32η αγ: Η Ίντερ "σκότωσε" τη Ρόμα, εκτός Ευρώπης μένει η Μίλαν (VIDEOS)

Η Ίντερ πήρε δίκαιη νίκη με 2-1 επί της Ρόμα στο μεγάλο παιχνίδι του "Τζιουζέπε Μεάτσα" και προβλημάτισε ακόμα περισσότερο τους "τζιαλορόσι" στη μάχη για το Champions League, μετά από 32 αγωνιστικές στη Serie A. Χάνει το "τρένο" της Ευρώπης η Μίλαν μετά από την ήττα με 2-1 από την Ουντινέζε.

Η Ίντερ παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένη από το derby della Madonnina απέναντι στη Ρόμα και επιβλήθηκε με 2-1 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", με συνέπεια να ξαναμπεί στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό "εισιτήριο". Οι "νερατζούρι" έψαχναν την πρώτη νίκη μετά από 7 παιχνίδια απέναντι στους "τζιαλορόσι", ωστόσο η κακή παράδοση έδειχνε να σπάει μετά από το γκολ του Ερνάνες στο 15ο λεπτό με μακρινό σουτ. Το γκολ του Βραζιλιάνου ήταν ενδεικτικό της κυριαρχίας των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο, αν και οι παίκτες του Ρουντί Γκαρσιά είχαν κάποιες ευκαιρίες (και δοκάρι με τον Βίκτορ Ιμπάρμπο), κυρίως εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητά τους στην κόντρα.

Το επόμενο γκολ, μάλιστα, ήταν γι' αυτούς, με τον Ρατζά Ναϊνγκολάν να νικάει με φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής τον Σαμίρ Χαντάνοβιτς. Η ισοφάριση ήρθε λίγο μετά από την αντικατάσταση του Φραντσέσκο Τότι σε ακόμα ένα παιχνίδι όπου δεν προσέφερε τα αναμενόμενα, ωστόσο δεν προκάλεσε αλλαγές από τον Ρομπέρτο Μαντσίνι. Ο Αλεσάντρο Φλορέντζι που πήρε τη θέση του Βασίλη Τοροσίδη (στον πάγκο) στα δεξιά της άμυνας έχασε σπουδαία ευκαιρία να φέρει τα πάνω κάτω, ενώ το ίδιο συνέβη λίγο αργότερα με τον Μάουρο Ικάρντι. Ο Αργεντινός, όμως, κατάφερε να νικήσει τον Κώστα Μανωλά στο 88' και να κάνει το 2-1, ενώ ο αμαρκάριστος Λούκας Ποντόλσκι δεν σκόραρε στις καθυστερήσεις μόνο λόγω ενός τάκλιν του Χοσέ Χολέμπας.

Ίντερ (4-3-1-2): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Ρανόκια, Βίντιτς, Ζεζούς, Μπρόζοβιτς (71' Κόβατσιτς), Νιοκουρί (86' Ποντόλσκι), Γκουαρίν (78' Σατσίρι), Ερνάνες, Παλάσιο, Ικάρντι

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Φλορέντζι, Μανωλάς, Γιανγκά Εμπιουά, Χολέμπας, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι (89' Ντουμπιά), Πιάνιτς (78' Ιτούρμπε), Ιμπάρμπο, Τότι (52' Κεϊτά), Ζερβίνιο

Η Μίλαν τιμωρήθηκε για την κάκιστη εμφάνισή της στο "Φρίουλι" και η ήττα 2-1 από την Ουντινέζε την αφήνει αρκετά μακριά από τα ευρωπαϊκά "εισιτήρια". Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από μόλις μία νίκη στα τελευταία 11 παιχνίδια και η κρίση δεν βοηθήθηκε από την αναγγελία της αποχώρησης του Αντόνιο ντι Νατάλε στο τέλος της σεζόν. Μόλις 43 δευτερόλεπτα μετά από τη σέντρα, αποδείχθηκε ότι ο αγώνας απέναντι στους "ροσονέρι" ήταν ακριβώς ό,τι χρειάζονταν για να ανατρέψουν τα δεδομένα. Ο "Τοτό" έχασε μεγάλη ευκαιρία και έδωσε το στίγμα της αναμέτρησης. Οι "μπιανκονέρι" έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και το μόνο που τους έλειψε ήταν το γκολ στο 1ο ημίχρονο.

Αυτό ήρθε στο 2ο μέρος, αφού ο Ντιέγο Λόπεθ δεν ήταν πλέον σε θέση να τους συγκρατήσει κι άλλο. Αρχικά ο Τζιαμπιέρο Πίντζι και στη συνέχεια ο Εμανουέλ Αζιεμάνγκ Μπαντού "σόκαραν" τους φιλοξενούμενους και τον Φίλιπο Ιντζάγκι, που είχε ρίξει ήδη στον αγώνα τον Αλέσιο Τσέρτσι. Η είσοδος και του Ματία Ντέστρο στο 74' δημιούργησε έναν σχηματισμό 4-2-4 για τους "ροσονέρι", οι οποίοι εν τέλει μείωσαν με ένα γκολ του Τζιαμπάολο Πατσίνι στο τέλος που νίκησε τον Ορέστη Καρνέζη (ο Παναγιώτης Κονέ πέρασε ως αλλαγή στο 84'), αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι περισσότερο.

Ουντινέζε (4-3-1-2): Καρνέζης, Γουιντμέρ, Ντανίλο, Ντομίτσι, Πίρις, Αλάν, Πίντζι, Μπαντού, Γκιλιέρμε (84' Κονέ), Χέιχο (54' Τερό), Ντι Νατάλε

Μίλαν (4-3-3): Λόπεθ, Αμπάτε, Παλέτα (46' Ραμί), Μεξές, Αντονέλι, Φαν Χίνκελ, Ντε Γιονγκ, Μποναβεντούρα (74' Ντέστρο), Σούσο (64' Τσέρτσι), Πατσίνι, Μενέζ

# Ο Μάριος Οικονόμου αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 της Μπολόνια με την Μπάρι για τη Serie B.