3-1-2): Σορεντίνο, Στρούνα, Γκονσάλες, Ελ Καουταρί, Λαζάαρ, Χίλιεμαρκ (89' Ριγκόνι), Γιάγιαλο, Τσότσεβ, Βάσκες, Τζούρτζεβιτς (56' Τζιλαρντίνο), Κουάισον (70' Τραϊκόβσκι)

# Ο Παναγιώτης Κονέ αποβλήθηκε στο 72' της συνάντησης της Ουντινέζε με την Έμπολι και ο Ορέστης Καρνέζης δέχθηκε τέρμα στην επόμενη φάση και εν τέλει οι Φριουλιάνοι έχασαν 2-1 με γκολ στις καθυστερήσεις.

# Ο Σάββας Γκέντσογλου έμεινε στον πάγκο και οι Αντώνης Πετρόπουλος και Δημήτρης Βοσνακίδης ήταν εκτός αποστολής της Μπάρι, στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία με την Πεσκάρα για τη Serie B.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2015

19:00 Ουντινέζε - Έμπολι 1-2

(19' Σαπάτα - 73' Παρέδες, 90+2' Μακαρόνε)

21:45 Μίλαν - Παλέρμο 3-2

(21', 75' Μπάκα, 40' Μποναβεντούρα - 32', 72' Χίλιεμαρκ)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Γουαγκέ, Ντανίλο, Πίρις, Εντενίλσον, Κονέ, Ιτούρα (54' Φερνάντες), Μπαντού, Αντνάν, Ντι Νατάλε (68' Αγκίρε), Σαπάτα (74' Μαρκίνιο)

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Λορινί, Τονέλι, Μπάρμπα, Ρούι, Ζιελίνσκι (62' Παρέδες), Ελ Χατζί (46' Ρονάλντο), Κρότσε, Σαπονάρα, Πουτσιαρέλι (82' Λιβάγια), Μακαρόνε