Άξια Κυπελλούχος η Αϊντχόφεν

Το 9ο Κύπελλο της ιστορίας της και πρώτο από το 2005 κατέκτησε η Αϊντχόφεν που επικράτησε 3-0 της πρωτάρας Χέρακλες στον τελικό του "Ντε Κάουπ".

Η PSV είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και ο ταχύτατος Μάταβζ φρόντιζε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα των -τυπικά- φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν τη συμπαράσταση 20.000 θεατών στο σημαντικότερο ματς της ιστορίας τους.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, οι παίκτες του Κοκού "τρύπησαν" την άμυνα της Χέρακλες από τα δεξιά, ο Λαμπιάντ έκανε το γύρισμα και ο Τοϊβόνεν με "τακουνάκι" έκανε το 1-0.

Αυτό το γκολ αφύπνισε την ομάδα του Άλμελο, η οποία έγινε πιο επιθετική στη συνέχεια και μάλιστα έχασε καλές ευκαιρίες με τους Όφερτουμ (σουτ, άουτ), Αρμεντέρος (απόκρουση Τιτόν).

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Αϊντχόφεν σημείωσε δύο γκολ μέσα σε επτά λεπτά και εξασφάλισε τον πρώτο της τίτλο από το 2008. Στο 56', μετά από μακρινό γέμισμα του Πίτερς, ο Μέρτενς πρόλαβε τον Πασβίρ και με κεφαλιά έκανε το 2-0, ενώ στο 63' ο Λενς "κρέμασε" τον γκολκίπερ της Χέρακλες διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.