33η αγ.: Σερί η Μίλαν με φοβερό γκολ, φεστιβάλ γκολ για Νάπολι, Ίντερ, Φιορεντίνα

Το απίθανο σουτ του Ρικάρντο Μοντολίβο έδωσε στη Μίλαν την 4η σερί νίκη της, με 1-0 επί της Κατάνια. Με χατ τρικ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν, η Νάπολι επιβλήθηκε 4-2 της Λάτσιο και παραμένει στην pole position για τη μάχη της 3ης θέσης της Serie A για την 33η αγωνιστική. Η Φιορεντίνα επικράτησε 5-3 της Βερόνα εκτός έδρας στο πιο θεαματικό παιχνίδι της σεζόν, ενώ η Ίντερ διέλυσε τη Σαμπντόρια με 4-0 στη Γένοβα.

Η φοβερή βολίδα του Ρικάρντο Μοντολίβο από τα 30 μέτρα έδωσε στη Μίλαν την τέταρτη σερί νίκη για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και οδήγησε την Κατάνια ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό. Το 1-0 αποτύπωσε επ' ακριβώς τη διαφορά των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, αφού οι "ροσονέρι" δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά είχαν την ουσία δια ποδος Ιταλού μέσου. Το γκολ στο 23ο λεπτό ήταν το 17ο των Λομβαρδών εκτός περιοχής (4 φάουλ, 13 σε ροή αγώνα), ένα στατιστικό στο οποίο πρωτεύουν στη Serie A.

Η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο καλή για την ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ, που δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες για να κλειδώσει το προβάδισμα. Ένα φάουλ του Φραντσέσκο Λόντι, μάλιστα, λίγο έλειψε να προκαλέσει προβλήματα, αλλά ο Κριστιάν Αμπιάτι έσωσε την κατάσταση. Η αποβολή του Φαμπιάν Ρινάουντο στο 79' έσβησε κάθε ελπίδα των Σικελών, που έμειναν 8 πόντους μακριά από τη σωτηρία, την ώρα που η Μίλαν πλησίασε ακομα περισσότερο τις θέσεις του Europa League.

Μίλαν (4-2-3-1): Αμπιάτι, Μπονέρα, Μεξές, Ραμί, Κονστάντ (77' Εμάνουελσον), Μοντολίβο, Ντε Γιονγκ, Πόλι (74' Αμπάτε), Κακά (87' Πατσίνι), Τααράμπτ, Μπαλοτέλι

Κατάνια (4-2-3-1): Αντούχαρ, Γκιομπέρ, Σπόλι, Ρολίν, Μονσόν, Ρινάουντο, Λόντι, Λέτο (59' Κάστρο), Μπαριέντος, Πλάσιλ (77' Ίσκο), Μπερχέσιο (82' Μπόατενγκ)

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν προσπέρασε τον Ντιέγκο Μαραντόνα και με τα τρία τέρματα που σημείωσε, ώθησε τη Νάπολι στην νίκη 4-2 επί της Λάτσιο που τη διατηρεί στην 3η και τελευταία θέση που οδηγεί στο Champions League. Οι "λατσιάλι" προέρχονταν από δυο σερί νίκες και προηγήθηκαν με τον Σέναντ Λούλιτς, ωστόσο σε ένα εκπληκτικο πρώτο ημίχρονο, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη, ο Ντρις Μέρτενς ισοφάρισε και έβαλε "φωτιά" στο "Σαν Πάολο".

Οι "παρτενοπέι" κράτησαν τη δυναμική και στο 2ο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Αργεντινό επιθετικό, έκαναν την ανατροπή στο 49ο λεπτό, όταν ο Λόρικ Τσάνα υπέπεσε σε πέναλτι, αποβλήθηκε κι ο Ιγκουαΐν έγραψε το 2-1. Το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του, ο πρώην άσος της Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε για 15η φορά τα δίχτυα φέτος και σηματοδότησε καλύτερο ντεμπούτο από εκείνο του Μαραντόνα το 1984-1985 και παρά τη μείωση του σκορ από τον Ογκένι Ονάζι στο 82', η Νάπολι δεν απειλήθηκε. Ο Ιγκουαΐν ολοκλήρωσε το προσωπικό σόου με χατ τρικ στις καθυστερήσεις και πλέον κοιτάζει με αξιώσεις και τον τίτλο του capocannoniere.

Νάπολι (4-2-3-1): Ρέινα, Ενρίκε, Αλμπιόλ (46' Φερνάντες), Μπρίτος, Γκουλάμ, Ζορζίνιο (83' Μέστο), Μπεράμι, Μέρτενς (65' Καγεχόν), Πάντεφ, Ινσίνιε, Ιγκουαΐν

Λάτσιο (3-4-3): Μπερίσα, Σιανί, Τσάνα, Ράντου, Κονκό, Ονάζι, Λεντέσμα, Λούλιτς (74' Καβαντά), Καντρέβα, Μάουρι (56' Ποστιγκα), Άντερσον (63' Νοβαρέτι)

Στο πιο παραγωγικό παιχνίδι της φετινής σεζόν στη Serie A, η Φιορεντίνα έφυγε με νίκη 5-3 από την έδρα της Βερόνα και εξακολουθεί να καραδοκεί για κάποιο στραβοπάτημα της Νάπολι. Οι "βιόλα" ήταν καταιγιστικοί από το 1ο ημίχρονο, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Χακόπο Σάλα. Οι Χουάν Κουαδράδο και Αλμπέρτο Ακουιλάνι σκόραραν με 2 από τις 16 τελικές που είχε η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα στο 1ο ημίχρονο και ανέτρεψαν τα δεδομένα του αγώνα, που επιφύλασσε ένα ακόμα πιο θεαματικό 45λεπτο.

