Γιουβέντους - Νάπολι 2-2 (5-6 πέν.)

Ο Ράφαελ απέκρουσε την εκτέλεση του Σιμόνε Παντοΐν στη διαδικασία των πέναλτι, έριξε στο καναβάτσο την Γιουβέντους με 6-5 (2-2 το αποτέλεσμα κανονικής διάρκειας και παράτασης), χαρίζοντας στην Νάπολι το δεύτερο Σούπερ Καπ της ιστορίας της.

Η φαντασμαγορική ατμόσφαιρα στο "Γιασίμ Μπιν Χαμάντ Στέντιουμ" έδωσε ώθηση στην Γιουβέντους, αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Κάρλος Τέβες εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των Καλιντού Κουλιμπαλί και Ραούλ Αλμπιόλ, νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ράφαελ και άνοιξε το σκορ.

Η Νάπολι, πάντως, δεν πάγωσε από το γκολ του Αργεντινού. Αντ' αυτού, ο Μάρεκ Χάμσικ απείλησε σε τρεις περιπτώσεις με ισάριθμα σουτ (στο 11', το 16' και το 25'), εκ των οποίων το δεύτερο κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο επικίνδυνα σουτ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν (35' και 42'), ενώ οι "παρτενοπέι" συνέχισαν να απειλούν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Και να είναι άτυχοι...

Ο Χοσέ Καγεχόν άγγιξε την ισοφάριση στο 54' με πλασέ, προτού ο Ιγκουαΐν σημαδέψει το αριστερό δοκάρι με ψηλοκρεμαστό πλασέ στο 60'. Οκτώ λεπτά αργότερα, όμως, ο Ιγκουαΐν εκμεταλλεύθηκε μία ωραία σέντρα του Τζόναθαν ντε Γκουζμάν και ισοφάρισε με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, το πρώτο ημίχρονο της οποίας επεφύλασσε δύο καλές στιγμές στην Γιουβέντους με τους Πολ Πογκμπά (96') και Αρτούρο Βιδάλ (102'). Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, οι συγκινήσεις ήταν περισσότερες.

Με εξαιρετική ενέργεια του Τέβες, ο οποίος άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και σούταρε με το δεξί, η Γιουβέντους ανέκτησε το προβάδισμα στο 106', αλλά το ματς είχε πολύ ψωμί ακόμα.

Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν ανέλαβε δράση σταματώντας τον Ιγκουαΐν στο 111' και απομακρύνοντας προ του Καγεχόν στο 112', αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο 118', όταν ο Ιγκουαΐν σούταρε πέφτοντας κι έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι.

Εκεί ο Μπουφόν απέκρουσε το πέναλτι του Ζορζίνιο με το καλημέρα, αλλά ο Τέβες σημάδεψε το δοκάρι στην επόμενη εκτέλεση. Οι επόμενοι πέντε εκτελεστές των δύο ομάδων ευστόχησαν και στη συνέχεια ο γκολκίπερ της Γιουβέντους σταμάτησε τον Ντρις Μέρτενς.

Ο Τζόρτζιο Κιελίνι είχε τη μεγάλη ευκαιρία να χαρίσει το Σούπερ Καπ στους πρωταθλητές Ιταλίας, αλλά ο Ράφαελ δεν του το επέτρεψε. Κατόπιν, ο Μπουφόν έκανε νέα απόκρουση, αυτή τη φορά στην προσπάθεια του Καγεχόν, όμως ο Περέιρα σούταρε άουτ! Εν τέλει, το τρομερό ματς έληξε όταν ο Κουλιμπαλί έγραψε το 6-5 και λίγες στιγμές αργότερα ο Ράφαελ απέκρουσε το πέναλτι του Παντοΐν.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (79' Λίχτσταϊνερ), Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο (67' Περέιρα), Μαρκίζιο, Πογκμπά, Βιδάλ, Τέβες, Γιορέντε (105' Μοράτα).

Νάπολι: Ραφαέλ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Γκαργκάνο, Λόπεθ (90' Ινλέρ(, Ντε Γκουζμάν (105' Ζορζίνιο), Χάμσικ (79' Μέρτενς), Καγεχόν, Ιγκουαΐν.