26η αγ.: Χαμένες Ρόμα και Ίντερ στο "Ολίμπικο"

Η ισοπαλία 0-0 της Ρόμα και της Ίντερ στο "Ολίμπικο" της Ρώμης για την 26η αγωνιστική της Serie A δεν άφησε ικανοποιημένη καμία από τις δύο.

Οι "νερατζούρι" ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν περισσότερες τελικές προσπάθειες και καλύτερες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μόργκαν ντε Σάνκτις. Θα είχαν καλύτερες πιθανότητες εάν ο διαιτητής καταλόγιζε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μάουρο Ικάρντι μέσα στην περιοχή, αλλά η φάση πέρασε δίχως κάποια κύρωση για την ομάδα του Βασίλη Τοροσίδη.

Ο Έλληνας μπακ ήταν αρκετά καλός, ειδικά στο 2ο ημίχρονο, όταν με την είσοδο του Μίραλεμ Πιάνιτς οι "τζιαλορόσι" βελτίωσαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο γήπεδο των φιλοξενουμένων, αλλά δίχως ουσία. Τα σουτ των Πιάνιτς και Ματία Ντέστρο δεν έβρισκαν στόχο, ο Ζερβίνιο δεν έβγαλε κάθετες μπαλιές και οι σέντρες του Βασίλη Τοροσίδη δεν είχαν θετική κατάληξη. Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους και αμφότερες οι ομάδες έμειναν με μία πικρή γεύση.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μπενατιά, Καστάν, Ρομανιόλι, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι, Στρότμαν, Ζερβίνιο (89' Φλορέντζι), Ντέστρο (82' Μπάστος), Λιάγιτς (55' Πιάνιτς)

Ίντερ (3-5-1-1): Χαντάνοβιτς, Ρολάντο, Σάμουελ, Ζουάν, Ζόναταν (88' Σανέτι), Γκουαρίν, Καμπιάσο, Άλβαρες (64' Ερνάνες), Ναγκατόμο, Παλάσιο, Ικάρντι (74' Μπότα)