28η αγ.: Η Μπενφίκα έδωσε το πρωτάθλημα στην Πόρτο

Το 26ο πρωτάθλημα της ιστορίας της εξασφάλισε η Πόρτο, καθώς η Μπενφίκα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ρίο Άβε παραχωρώντας ισοπαλία (2-2).

Από μία ασυνεννοησία των Λουιζάο-Άρτουρ προήλθε το πρώτο γκολ του αγώνα, με σκόρερ τον Άτσου στο 8ο λεπτό. Εντούτοις, οι "αετοί" χρειάστηκαν μόλις ένα τρίλεπτο για να ανατρέψουν τα δεδομένα.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Σέζαρ στο 36ο λεπτό, ο Νολίτο ισοφάρισε, ενώ στο 39' ο Καρντόσο εκτέλεσε εύστοχα και με δύναμη το πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος από τον Γκασπάρ.

Παρόλα αυτά η Ρίο Άβε απέδειξε γι' ακόμη μία φορά ότι στην έδρα της δεν παραδίδει εύκολα τα όπλα και χάρη σε γκολ του Γιασάλντε που προήλθε από σέντρα του Κέλβιν, πήρε ένα πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή.