Λυτρωτής ο Πέλκας στο 87'

Φρένο στο σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων της Σετούμπαλ έβαλε ο Δημήτρης Πέλκας, καθώς βρήκε δίχτυα στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης με την Μορεϊρένσε και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 2-1.

Ο σύλλογος του 21χρονου μεσοεπιθετικού, ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από τον ΠΑΟΚ, βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Φρεντερίκο Βενάνσιο (38'), αλλά στο δεύτερο μέρος ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και ισοφάρισε στο 50' με το ίδιο νόμισμα (αυτογκόλ Μαρσέλο Ολιβέιρα).

Εν τέλει, η Σετούμπαλ όχι μόνο άφησε πίσω της το σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών, αλλά επικράτησε 2-1 χάρη στο γκολ του Δημήτρη Πέλκα, τρία λεπτά πριν από το φινάλε.

Αυτό που έχει μεγαλύτερη αξία είναι ότι ο νεαρός άσος είχε περάσει ως αλλαγή στο 74ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Μιγκέλ Πέδρο, ενώ χάρη στο γκολ του, η Σετούμπαλ βρίσκεται στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.