31η αγ.: Το γκολ του Τότι δεν ήταν αρκετό για τη Ρόμα, συνέρχεται η Νάπολι (VIDEOS)

Η Ρόμα πέταξε δύο βαθμούς με αντίπαλο την Αταλάντα και το 1-1 του "Ολίμπικο" για την 31η αγωνιστική της Serie A τη διατηρεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στην ισοβαθμία με τη Λάτσιο. Η Νάπολι ήταν καταιγιστική και στη Σαρδηνία και επιβλήθηκε 3-0 της Κάλιαρι.

Το υπ' αριθμόν 241 γκολ του Φραντσέσκο Τότι στη Serie A δεν ήταν αρκετό για τη Ρόμα, η οποία έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Αταλάντα στο "Ολίμπικο" και απέτυχε να αξιοποιήσει την ήττα της Λάτσιο από τη Γιουβέντους μία ημέρα νωρίτερα. Οι "τζιαλορόσι" παρατάχθηκαν με πληθώρα απουσιών για ακόμα ένα παιχνίδι, με τους Κώστα Μανωλά και Ντανιέλε ντε Ρόσι να είναι τιμωρημένοι και τους Μιραλέμ Πιάνιτς, Ζερβίνιο, Μάικον, Κέβιν Στρούτμαν και Λεάντρο Καστάν τραυματίες. Παρ' όλα αυτά, κέρδισαν πέναλτι μόλις στο 1ο λεπτό και ο capitano έσπευσε να το εκτελέσει για να φτάσει τα 298 τέρματα στην καριέρα του. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, με τον Χερμάν Ντένις να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 23ο λεπτό. Με τον Τότι απομονωμένο στην επίθεση και τον Άντεμ Λιάγιτς να μην βοηθάει στη διασύνδεση του κέντρου, ο Ρουντί Γκαρσιά άλλαξε το σύστημα σε 4-3-3, ωστόσο η εικόνα δεν βελτιώθηκε ιδιαιτέρως.

Ο Μάρκο Σπορτιέλο χρειάστηκε να επέμβει σε ορισμένες περιπτώσεις στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο αυτές μειώθηκαν αρκετά στο 2ο ημίχρονο, παρότι πέρασαν στον αγώνα οι Σεϊντού Κεϊτά κα Βίκτορ Ιμπάρμπο. Οι σέντρες του Χοσέ Χολέμπας (90 λεπτά) δεν είχαν στόχο, οι προωθήσεις του Βασίλη Τοροσίδη (έγινε αλλαγή στο 84') δεν είχαν αποτέλεσμα και μόνο δύο καλές στιγμές στο τέλος έδειξαν κάποια σπίθα στους παίκτες των Ρωμαίων, που αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους τόσο στο ημίχρονο όσο και στο τέλος του αγώνα.

Ρόμα (4-2-3-1): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης (84' Ντουμπιά), Γιανγκά Εμπιουά, Αστόρι, Χολέμπας, Παρέδες (57' Κεϊτά), Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε (57' Ιμπάρμπο), Λιάγιτς, Φλορέντζι, Τότι

Αταλάντα (4-4-1-1): Σπορτιέλο, Μπεναλουάν, Στεντάρντο, Μαζιέλο, Ντραμέ, Εστιγαρίμπια, Καρμόνα, Μπαζέλι (59' Μιλιάτσιο), Γκόμες, Εμάνουελσον (65' Μοράλες), Ντένις (81' Μπιάνκι)

Η Νάπολι ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο μία εβδομάδα που την είδε αρχικά να φεύγει με το θριαμβευτικό 4-1 επί της Βόλφσμπουργκ από τη Γερμανία για το Europa League και να κλείνει με το εξίσου άνετο 3-0 επί της Κάλιαρι στη Σαρδηνία. Οι "παρτενοπέι" προέρχονταν από 4 σερί παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως νίκη μακριά από το "Σαν Πάολο", ωστόσο μπήκαν πολύ δυνατά στο "Σαντ' Ελία", ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Κάποιες ευκαιρίες του Γκονσάλο Ιγκουαΐν δεν κατέληξαν σε γκολ, ωστόσο ακόμα μία μαγική ασίστ του Μάρεκ Χάμσικ έφερε τον Χοσέ Καγεχόν σε θέση βολής στο 24' για το 1-0.

Από την προτελευταία θέση, η ομάδα του Ζντένεκ Ζέμαν είχε παραπάνω από ανάγκη τους βαθμούς της νίκης και έκανε αυτό που γνωρίζει πολύ καλά: επιτέθηκε με όλα τα μέσα που διαθέτει. Φευ. Ένα αυτογκόλ του Αντόνιο Μπαλτζάνο πριν από τη λήξη του 1ου μέρους ανέκοψε τη φόρα των γηπεδούχων. Ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι σκόραρε 3 λεπτά μετά από την είσοδό του στο παιχνίδι και παρά την ανόητη αποβολή του Κριστιάν Μάτζιο στο 65', ο Μαριάνο Αντούχαρ κράτησε απαραβίαστη την εστία του, με τη Νάπολι να ξαναμπαίνει στη μάχη του Champions League.

Κάλιαρι (4-3-3): Μπέρκιτς, Μπαλτζάνο, Ροσετίνι, Τσεπιτέλι, Αβελάρ, Ντεσένα, Κόντι, Έκνταλ (64' Πέδρο), Φαρίας (63' Κόσου), Σάου (46' Λόνγκο), Εμποκού

Νάπολι (4-2-3-1): Αντούχαρ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Στέρνιτς, Ζορζίνιο, Γκάργκανο, Καγεχόν (69' Μέστο), Χάμσικ (56' Γκαμπιαντίνι), Ινσίνιε, Ιγκουαΐν (62' Σαπάτα)

# Οι αρχισκόρερ της Serie A: Σίλβιο Πιόλα 274, Φραντσέσκο Τότι 241, Γκούναρ Νόρνταλ 225, Τζιουζέπε Μεάτσα 216, Ζοζέ Αλταφίνι 216, Ρομπέρτο Μπάτζιο 205, Αντόνιο ντι Νατάλε 203

# Ο Φραντσέσκο Τότι έφτασε τα 67 εύστοχα πέναλτι στη Serie A, ένα πίσω από τον ρέκορντμαν Ρομπέρτο Μπάτζιο.

# Ο Τάσος Δώνης έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 της Σασουόλο με την Τορίνο.

# Ο Ορέστης Καρνέζης και ο Παναγιώτης Κονέ αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας ισοπαλίας 1-1 της Ουντινέζε με την Κιέβο, για την οποία παρέμεινε στον πάγκο ο Γιάννης Φετφατζίδης.