8η αγ.: Ισόπαλη η Μίλαν, πάρτι για Ντε Ρόσι

Η Μίλαν σταμάτησε το σερί των δύο ηττών με το 1-1 που απέσπασε από την Τορίνο. Ο Ντανιέλε ντε Ρόσι έφτασε τα 500 παιχνίδια με τη Ρόμα και το γιόρτασε με γκολ στη νίκη επί της Έμπολι.

Τορίνο-Μίλαν

Μετά από δύο σερί ήττες που έφεραν σε δύσκολη θέση τον Σίνισα Μιχάιλοβιτς, η Μίλαν απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο Τορίνο, στο... μικρό ντέρμπι μεταξύ των δύο πόλεων πριν από το Derby d' Italia μεταξύ Ίντερ και Γιουβέντους. Ο Σέρβος τεχνικός υπάκουσε στις οδηγίες του Σίλβιο Μπερλουσκόνι και έκανε πιο επιθετικούς τους "ροσονέρι" με 4-3-3, χωρίς να δει κάποιο αποτέλεσμα. Η "γκρανάτα" είχε το απόλυτο στην έδρα της φέτος, αλλά δεν είχε νικήσει τη Μίλαν από τον Νοέμβριο του 2001 (εντός ή εκτός) και μετά από ένα 1ο ημίχρονο δίχως συγκινήσεις, όλα έδειχναν ότι η παράδοση θα συνεχιζόταν.

Μπαζέλι-Τορίνο

Η είσοδος του Κάρλος Μπάκα στον αγωνιστικό χώρο αποδείχθηκε ευεργετική για τους "ροσονέρι", αφού ο Κολομβιανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό. Η Τορίνο πίεσε για να ισοφαρίσει και το κατάφερε δέκα λεπτά αργότερα με τον Ντανιέλε Μπαζέλι. Το μομέντουμ άλλαξε κατεύθυνση και οι γηπεδούχοι περνούσαν σαν σταματημένους τους μέσους των φιλοξενουμένων. Ο πρώην φορ της Μίλαν, Μάξι Λόπες, είχε δύο καλές στιγμές για να κάνει την ανατροπή, ωστόσο δεν νίκησε τον Ντιέγκο Λόπεθ και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μπόνο, Γκλικ, Μορέτι, Τζαπακόστα (72' Μπελότι), Ακουά, Γκάτσι (46' Βίβες), Μπαζέλι, Μολινάρο, Κουαλιαρέλα (80' Μπενάσι), Λόπες

Μίλαν (4-3-3): Λόπεθ, Αμπάτε, Άλεξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Κούτσκα (86' Πόλι), Μοντολίβο, Μπερτολάτσι, Τσέρτσι, Αντριάνο (56' Μπάκα), Μποναβεντούρα

Ντε Ρόσι-Ρόμα

Ένα τέταρτο ήταν αρκετό για τη Ρόμα, η οποία επικράτησε με 3-1 της Έμπολι στο "Ολίμπικο" και με τρεις σερί νίκες συνεχίζει την ανοδική πορεία του Οκτωβρίου. Πρωταγωνιστής της συνάντησης ο Ντανιέλε ντε Ρόσι, ο υπαρχηγός των "τζιαλορόσι", ο οποίος συνόδεψε την 500ή συμμετοχή του στην ομάδα με γκολ, το τρίτο στα τελευταία 12 παιχνίδια. Όλα συνέβησαν μέσα σε 13 λεπτά στο 2ο ημίχρονο, αφού το 1ο μέρος πέρασε ανεκμετάλλευτο και από τις δύο ομάδες.

Roma - 17/10/2015 - Stadio Olimpico - Campionato Italiano Serie A 2015-2016 - AS Roma vs Empoli - nella foto: Il gol di Miralem Pjanic
/ Ph. Fabrizio Corradetti - Ag. Aldo Liverani Sas
Ρόμα-Έμπολι AG ALDO LIVERANI SAS

Στο 56ο λεπτό, ο Μίραλεμ Πιάνιτς εκτέλεση φάουλ και για 10η φορά στην καριέρα του σκόραρε με απευθείας προσπάθεια. Ακολούθησε η κεφαλιά του Ντε Ρόσι τρία λεπτά αργότερα και στο 69' ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε για 4η φορά στα τελευταία 5 παιχνίδια, δικαιώνοντας τον Ρουντί Γκαρσιά για την παρουσία του στην ενδεκάδα. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πολλές ευκαιρίες απέναντι στους Κώστα Μανωλά και Βασίλη Τοροσίδη (αμφότεροι 90λεπτο) και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μαρσέλ Μπίχελ στο 75'.

Ρόμα (4-3-3): Στσέσνι, Τοροσίδης, Μανωλάς, Καστάν, Ντιν, Φλορέντζι (80' Βενγκέρ), Ντε Ρόσι, Πιάνιτς (68' Ουτσάν), Σαλάχ, Ζερβίνιο, Φαλκέ (55' Ναϊνγκολάν)

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Τζαμπέλι, Τονέλι, Μπάρμπα, Ρούι, Παρέδες (68' Μαϊέλο), Ελ Χατζί, Μπίχελ, Κρούνιτς (61' Λιβάγια), Μακαρόνε (79' Πίου), Πουτσιαρέλι