Ο παλιός καλός Μάικλ Ολαϊτάν: Μπήκε και σκόραρε

Ο Μάικλ Ολαϊτάν χρησιμοποιήθηκε από τον Άλφρεντ Σρέντερ στο φιλικό με τη Σάλκε και σκόραρε το πρώτο γκολ του ως ποδοσφαιριστής της Τβέντε.

Ο Μάικλ Ολαϊτάν πήγε στην Τβέντε για να πάρει χρόνο συμμετοχής, να βρει γκολ και ν' ανακτήσει την αυτοπεποίθησή του. Αυτό δηλαδή που έκανε στο φιλικό της Κυριακής με τη Σάλκε.

Ο Νιγηριανός επιθετικός μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και στο 85ο λεπτό ισοφάρισε για την ολλανδική ομάδα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Ο Ολαϊτάν ήταν στην κατάλληλη θέση για να πάρει την πάσα του Ζιγές και να τελειώσει χωρίς χρονοκαθυστέρηση τη φάση.

Ο Γιώργος Κατσικάς έπαιξε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης, μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του ολλανδικού πρωταθλήματος και την πρεμιέρα με τη Χρόνινχεν.