2η αγ.: Σώθηκε από θαύμα η Μίλαν

Η Έμπολι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο Σαν Σίρο ωστόσο... κατόρθωσε να ηττηθεί με 2-1 από τη Μίλαν.

Μίλαν-Μπάκα

Η Έμπολι είχε 18 τελικές προσπάθειες, τριπλάσιες από τη Μίλαν κι όμως οι "ροσονέρι" ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη με 2-1 στο Σαν Σίρο και... έκλεψαν τους 3 πόντους για την πρώτη νίκη της φετινής σεζόν. Ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς επέλεξε μία ενδεκάδα με αρκετούς νέους παίκτες όπως ο Αλέσιο Ρομανιόλι, ο Αντρέα Μπερτολάτσι και το επιθετικό δίδυμο των Κάρλος Μπάκα και Λουίζ Αντριάνο, που είχαν πίσω τους τον Σούσο αντί του Κεϊσούκε Χόντα. Παρά τις αλλαγές, ο Μάριο Μπαλοτέλι δεν χώρεσε στο βασικό σχήμα και περίμενε υπομονετικά στον πάγκο, βλέποντας την ανάγκη των γηπεδούχων για αλλαγές μετά από το 1ο ημίχρονο.

Μίλαν

Ο Μπάκα έβαλε το πρώτο τέρμα του με τη Μίλαν στο 16ο λεπτό της συνάντησης, ωστόσο στο 20' ένας πρώην παίκτης των Λομβαρδών, ο Ρικάρντο Σαπονάρα, ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης στους συμπαίκτες του. Η ενθουσιώδης ομάδα του Μάρκο Τζιαμπάολο έκλεισε τους "ροσονέρι" στο γήπεδό τους και απέναντι σε ένα ανύπαρκτο κέντρο, η προσέγγιση στη μεγάλη περιοχή ήταν εύκολη υπόθεση. Ο Ντιέγκο Λόπεθ έπρεπε να δηλώνει διαρκώς "παρών" για να κρατήσει την ισοπαλία, μέχρι το 69ο λεπτό όταν ο Αντριάνο με κεφαλιά σε κόρνερ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Η εικόνα δεν άλλαξε, η Έμπολι είχε το πόδι στο γκάζι, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει ξανά τον Λόπεθ, την ώρα που ο Μπαλοτέλι περίμενε μάταια να μπει στον αγώνα.

Μίλαν (4-3-1-2): Λόπεθ, Ντε Σίλιο, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Μπερτολάτσι (83' Πόλι), Ντε Γιονγκ, Νοτσερίνο (46' Κούτσκα), Σούσο (55' Μποναβεντούρα), Μπάκα, Αντριάνο

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Τζαμπέλι, Τονέλι, Μπάρμπα (80' Κόστα), Ρούι, Ζιελίνσκι, Ελ Χατζί (76' Μαϊέλο), Κρότσε, Σαπονάρα, Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε (62' Μεχεντλίτζε)

# Εκτός αποστολής της Μπολόνια έμεινε ο τραυματίας Μάριος Οικονόμου στην εντός έδρας ήττα 1-0 από τη Σασουόλο.