Σώθηκε η Παλέρμο, στη Serie B η Κάρπι

Η Παλέρμο νίκησε, έστω και δύσκολα, με 3-2 την Ελλάς Βερόνα και παρέμεινε στη Serie A, ενώ αντίθετα, η Κάρπι, παρότι επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Ουντινέζε γνώρισε την πίκρα του υποβιβασμού. Η Φιορεντίνα απέδρασε με το διπλό από το "Ολίμπικο" και έκλεισε με θετικό τρόπο τη σεζόν.

Στη Serie A θα αγωνίζεται και τη νέα αγωνιστική περίοδο η Παλέρμο, η οποία επικράτησε με 3-2 της Ελλάς Βερόνα στο "Ρέντσο Μπαρμπέρα". Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28' με τον Φράνκο Βάσκεθ, ενώ στο 34' οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής των Μικέλ Μοργκανέλα και Πάβελ Βτσόλεκ με απευθείας κόκκινη κάρτα για αψιμαχία.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Φεντερίκο Βιβιάνι έφερε το ματς στα ίσα, αλλά ο πρώην "ερυθρόλευκος" Έντσο Μαρέσκα έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού την ομάδα του. Στο 64' ο Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο έδειχνε να "κλειδώνει" τη νίκη για τους "ροζανέρο", αλλά στο 84' ο Έρος Πιζάνο μείωσε σε 3-2, με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν δραματικό χαρακτήρα.

Δείτε τους πανηγυρισμούς στο τέλος:

Στον αντίποδα, στη Serie B υποβιβάστηκε η Κάρπι, η οποία, παρά τη νίκη με 2-1 επί της Ουντινέζε στο "Φρίουλι" δεν κατάφερε να παραμείνει στην κορυφαία κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος. Ο Σιμόνε Βέρντι πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (36', 38'), δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 79' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντόνιο Ντι Νατάλε, ο οποίος αποχαιρέτησε την ενεργό δράση με γκολ, αλλά... ήττα.