12η αγ.: Όλα μηδέν για Μίλαν

Η Μίλαν κινδύνεψε περισσότερο από όσο απείλησε κόντρα στην Αταλάντα και περιορίστηκε στο 0-0.

Αταλάντα-Μίλαν

Η Μίλαν κράτησε το 0-0 με αντίπαλο την Αταλάντα στο Σαν Σίρο κυρίως χάρη στις επεμβάσεις του 16χρονου τερματοφύλακά της, Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, με συνέπεια να χάσει την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος μετά από πολύ καιρό. Ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς έκανε την έκπληξη και άρχισε με τον Εμπάιγ Νιανγκ στην ενδεκάδα αντί του Λουίζ Αντριάνο, ωστόσο ο Γάλλος επιθετικός δεν δικαίωσε τον προπονητή του. Ο Κάρλος Μπάκα είχε μία καλή στιγμή στο 1ο ημίχρονο, μιας κατά τα άλλα υποτονικής Μίλαν.

Campionato di Calcio Serie A TIM 2015/2016 12 Giornata
Milano - 07.11.2015
Milan-Atalanta
Nella Foto:moralez antonelli
/Ph.Vitez-Ag. Aldo Liverani
Αταλάντα-Μίλαν MASSIMILIANO VITEZ/AG. ALDO LIVE

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά δραστήριοι και οι Μάξι Μοράλες και Μαουρίσιο Πινίγια αναστάτωσαν ουκ ολίγες φορές την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Ματία ντε Σίλιο, μάλιστα, αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο όντας ήδη "κιτρινισμένος" και μετά από μία γερή (ακούσια) κλωτσιά στον Μοράλες που θα μπορούσε να επιφέρει δεύτερη κάρτα. Στο 2ο ημίχρονο, οι καλύτερες ευκαιρίες ανήκαν στους "μπεργκαμάσκι", ωστόσο ο Ντοναρούμα ύψωσε τείχος με τα 196 εκατοστά του κορμιού του και ως εκ τούτου η "λευκή" ισοπαλία έμεινε μέχρι τέλους.

Μίλαν (4-3-3): Ντοναρούμα, Ντε Σίλιο (46' Καλαμπρία), Μεξές, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Κούτσκα (64' Αντριάνο), Μοντολίβο, Πόλι, Τσέρτσι, Μπάκα, Νιάνγκ (73' Χόντα)

Αταλάντα (4-3-3): Σπορτιέλο, Ραϊμόντι, Τολόι, Παλέτα, Ντραμέ (20' Μπελίνι), Γκράσι (72' Καρμόνα), Ντε Ρουν, Τσιγκαρίνι, Μοράλες, Πινίγια (90+1' Ντένις), Γκόμες

# Ο Βαγγέλης Μόρας αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια (δεν του δόθηκε και πέναλτι) της εντός έδρας ήττα της Βερόνα από την Μπολόνια με 2-0, με τους "ροσομπλού" να αγωνίζονται χωρίς τον τραυματία Μάριο Οικονόμου.

# Ο Σάββας Γκέντσογλου αγωνίστηκε για δεύτερη φορά βασικός με την Μπάρι, στη νίκη 2-1 επί της Σαλερνιτάνα για τη Serie B. Εκτός αποστολής ο Αντώνης Πετρόπουλος.

# Η Μίλαν δέχθηκε 37 σουτ στα τελευταία δύο εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, ωστόσο κράτησε απαραβίαστη εστία.

# Ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα μετράει μέχρι στιγμής τέσσερις αγώνες και οι αριθμοί του είναι οι εξής: 12 μπλοκαρίσματα, 11 επεμβάσεις, δύο απαραβίαστες εστίες, μηδέν ήττες