Ο ηγέτης της μεσαίας γραμμής των Τοσκανών, Μπόρχα Βαλέρο, επιστέγασε μία καλή παρουσία με γκολ στο 63', αλλά το 17ο φετινό τέρμα του αειθαλή Λούκα Τόνι κράτησε τους γηπεδούχους στο παιχνίδι. Ακόμα κι η αποβολή του Μάρκο Ντοναντέλ δεν άλλαξε την επιθετικογενή προσέγγιση της ομάδας του Βαγγέλη Μόρα (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι), αλλά η ποιότητα της Φιορεντίνα απέφερε ακόμα 2 τέρματα με τους Ακουλάνι και Αλεσάντρο Μάτρι, με συνέπεια να "κλειδώσει" τη νίκη, την 100ή επί του συγκεκριμένου αντιπάλου, αλλά όχι και το σκορ. Αυτό διαμορφώθηκε απλό τον Χουάν Ιτούρμπε στις καθυστερήσεις, ολοκληρώνοντας καθ' αυτόν τον τρόπο το υπερθέαμα που παρακολούθησε το κοινό του "Μπεντεγκόντι".

Βερόνα (4-3-3): Ράφαελ, Κατσιατόρε (77' Τσιριγλιανο), Μόρας, Μαϊέτα, Αγκοστίνι, Σάλα, Ντοναντέλ, Χάλφρεντσον (87' Πιγούδ), Ιτούρμπε, Τόνι, Μαρκίνιο

Φιορεντίνα (4-4-2): Νέτο, Τομοβιτς, Σάβιτς, Ροντρίγκες, Πασκουάλ, Πισάρο, Ακουιλάνι (87' Βόλσκι), Βαλέρο, Ίλιτσιτς (60' Βάργκας), Μάτος (68' Μάτρι), Κουαδράδο

Η Ίντερ μόνο φιλικά δεν φέρθηκε στον πρώην παίκτη και βοηθό προπονητή της, αφού διέλυσε με 4-0 τη Σαμπντόρια μέσα στο "Μαράσι" και προσπέρασε την Πάρμα στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι "νερατζούρι" είχαν ως πρωταγωνιστές τους δύο επιθετικούς τους, Ροντρίγκο Παλάσιο και Μάουρο Ικάρντι, με τον πρώτο να μοιράζει και τον δεύτερο να εκτελεί. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 13ο λεπτό ο νεαρός φορ της Ίντερ, ωστόσο το 1-0 διατηρήθηκε χάρη σε επεμβάσεις του Σαμίρ Χαντάνοβιτς, αφού η Ντόρια προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας αρχικά έπιασε το πέναλτι του Μάξι Λόπες και στη συνέχεια προσπάθειες του Αργεντινού επιθετικού και του Τζιανλούκα Σανσόνε.

Παρότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες μετά από την αποβολή του Έντερ στο 20ό λεπτό, είχαν κλείσει τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους. Η κόπωση επήλθε στο 2ο ημίχρονο και τότε ήταν που οι παίκτες του Βάλτερ Ματσάρι, μετά από 4 παιχνίδια, άρχισα να μετουσιώνουν τις ευκαιρίες τους σε καθοριστικά γκολ. Βάλτερ Σαμουελ και Παλάσιο χρίστηκαν κι αυτοί σκόρερ, ενώ ο Ικάρντι διπλασίασε τα τέρματά του μπροστά στον άλλοτε συμπαίκτη και φίλο του, Μάξι Λόπες, του οποίου... έκλεψε τη σύζυγο σε ένα από τα πιο πολύκροτα ειδύλλια των τελευταίων ετών στην Ιταλία.

Σαμπντόρια (4-3-3): Ντα Κόστα, Ντε Σιλβέστρι, Γκασταλντέλο, Μουσταφί, Ρετζίνι, Ομπιάνγκ (58' Κέρστιτσιτς), Παλόμπο (84' Λομπάρντο), Σοριάνο, Έντερ, Σανσόνε (67' Οκάκα), Λοπες

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Σάμουελ, Ρολάντο, Ντ' Αμπρόζιο, Κόβατσιτς (80' Μιλίτο), Καμπιάσο, Ερνάνες (75' Ταϊντέρ), Ναγκατόμο, Παλάσιο, Ικάρντι (68' Άλβαρες)

# Οι φίλαθλοι της Μίλαν φώναζαν από τις εξέδρες το γνωστό τραγούδι "You' ll Never Walk Alone", λίγες ώρες μετά από τον θρίαμβο της Λίβερπουλ επί της Μάντσεστερ Σίτι.

# Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Παναγιώτης Κονέ έπαιξαν σε όλο το 90λεπτο της ισοπαλίας της Μπολόνια 1-1 με την Πάρμα και μάλιστα ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ έβγαλε την ασίστ στο γκολ του Νικολό Κερουμπίν.

# Ο Γιάννης Φετφατζίδης άρχισε στην κορυφή της επίθεσης της Τζένοα και αγωνίστηκε για 61 λεπτά στο συγκλονιστικό παιχνίδι με την Τορίνο, η οποία σκόραρε στο 2ο και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και πήρε τη νίκη με 2-1. Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης παρακολούθησε τον θρίαμβο από τον πάγκο.